Справа № 815/6032/14
05 лютого 2015 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.,
секретаря Швеця В.А.
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства „ЛТК АЛЬЯНС" до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 530 від 15.10.2014 року, -
До суду звернулось Приватне підприємство „ЛТК АЛЬЯНС" (далі ПП „ЛТК АЛЬЯНС") з позовом до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі ДПІ), в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ відповідача №530 від 15.10.2014 року „Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПП „ЛТК АЛЬЯНС".
Позивач зазначив, що йому відомо, що податковий орган не проводив перевірку інших платників податків, факти щодо порушення ПП „ЛТК АЛЬЯНС" податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам із ПП «ТОП ТРЕЙДІНГ» за період з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року у фахівців ДПІ відсутні, так як підприємство у своїй діяльності дотримується вимог чинного законодавства України, у своїй господарській діяльності не порушувало і не порушує вимоги чинного податкового законодавства, а тому підстави, встановленої пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПКУ, для проведення перевірки відсутні. Відсутні також інші підстави, зазначені у п.78.1 ст.78 ПК України, перелік яких є вичерпним.
Видача ДПІ наказу № 530 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПП „ЛТК АЛЬЯНС" (код ЄДРПОУ 36587504) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам із ПП «ТОП ТРЕЙДІНГ», код за ЄДРПОУ 38438310 за період з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року, відображення результатів даних операцій в податковій звітності за 2014 рік, правомірності використання їх у фінансово - господарській діяльності ПП „ЛТК АЛЬЯНС" та їх впливу на формування податкових зобов'язань за період з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року, у термін з 22.10.2014 року, не має легітимного ґрунтування та юридичного обґрунтування, так як позивач у своїй діяльності дотримується вимог Конституції України та норм чинного законодавства України, у своїй господарській діяльності не порушував і не порушує вимоги чинного податкового законодавства.
На думку позивача, вищевказаний наказ винесений з недотриманням та грубим порушенням норм чинного податкового законодавства, який є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та не заперечував, що працівники ДПІ були допущені для проведення перевірки на підставі наказу №530 від 15.10.2014 року.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, наполягав, що наказ №530 від 15.10.2014 року є законним та обґрунтованим, прийнятий у відповідності до вимог чинного законодавства. Представник відповідача зазначив, що після вручення представнику ПП „ЛТК АЛЬЯНС" під розписку копії наказу та пред'явлення направлень на перевірку посадові особи ДПІ були допущені для проведення документальної позапланової перевірки на підставі наказу від 15.10.2014 року №530. Згідно правової позиції Верховного Суду України викладеної в постанові від 24.12.2010 року якщо допуск до перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду у суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючими органами. З урахуванням зазначеної практики Вищий адміністративний Суд в своїх рішеннях зазначав, що таки позовні вимоги можуть бути задоволені лише у разі, якщо к моменту винесення судового рішення не відбулося допуску до спірної перевірки, в іншому в задоволені позову має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпними,а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платника податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують наслідки проведення відповідної перевірки. Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що ПП „ЛТК АЛЬЯНС" зареєстровано Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області 22.09.2009 року. На податковому обліку в органах державної податкової служби з 23.09.2009 року (а.с.12-22,26).
23.07.2014 року ДПІ направило запит позивачу «Про надання інформації та її документального підтвердження», в якому просило надати документи щодо господарських взаємовідносин з ПП «ТОП Трейдінг» (а.с.126).
Листом від 30.07.2014 року ПП „ЛТК АЛЬЯНС" надав на запит копії первинних документів (а.с.127).
15.10.2014 року ДПІ видано наказ №530 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПП „ЛТК АЛЬЯНС"» на підставі пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, яким вирішено провести перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ПП «ТОП Трейдінг» за період з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року.
На підставі наказу видані направлення на перевірку від 22.10.2014 року №398/22/№399/22.
З наказом та направленнями представник ПП „ЛТК АЛЬЯНС" ознайомлений 22.10.2014 року (а.с.128-131).
23.10.2014 року позивач звернувся до суду з позовом щодо оскарження вказаного наказу ДПІ №530 від 15.10.2014 року.
Судом також встановлено, що позивач на підставі наказу №530 від 15.10.2014 року та направлень на перевірку від 22.10.2014 року №398/22/№399/22 допустив до проведення перевірки працівників ДПІ, які прибули на підприємство для її здійснення.
Порядок проведення позапланових перевірок встановлений ст.78 ПК України.
Згідно з п.78.4 ст.78 ПКУ про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Пунктом 78.5 ст.78 визначено, що допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із ст.81 цього Кодексу.
Відповідно до п.81.1 ст.81 ПКУ посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Судом встановлено, що ДПІ при призначенні перевірки наказом №530 від 15.10.2014 року дотримано вищезазначених положень ПКУ, тобто відповідач як суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України.
Судом також встановлено, що позивач, якій вважав наказ про проведення перевірки протиправним, не скористався своїм правом щодо недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної перевірки. Посадові особи ДПІ були допущені для проведення перевірки при наданні представнику ПП „ЛТК АЛЬЯНС" відповідних документів.
При таких обставинах суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, оскільки правові наслідки наказу на перевірку після допуску на його підставі посадових осіб до перевірки є вичерпаними, а наслідки для суб'єкта господарювання тягнуть рішення ДПІ за результатами проведеної перевірки.
При цьому суд враховує положення ст.244-2 КАС України щодо обов'язковості рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, та Постанову Верховного Суду України від 24.12.2010 року у справі за позовом 24 грудня 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Foods and Goods L.T.D." до ДПІ у Калінінському районі м. Донецька, третя особа - ДПА в Донецькій області, про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до проведення перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючими органами.
Суд вважає обґрунтованими доводи відповідача щодо дотримання вказаної обов'язкової для застосування практики Верховного Суду України також Вищим адміністративним Судом. Так у справах №806/243/14, К/9991/79069/12, К/9991/79069/12, К/800/29102/13, К/800/34987/14 Вищим адміністративним судом визначено, що згідно з правовою позицією Верховного Суду України( постанова від від 24.12.2010 року), саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки. Позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень щодо призначення та проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платника податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.
Оскільки позивач допустив посадових осіб до проведення перевірки не використавши своє право не допуску посадових осіб до проведення перевірки, тому підстави для визнання протиправними та скасуванню наказу ДПІ №530 від 15.10.2014 року відсутні.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства „ЛТК АЛЬЯНС" до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 530 від 15.10.2014 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПП „ЛТК АЛЬЯНС"».
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167,185-187 КАС України.
Суддя Катаєва Е.В.
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства „ЛТК АЛЬЯНС" до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 530 від 15.10.2014 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПП „ЛТК АЛЬЯНС"».
06 лютого 2015 року.