05 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3803/14
Категорія: 10.2.2 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.
судді -Вербицької Н.В.
судді -Жука С.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» до Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення в частині,
встановила:
Позивач - ДП «Іллічівський МТП» звернувся до суду з адміністративним позовом до Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №36 від 08.04.2014 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів в сумі 27178,75 гривень та сплати штрафу у розмірі 13589,40 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Одеського обласного відділення ФСС з ТВП №36 від 08.04.2014 року в оскаржуваній частині відповідачем було винесено на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки №27 від 21.03.2014 року про допущення державним підприємством «Іллічівський МПТ» порушень ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у вигляді необґрунтованого витрачання коштів Фонду в загальній сумі 27178,75 гривень, з них: 19003,45 гривень - допомога по тимчасовій непрацездатності та 8175,30 гривень - оплата путівки на санаторно-курортне лікування дитини в супроводі дорослого, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Стверджує, що з боку позивача при виплаті працівникам підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності та наданні путівки працівнику підприємства ОСОБА_4 на санаторно-курортне лікування, відсутні порушення вимог вищезазначених нормативних актів.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
В апеляційній скарзі ДП «Іллічівський МТП», з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставиться питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що в період з 12.03.2014 року по 21.03.2014 року на підставі наказу виконавчої дирекції Одеського обласного відділення ФСС з ТВП від 19.12.2013 року №145-ос та направлення від 06.03.2014 року №49 посадовими особами відповідача було проведено планову документальну перевірку ДП «Іллічівський МПТ» по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2012 року по 31.12.2013 року.
За результатами перевірки було складено акт №27 від 21.03.2014 року, у якому відображені порушення ДП «Іллічівський МПТ», зокрема: вимог ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у вигляді надання в 13 випадках допомоги по тимчасовій непрацездатності на підставі неналежним чином оформлених листків непрацездатності (в листках відсутні відбитки печатки закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності та/або у графі «Стати до роботи», у випадку виправлень в листках непрацездатності на підтвердження запису «Виправленому вірити»), що призвело до неправомірного витрачання коштів Фонду в сумі 19003,45 гривень; вимог п. 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 15.02.2009 року №12, у вигляді видачі застрахованій особі ОСОБА_4 путівки №043014 в санаторій «Зорі України» з 19.11.2012 року на дитину в супроводі дорослого за відсутності довідки на дорослого форми №70/0, що призвело до неправомірного витрачання коштів Фонду в сумі 8175,30 грн. (а.с. 7-16, 54-62).
На підставі висновків акту перевірки, з урахуванням письмових заперечень позивача від 31.03.2014 року № 247/19.5-15 (а.с. 17-21) до акту перевірки, виконавчою дирекцією ООВ ФСС з ТВП було прийнято рішення №36 від 08.04.2014 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким до позивача застосовано фінансові санкції в загальному розмірі 53265,84 гривень (а.с. 22).
Не погодившись із вказаними рішенням відповідача в частині щодо необхідності повернення неправомірно витрачених страхових коштів в сумі 27178,75 гривень та сплати штрафу у розмірі 13589,40 гривень, державне підприємство «Іллічівський МПТ» оскаржило його в адміністративному порядку до виконавчої дирекції ООВ ФСС з ТВП (а.с. 23-26).
За результатами розгляду скарги позивача, виконавчою дирекцією ООВ ФСС з ТВП прийнято рішення №3 від 30.04.2014 року про результати розгляду скарги, яким рішення №36 від 08.04.2014 року в оскаржуваній частині було залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення (а.с. 27-29).
ДП «Іллічівський МПТ» було подано повторну скаргу до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с. 30-33), за результатами розгляду якої виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №335 від 16.06.2014 року про результати розгляду скарги, яким рішення №36 від 08.04.2014 року в оскаржуваній частині залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення (а.с. 34-39).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд 1-ї інстанції зазначив, що з урахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин призначення державним підприємством «Іллічівський МТП» допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам підприємства в порушення вимог чинного законодавства за листками непрацездатності, які не були оформлені належним чином, суд дійшов висновку, що відповідачем при проведенні перевірки обґрунтовано було встановлено порушення позивачем ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та зроблено висновок про необґрунтоване витрачання коштів Фонду на допомогу по тимчасовій непрацездатності в сумі 19003,45 гривень, а тому його рішення №36 від 08.04.2014 року в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у вищезазначеній сумі та застосування штрафу до позивача за це правопорушення є правомірним. А також враховуючи те, що державним підприємством «Іллічівський МТП» путівку в санаторій «Зорі України» у 2012 році на санаторно-курортне лікування дитини в супроводі дорослого було видано ОСОБА_4 на підставі лише медичної довідки на дитину, суд приходить до висновку, що зазначену путівку позивачем було видано з порушенням вимог Порядку №12, а тому виконавча дирекція ООВ ФСС з ТВП дійшла обґрунтованого висновку про необхідність повернення неправомірно витрачених коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на оплату цієї путівки та відповідно застосування штрафних санкцій.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.
Згідно вимог п.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, при заповненні частини лицьового боку листка непрацездатності, що видається непрацездатному, зокрема:
- чітко вказуються, назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" (п. 3.1);
- у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового листка непрацездатності (п. 3.13).
Пунктом 4.5 зазначеної Інструкції передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". На бланку лікарняного листка дозволяється не більше двох виправлень.
В акті перевірки №27 від 21.03.2014 року було зазначено, що, в порушення ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», позивачем було надано допомогу по тимчасовій непрацездатності 13-ти працівникам підприємства в загальній сумі 19003,45 гривень на підставі неналежним чином оформлених листків непрацездатності, а тому ці кошти мають бути повернуті на рахунок виконавчої дирекції ООВ ФСС з ТВП як такі, що витрачені неправомірно.
З матеріалів справи вбачається, що листки непрацездатності видані працівникам позивача №239822 (29.11-10.12.2012 року) на ім'я ОСОБА_5, №334892 (11.11-15.11.2012 року) на ім'я ОСОБА_6, №236108 (25.10-08.11.2012 року) на ім'я ОСОБА_7, №228984 (19.08-23.08.2012 року) на ім'я ОСОБА_8, №733804 (10.12-21.12.2012 року) на ім'я ОСОБА_9, №234832 (20.10-24.10.2012 року) на ім'я ОСОБА_10, №592670 (09.10-28.10.2013 року) на ім'я ОСОБА_11, №100787 (22.01-31.01.2013 року) на ім'я ОСОБА_12, №453445 (01.04-19.04.2013 року) на ім'я ОСОБА_13, №716798 (08.08-15.08.2013 року) на ім'я ОСОБА_14, №272437 (31.10-07.11.2013 року) на ім'я ОСОБА_15, №227227 (30.05-08.06.2013 року) на ім'я ОСОБА_16, №311504 (20.04-27.05.2013 року) на ім'я ОСОБА_17 (а.с. 63-75), та які були надані підприємством до перевірки на обґрунтування правомірності витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2012 року по 31.12.2013 року, були оформлені не у відповідності до вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, а саме на них відсутні відбитки печатки закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності на лицьовому боці та/або у графі "Стати до роботи", у випадку наявності виправлень у листках непрацездатності на підтвердження запису "Виправленому вірити" відбитки печатки також відсутні. Згідно твердження представника відповідача, такі листки непрацездатності згідно вимог ч. 1 ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" не давали права позивачу призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності вищезазначеним працівникам.
Також в акті перевірки №27 від 21.03.2014 року державного підприємства "ІМТП" зазначено, що було необґрунтовано видано застрахованій особі ОСОБА_4 путівку в санаторій "Зорі України" на санаторно-курортне лікування дитини (ОСОБА_18) в супроводі дорослого (з датою заїзду з 19.11.2012 року) за відсутності медичної довідки форми №070/о для дорослого, що є порушенням п.4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду та призвело неправомірного витрачання коштів Фонду в сумі 8175,30 гривень.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що в жовтні 2012 року працівнику позивача ОСОБА_19 була надана путівка №043014 в санаторій "Зорі України" на санаторно-курортне лікування малолітньої дитини - ОСОБА_18 (ІНФОРМАЦІЯ_1) в супроводі дорослого на термін з 19.11.2012 року по 09.12.2012 року (а.с. 77).
Зазначену путівку було надано застрахованій особі згідно рішення комісії з державного соціального страхування ДП "ІМТП", затвердженого протоколом №2 від 04.10.2012 року, на підставі довідки для одержання путівки на санаторно-курортне лікування (форми № 070/о) №43 від 26.03.2012 року, виданої на її неповнолітню дитину ОСОБА_18 (а.с. 79).
Відповідно до ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.
Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.
Умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Закону України №2240-III визначено Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 15.02.2009 року №12 (далі Порядок №12).
Згідно п. 4.1 цього Порядку рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма №070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.1999 року №302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)".
Пунктом 4.7 Порядку №12 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення путівки одному із застрахованих батьків (матері або батькові) або застрахованій особі, яка їх замінює (опікунові, піклувальнику), для лікування дитини в супроводі дорослого за наявності у дитини медичних показань на санаторно-курортне лікування з частковою оплатою в розмірі 15 відсотків її вартості, а для лікування двох дітей в супроводі дорослого - 10 відсотків її вартості на підставі заяви застрахованої особи та медичних довідок для дорослого та дитини.
Відповідно до п.6.1, 6.2 Порядку №12 передбачено, що виконавча дирекція Фонду, виконавчі дирекції відділень Фонду, районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду, комісії (уповноважені) із соціального страхування здійснюють контроль за розподілом, обліком, зберіганням, видачею, використанням путівок, здійсненням часткової оплати за путівки та звітністю по путівках. Сума витрат Фонду за путівки, що видані або використані з порушенням цього Порядку, у тому числі, що залишилися невикористаними, відшкодовується за рахунок страхувальника.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду 1-ї інстанції, що на час виникнення спірних правовідносин діючим порядком було передбачено в якості необхідної умови для надання підприємством путівки на санаторно-курортне лікування дитини в супроводі дорослого наявність двох медичних довідок - для дитини та дорослого.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни оскаржуваної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «Іллічівський морський торговельний порт» до Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення в частині - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев
Суддя:/підпис/Н.В. Вербицька
Суддя:/підпис/С.І. Жук