Справа: № 2601/7940/12 Головуючий у 1-й інстанції: Новак А.В. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
Іменем України
27 січня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,
при секретарі: Присяжній Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 23 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо несвоєчасного проведення та відмови у проведенні перерахунку його пенсії, в зв'язку із збільшенням розміру премії, що входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців та зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 - з 01.06.2011 року, з урахуванням премії 55% - з 01.02.2011 року для проведення перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 червня 2011 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355, з урахуванням премії 55% - з 01.02.2011 року.
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 23 липня 2012 року в задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено.
Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно наказу Міністра оборони СРСР від 21.11.1988 р. № 01227 позивача було звільнено з військової служби у запас начальника штабу - заступника начальника громадянської оборони міста Дружківка Донецької області за статтею 59 пунктом «а» (за віком).
Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
У січні 2012 року позивач звернувся до відповідачів із заявами про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, зв'язку із збільшенням розміру премії, що входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 16.01.2012 року № 1111/12/Б-81 та листом Київського міського військового комісаріату від 19.01.2012 року № 263 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії по причині відсутності належних для цього підстав.
За твердженням позивача, територіальний орган Пенсійного фонду України повинен був перерахувати розмір його пенсії та виплачувати йому пенсію у відповідності до наказу Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25 січня 2011 року №50», в якому з 01 червня 2011 року застосовується встановлена премія в розмірі 90 відсотків посадового окладу згідно частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 статті 51 цього ж Закону встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із пунктом 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07.11.2007 року № 1294 визначено нові види грошового забезпечення військовослужбовців. Ця постанова набирає чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01.01.2008 року.
Підпунктами 1 та 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07.11.2007 року № 1294 передбачено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Як вбачається з розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФА 96248 для ОСОБА_2, до складу грошового забезпечення позивача для нарахування пенсії входить премія у розмірі 10% посадового окладу (а.с. 16).
Отже премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата якої дозволена за наявності підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців, а тому не дає підстав для перерахунку пенсії згідно частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 26.02.2013 року № 21-5а13 та від 18.06.2013 року №21-165а13, які згідно статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, аналізуючи вищевикладені норми чинного законодавства та оцінюючи зібрані по справі докази, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача в частині проведення перерахунку раніше призначеної йому пенсії, з урахуванням наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355«Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25 січня 2011 року №50», є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 23 липня 2012 року - залишити без задоволення.
Постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 23 липня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик
.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Петрик І.Й.