27 січня 2015 р. Справа № 11561/14/876
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Затолочного В.С., Улицького В.З.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2014 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Каската", Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області звернулася з позовом до ТОВ "Компанія Каската", Реєстраційної служби ГУ юстиції у м.Києві, в якому просить визнати недійсними зміни до Статуту ТОВ "Компанія Каската" щодо місцезнаходження підприємства: м. Львів, вул. Липинського, 26/304; скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Компанія Каската" в частині зміни місцезнаходження за адресою: м. Львів, вул. Липинського, 26/304.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ТОВ "Компанія Каската" при зміні юридичної адреси подало державному реєстратору недостовірні дані, оскільки підприємство за новою адресою не знаходилося, внаслідок чого Державним реєстратором внесено до Державного реєстру неправдиві відомості, що є, на думку позивача, порушенням Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". Вказує, що недостовірність відомостей про місцезнаходження ТОВ "Компанія Каската" унеможливлює здійснення позивачем функцій щодо контролю за повнотою, достовірністю та своєчасністю сплати ним податкових платежів до бюджету, проведення перевірок тощо.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2014 року, в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Сторони в судове засідання не прибули, хоч про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що 09.07.2013 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району РС ГУЮ у м. Києві (номер запису: 10701020000050499) ТОВ "Компанія Каската" зареєстровано юридичною особою. З дати реєстрації вказана юридична особа мала місцезнаходження: 01014, м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 38. Згідно протоколу загальних зборів №5 від 19.05.2014 р., загальними зборами ТОВ "Компанія Каската" було прийнято рішення про зміну місцезнаходження із початкової адреси на вул. Червоноармійську, буд. 139, офіс 315/2, м. Київ, 03150, а також затверджено Статут у новій редакції. 12.06.2014 року рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Компанія Каската", що оформлено протоколом № 6, знову змінено місцезнаходження підприємства, а саме на: 79019, м. Львів, вул. Липинського, буд. 26, офіс 304, та затверджено нову редакцію Статуту юридичної особи. Державним реєстратором 24.06.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №10701050011050499 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, в якому зазначено нове місцезнаходження ТОВ "Компанія Каската" (79019, м. Львів, вул. Липинського, 26/304).
Актом обстеження юридичної (фактичної) адреси платника №161 від 29.07.2014 року, складеного працівниками ДПІ у Шевченківському районі, встановлено, що при виїзді на юридичну адресу ТОВ "Компанія Каската" - підприємство за такою адресою не знаходиться.
30.07.2014 року ДПІ у Шевченківському районі листом №11655/13-07-18-18-02 скеровано запит на встановлення місцезнаходження ТОВ "Компанія Каската" у Головний оперативний відділ ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області.
07.08.2014 року на вищевказаний запит надіслано лист "Про надання відповіді" №2369/07-60 з довідкою про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків №б/н від 30.07.2014 року, складеною начальником Головного оперативного відділу ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області С.М. Михальчуком, згідно якої відповідач за податковою адресою (вул. Липинського, буд. 26, оф. 304, м. Львів, 79019) не знаходиться.
На адресу Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції 14.08.2014 року апелянтом надіслано повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням №12465/13-07-18-802 від 14.08.2014 року (форма 18-ОПП).
Щодо вимоги про визнання недійсними змін до Статуту ТОВ "Компанія Каската", слід зазначити наступне.
Пунктом 4.5. Рекомендацій Вищого господарського суду України "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" №04-5/14 від 28.12.2007 року передбачено, що вирішуючи спори про визнання недійсними установчих документів господарських товариств, судам слід виходити з того, що статут є локальним нормативним актом, а не правочином, тому до нього не можуть застосовуватися положення статей 203 та 215 ЦК України, які визначають підстави недійсності правочину.
Відповідно до положень п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008 року, Статут не є одностороннім правочином, оскільки затверджується (змінюється) загальними зборами учасників (засновників, акціонерів), які не є ні суб'єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства. Не є Статут і договором, тому що затверджується (змінюється) не за домовленістю всіх учасників (засновників, акціонерів) товариства, а більшістю голосів акціонерів чи простою більшістю голосів учасників товариства (статті 42, 59 Закону "Про господарські товариства"). У зв'язку з цим, при вирішенні спорів щодо визнання Статуту недійсним не застосовуються норми, які регламентують недійсність правочинів.
Отже, з зазначеного можна зробити висновок, що Статут товариства є локальним нормативним актом, який визначає правовий статус юридичної особи та містить норми, що розраховані на неодноразове застосування (діють у часі) та адресовані певному колу осіб учасникам товариства, членам його органів, працівникам та є обов'язковими для них, враховуючи порядок затвердження та внесення змін до Статуту.
Підставами для визнання актів, в тому числі Статуту, недійсними, є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт. Підставами для визнання недійсним статуту можуть бути лише випадки, прямо передбачені законом.
Згідно положень статей 57, 82 Господарського кодексу України, статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону України "Про господарські товариства" №1576-XII від 19.09.1991 року, статей 27, 30 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за наявності одночасно таких умов: на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства; порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені; відповідні положення установчих документів порушують права чи охоронювані законом інтереси апелянта.
З матеріалів справи видно, що Статут ТОВ "Компанія Каската" викладений у новій редакції та затверджений зборами учасників згідно з протоколом №6 від 12.06.2014 року, містить всі необхідні відомості та в цілому відповідає вимогам законодавства і наявність будь-яких порушень, які були допущені при його затвердженні, перед судом не доводились і в ході розгляду справи встановлені не були. Та обставина, що за новою редакцією Статуту місцезнаходженням товариства за даними апелянта не відповідає дійсності не є підставою для визнання змін до статуту недійсними.
Відносно скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Компанія Каската" необхідно вказати наступне.
Згідно ч. 1 ст. 17 Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон України №755-IV від 15.05.2003 року), відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно зі ст. 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Частиною 3 статті 8 Закону України № 755-ІV від 15.05.2003 року встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Для проведення державної реєстрації змін до установчих документів щодо місцезнаходження юридичної особи ТОВ "Компанія Каската", відповідальною особою було подано державному реєстратору пакет документів, що відповідав вимогам положень вищезазначеним вимогам. 24.06.2014 року державним реєстратором було проведено реєстраційну дію - внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, в якому зазначено нове місцезнаходження ТОВ "Компанія Каската", а саме: 79019, м. Львів, вул. Липинського, 26/304.
Посилання апелянта про неправомірність записів, вчинених державним реєстратором, не можуть братись до уваги, тому що державний реєстратор не має права перевіряти достовірність поданих відомостей та вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством, в тому числі щодо підтвердження фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Аналогічна позиція викладена в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03 жовтня 2013 року у справі № К/9991/31431/12.
Державний реєстратор не наділений повноваженнями визнавати недійсним рішення загальних зборів учасників юридичної особи, відтак, він діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Статтею 30 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року визначено, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених ч. 1 ст. 27 цього Закону.
Доказів існування хоча б однієї з обставин передбачених ч. 1 ст. 27 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року щодо ТОВ "Компанія Каската" не надано, а, відтак, колегія суддів констатує відсутність правових підстав для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів юридичної особи у Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району РС ГУЮ у м.Києві Іванюхою О.В..
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до цього, листом від 27.06.2014 року №5.15/628-РП реєстраційну справу надіслано Реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, у тому числі, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
При цьому, правовими підставами для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року є скасування в судовому порядку рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або визнання в судовому порядку повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
До матеріалів справи не долучено доказів того, що рішення загальних зборів учасників ТОВ "Компанія Каската", на підставі якого було здійснено реєстрацію змін до установчих документів товариства, скасовано або такі зміни визнано недійсними в судовому порядку.
Відтак, вимога органу доходів і зборів щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів в частині зміни місцезнаходження юридичної особи задоволенню не підлягає.
Таким чином, перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2014 року у справі № 813/6615/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: В.С. Затолочний
В.З. Улицький