Ухвала від 04.02.2015 по справі 817/2339/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"04" лютого 2015 р. Справа № 817/2339/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю представника відповідача Зембаль О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Служби автомобільних доріг в Одеській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" листопада 2014 р. у справі за позовом Служби автомобільних доріг в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агролен", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватне акціонерне товариство "Компанія "Райз" , Товариство з обмеженою відповідальністю "Станіславська торгова компанія" про стягнення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів ,

ВСТАНОВИВ:

Служба автомобільних доріг в Одеській області в серпні 2014 року звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агролен" , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПАТ "Компанія "Райз", ТОВ "Станіславська торгова компанія", про стягнення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів в сумі 426215,22 грн. Зазначили, що станом на 18.09.2014 розмір плати з урахуванням курсу євро становить 460369, 25 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року Службі автомобільних доріг в Одеський області у задоволенні позову до товариства з обмеженою відповідальністю "Агролен", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПАТ "Компанія "Райз", ТОВ "Станіславська торгова компанія", про стягнення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів в сумі 426215,22 грн. - відмовлено повністю.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що документи, на підставі яких здійснювалися перевезення вантажу, під час перевірки 10.02.2014 перевірялися (ТТН подорожній лист, свідоцтво про реєстрацію). Зазначає, що відсутність цих документів у позивача, не спростовує факт здійснення перевезень саме ТОВ "Агролен". Дані про перевізника до акту та довідки здійснювалися на підставі даних водіїв ТОВ "Агролен" - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 Зазначені акти і розрахунки, що були вручені безпосередньо водіям, відповідачем не оскаржувались. Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що 10 лютого 2014 року працівниками філії «Одеська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Одеський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на автомобільній дорозі М-05 «Київ-Одеса» км 450+500 проведено габаритно-ваговий контроль.

За результатами контрольного зважування транспортних засобів:

- марки МАN моделі Н 05, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_2;

- марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_3, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_4;

- марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_10, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_5;

- марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_6, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_7;

- марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_8, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_9 виявлено перевищення нормативних параметрів навантаження на вісі, про що 10.02.2014 року складено акти про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №10/02/8, №10/02/7, №10/02/10, №10/02/9, №10/02/6 та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Названі документи складені на ім'я відповідача - ТзОВ «Агролен».

Посилаючись на приписи Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та /або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення із відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування в загальній сумі 26 467,95 євро, що з урахуванням курсу євро станом на 18.09.2014 року (17,3934 грн.) складає 460 369,25 грн.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, прийшов до висновку про їх безпідставність.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 т; для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (надалі - Порядок № 879) визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

В силу приписів пункту 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Згідно пункту 26 Порядку № 879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Відповідно до пункту 27 Порядку № 879 плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Зі змісту пункту 28 Порядку № 879 слідує, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Встановлено, що по відношенню до тих транспортних засобів, по яких позивач здійснив габаритно-ваговий контроль, відповідач - ТзОВ «Агролен» є власником лише одного напівпричепа марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_9. Інші транспортні засоби належать ПАТ «Компанії «Райз» та ТзОВ «Станіславській торговій компанії», що не заперечується позивачем та підтверджується наданою ним інформацією.

Згідно наявного в матеріалах справи договору оренди транспортних засобів №СТР-А-02/01/14/ОТЗ від 02.01.2014 року, Додатку №1 до договору оренди та Акту приймання-передачі до договору оренди вбачається, що належний відповідачу напівпричеп марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_9 переданий ТзОВ «Агролен» 02.01.2014 року в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Європа-Транс ЛТД».

Стосовно транспортних засобів марки МАN моделі Н 05, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_2; марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_3, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_4; марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_10, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_5; марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_6, з напівпричепом марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_7; марки МАN моделі ТGА 18.430, державний номер НОМЕР_8, відповідач не являється їх власником чи орендарем.

Доказів передачі в оренду відповідачу вище перелічених транспортних засобів та що саме відповідач є перевізником, позивачем, як суб"єктом владних повноважень суду не надано.

Судом встановлено, що товарно-транспортні документи (ТТН, подорожні листи), на підставі яких здійснювалися перевезення транспортними засобами, і які мають значення для встановлення особи перевізника, під час габаритно-вагового контролю, позивачем не перевірялися. Такі документи не були надані суду.

Встановлено також, що зазначені позивачем водії ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 у трудових відносинах з ТОВ "Агролен" не перебували та не перебувають, що підтверджується довідкою товариства №3 від 03.02.2015.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про необґрунтованість заявлених позивачем вимог, безпідставність оформлення на ім'я відповідача актів та довідок про результати здійснення габаритно-вагового контролю на транспортні засоби, які відповідачу не належать ні на праві власності, ні на праві оренди, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для стягнення з відповідача як з перевізника плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Стосовно проведеного позивачем габаритно-вагового контролю щодо напівпричепа марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_9, котрий є власністю ТзОВ «Агролен», варто зазначити, що згідно інформації, наведеної в Акті №10/02/6 від 10.02.2014р. та Довідці від 10.02.2014р. про результати здійснення габаритно-вагового контролю, фактична, на момент габаритно-вагового контролю, маса транспортного засобу склала 40,26 тн. при нормативно допустимій масі в 40,00 тн. Тобто, перевищення нормативних вагових параметрів склало 0,26 тн, що становить 0,65% від нормативно допустимих параметрів.

Згідно пункту 3.14. Технологічного регламенту здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Державної служби автомобільних доріг України №219/198 від 07.05.2008 року (діючого на час спірних правовідносин), якщо за результатами габаритно-вагового контролю встановлено, що параметри транспортного засобу перевищують нормативно допустимі параметри (пункт 22.5 Правил дорожнього руху) більш ніж на 2%, транспортний засіб є великоваговим та/або великогабаритним.

З огляду на викладене, відсутні правові підстави для нарахування плати за проїзд великовагового транспортного засобу щодо належного ТзОВ «Агролен» напівпричепа марки ВОDЕХ моделі КІS 3 WS, державний номер НОМЕР_9, оскільки, за результатами габаритно-вагового контролю перевищення нормативних вагових параметрів склало 0,65% від нормативно допустимих параметрів, що є меншим від передбачених в п. 3.14. Технологічного регламенту 2%, у зв'язку з чим даний транспортний засіб не може вважатися великоваговим.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги до ТзОВ «Агролен» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування є необґрунтованими, а тому підстави для їх задоволення відсутні.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Служби автомобільних доріг в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" листопада 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "06" лютого 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Служба автомобільних доріг в Одеській області вул.Грушевського,49,м.Одеса,Одеська область,65031

3- відповідачу/відповідачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агролен" вул.Грушевського,184,м.Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35600

4-третій особі: Приватне акціонерне товариство "Компанія "Райз" - проспект Перемоги, 121 В,м.Київ,03115,

5- Товариство з обмеженою відповідальністю "Станіславська торгова компанія" - вул.Щорса,7/9, офіс 19,м.Київ,03150

6- представник позивача Латій Олена Вікторівна АДРЕСА_1,