Ухвала від 22.01.2015 по справі 333/1777/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2015 рокусправа № 333/1777/14-а (2-а/333/57/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

представника позивача : Барвінка Руслана Юрійовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17 червня 2014 р.

у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Військової частини НОМЕР_1 , третя особа без самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів: Головного управління ПФУ в Запорізькій області, Військової частини НОМЕР_1 . Просив: визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області страхування; Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, здійснити йому перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення з якого призначається пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати, суми грошової допомоги при звільненні на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з моменту призначення; Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати до Запорізького обласного військового комісаріату уточнену довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з яких призначається пенсія з урахуванням до її складу суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати, суми грошової допомого при звільненні на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для подальшого його передачі до Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17 червня 2014 р. адміністративний позов - задоволено.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що з зазначених спірних внесків відраховувалися суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони повинні бути враховані при нарахуванні пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області подано апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вважає, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати мають разовий, а не постійний характер, тому не можуть бути включені до складу заробітної плати для призначення пенсії.

Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, тому воно скасуванню не підлягає. Посилається на практику ВСУ, згідно якої визначено, що суми на які сплачувалися страхові внески враховуються до складу заробітної плати при нарахуванні пенсії.

Інші учасники процесу в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України, та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 06 грудня 2010 року». Позивач є пенсіонером Збройних Сил України, пенсію йому нараховує та сплачує Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зміну грошового забезпечення на відповідній посаді надає Запорізький обласний військовий комісаріат.

19.11.2013 року позивачем було направлено до військової частини НОМЕР_1 заяву про видачу довідки за останні 24 місяця перед звільненням. Листом позивачу було повідомлено, що даних йому додаткових видів у військовій частині НОМЕР_1 не залишилося у зв'язку зі здачею даних до архіву.

Листом від 07.11.2013 року № 1246 /ФС Головне управління Пенсійного фонду у Запорізькій області позивачу відмовив у врахуванні під час призначення позивачу пенсії сум, а саме суми матеріальної допомоги на соціально-побутові питання та грошову допомогу на оздоровлення, суми індексації грошового забезпечення, суми грошової допомоги при звільненні, на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.(а.с.10) На заяву позивача до Головного Управління пенсійного фонду України від 11.11.20134 року позивачу надіслано лист-відповідь від 25.02.2014 року № 152/М-9 з посиланням на те. що ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічмана, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ. Отже враховуючи в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, чинним законодавством не передбачено та позивачу пенсія виплачується згідно чинного законодавства України. (а.с.9)

Колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції правильно застосовано до даних правовідносин норми Конституції України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ЗУ «Про оплату праці», норми Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

В силу ч. 3 ст. 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 1788-XII від 5 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Дана правова позиція висловлена Верховним Судом України в рішенні від 20.02.2012 року у справі фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області та управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, та у справі від 28 травня 2013 року у справі за позовом фізичної особи до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Виходячи з вищевказаної норми закону, такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, та на вирішення соціально-побутових питань, індексації па заробітну плату - це винагорода за виконану роботу, та відноситься до фонду заробітної плати у вигляді інших заохочувальних і компенсаційних виплат, має системний характер.

Індексація грошового забезпечення здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення).

Згідно з підпунктом 2.2.7. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за №114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати (грошового забезпечення) входять до складу фонду заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною грошового забезпечення.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що індексація та матеріальної допомоги на соціально-побутові питання та грошову допомогу на оздоровлення, суми грошової допомоги при звільненні є складовими частинами суми заробітної плати та відповідно мають враховуватись при обчисленні пенсії.

Таким чином, суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, а повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм відповідну правову оцінку, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 17 червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Військової частини НОМЕР_1 , третя особа без самостійних вимог Запорізький обласний військовий комісаріат, про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна