Постанова від 03.02.2015 по справі 398/4885/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2015 рокусправа № 398/4885/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області та виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом в якому просила визнати протиправними дії виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо відмови звернутись з клопотанням для присвоєння їй почесного звання «Мати-героїня». Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області від 16.04.2014 року № 11 «Про порушення клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня». Зобов'язати Червонокам'янську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області звернутись з поданням (клопотанням) про присвоєння їй почесного звання України «Мати-героїня», як особі, яка народила та виховала до восьмирічного віку сімох дітей.

В обґрунтування позову посилається на те, що при прийнятті оскарженого рішення виконкомом не було в'язко до уваги що вона має право на присвоєння їй почесного звання України «Мати-героїня», оскільки вона народила та виховала до восьмирічного віку сімох дітей і викладені в рішенні підстави для відмови у порушенні клопотання про присвоєння цього звання не відповідають дійсності.

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30 вересня 2014 року у задоволенні позову було відмовлено, при цьому суд виходив з правомірності прийнятого рішення, оскільки відсутні підстави для порушення клопотання про присвоєння позивачу почесного звання «Мати-героїня» враховуючи, що нею недостатньо приділялася увага дітям, зокрема їх навчанню, всебічному розвитку та здобуттю освіти.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Посилається на те, що судом першої інстанції не взято до уваги того факту, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у видачі клопотання про висунення її кандидатури на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

В запереченнях на апеляційну скаргу Червонокам'янська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області та виконавчий комітет Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області просять відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.

В судовому засіданні апеляційної інстанції позивач та її представник підтримали вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, інші сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач народила та виховала до восьмирічного віку сьомих дітей.

Рішенням виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради № 11 від 16 квітня 2014 року «Про порушення клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» було вирішено не порушувати клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати героїня» мешканці с. Червона Кам'янка ОСОБА_1 . Рішення аргументоване тим, що дітям не достатньо приділялося уваги, зокрема їх навчанню та всебічному розвитку, здобуттю освіти.

Суд першої інстанції підтримав зазначену позицію відповідача та відмовив у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 39 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державні нагороди України» державні нагороди України є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною. Державні нагороди встановлюються виключно законами України.

Однією з державних нагород згідно статті 3 вказаного Закону є почесне звання України, до яких статтею 10 цього ж Закону віднесено і звання «Мати-героїня».

Згідно із визначенням, наведеним в пункті 1 Положення про почесні звання України, затверджені указом Президента України «Про почесні звання України» від 29 червня 2001 року №476/2001, почесні звання України (далі - почесні звання) є державними нагородами України, що присвоюються за особисті заслуги перед Українською державою громадянам, які працюють у відповідній галузі економічної або соціально-культурної сфери, як правило, не менше десяти років, мають високі трудові досягнення і професійну майстерність.

Підстави для присвоєння почесних звань закріплені в пункті 9 Положення, відповідно до якого почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей (абз.38 п.9 Положення).

Відповідно до пунктів 11, 12 Положення висунення кандидатур до присвоєння почесних звань здійснюється гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження, у трудових колективах установ, організацій, підприємств незалежно від типу, форми власності та господарювання. Клопотання про присвоєння почесних звань порушується перед відповідним органом чи організацією вищого рівня залежно від підпорядкованості. Клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації.

Враховуючи викладене, колегія апеляційного суду приходить до висновку про відсутність у виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області правових підстав для відмови щодо подачі до обласної ради клопотання про присвоєння позивачу почесного звання «Мати-героїня», з огляду на те, що позивач народила та виховала до восьмирічного віку семеро дітей, як це передбачено вимогами пункту 9 Положення.

В той же час статтею 13 Закону України «Про державні нагороди України» передбачено, що для попереднього розгляду питань, пов'язаних з нагородженням державними нагородами, при Президентові України утворюється Комісія державних нагород та геральдики, яка є дорадчим органом і працює на громадських засадах.

Указом Президента України від 31 грудня 2011 року №1211 «Питання Комісії державних нагород та геральдики» затверджено Положення про Комісію державних нагород та геральдики та персональний склад комісії.

Комісія державних нагород та геральдики (далі - Комісія) є дорадчим органом, який утворюється при Президентові України для попереднього розгляду питань, пов'язаних із нагородженням державними нагородами України, та забезпечення єдиного підходу до розвитку нагородної та геральдичної справи (п.1 Положення №1211).

До основних завдань Комісії, серед іншого, віднесено підготовку висновків щодо порушених перед Президентом України клопотань про нагородження державними нагородами України, позбавлення державних нагород України, поновлення у правах на державні нагороди України, видачу дублікатів нагород або документів про нагородження (абзац третій пункту 3 Положення №1211).

Згідно з пунктом 6 Положення №1211, рішення Комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні її членів. Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головуючим на засіданні Комісії.

При цьому, як вбачається зі змісту пункту 8 Положення №1211, останнє наділяє Комісію правом відхиляти клопотання про нагородження державною нагородою. Тобто, Комісія при вирішенні у колегіальному порядку питання щодо нагородження конкретної особи державною нагородою в межах своєї компетенції наділена певною свободою визначати наявність або відсутність підстав для внесення пропозицій Главі держави щодо відповідного нагородження, оскільки визначені в пункті 9 Положення №476 підстави для присвоєння почесних звань допускають оціночний підхід у визначенні критеріїв, які мають бути враховані при вирішенні даного питання у кожному конкретному випадку.

З огляду на зазначене надавати оцінку та підставам для присвоєння почесного звання України законодавством покладено саме на Комісію державних нагород та геральдики, а не на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад

За таких обставин, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30 вересня 2014 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області від 16.04.2014 року № 11 «Про порушення клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

Зобов'язати Червонокам'янську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області внести до Кіровоградської обласної державної адміністрації подання про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України «Мати-героїня», як особі, яка народила та виховала до восьмирічного віку сімох дітей.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 06 лютого 2015 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова