05 лютого 2015 року Справа № 803/105/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області про скасування постанови,
Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - ДФІ у Волинській області, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області (далі - УДВС ГУЮ у Волинській області, відповідач) про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 29.12.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.09.2014 року Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 770/14 про примусове виконання постанови суду від 27.06.2013 року про зобов'язання Волинський обласний центр зайнятості вчинити дії щодо усунення порушень, виявлених ревізією, відповідно до вимоги ДФІ у Волинській області від 23.02.2012 року № 03-080-14-14/1603. Постановою старшого державного виконавця УДВС ГУЮ у Волинській області Новосада О.Ю. від 07.10.2014 року було відкрито виконавче провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа. Постановою того ж державного виконавця від 29.12.2014 року виконавче провадження було закінчено згідно з пунктом 8 частини першої статті 49 Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач не погоджується із постановою державного виконавця УДВС ГУЮ у Волинській області Новосада О.Ю. про закінчення виконавчого провадження від 29.12.2014 року з тих підстав, що судове рішення у повному обсязі не виконане, а тому просить скасувати вказану постанову.
В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 04.02.2015 року № 04-33/1514 (а. с. 25-26) відповідач адміністративний позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржувана постанова винесена з дотриманням вимог пункту 8 частини першої статті 49 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки у виконавчому листі не було вказано вичерпний перелік дій та заходів, який мав вчинити боржник, вимога ДФІ у Волинській області стягувачем не подавалася, листом від 26.12.2014 року № 4476/04-21 Волинський обласний центр зайнятості повідомив про вчинені дії за судовим рішенням.
До судового засідання, призначеного на 16:00 05.02.2015 року, особи, які беруть участь у справі, заявили письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а. с. 26, 37).
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки до судового засідання особи, які беруть участь у справі, подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому за відсутності перешкод для розгляду справи суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27.06.2011 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 року, у справі № 2а/0370/1761/12 за позовом ДФІ у Волинській області до Волинського обласного центру зайнятості про зобов'язання виконати законні вимоги адміністративний позов задоволено повністю, зобов'язано Волинський обласний центр зайнятості вчинити дії щодо усунення порушень, виявлених ревізією, відповідно до вимоги ДФІ у Волинській області від 23.02.2012 року № 03-080-14-14/1603, а саме: вжити заходів щодо відшкодування збитків в загальній сумі 672655,96 грн. (а. с. 4-12).
26.09.2014 року Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 770/14 про примусове виконання постанови суду від 27.06.2013 року про зобов'язання Волинський обласний центр зайнятості вчинити дії щодо усунення порушень, виявлених ревізією, відповідно до вимоги ДФІ у Волинській області від 23.02.2012 року № 03-080-14-14/1603 (а. с. 35).
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Волинській області Новосада О.Ю. від 07.10.2014 року було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 770/14, виданого 26.09.2014 року Волинським окружним адміністративним судом (а. с. 31).
Листом від 26.12.2014 року № 4476/04-21 Волинський обласний центр зайнятості повідомив, що з метою вжиття заходів щодо відшкодування коштів пред'явлено претензії, відповідь на які не надійшла, в зв'язку з чим готуються позови до Господарського суду Волинської області про стягнення з ТзДВ «ДТ Перша Волинська фінансово-будівельна компанія «Траст-Інвест-Буд» 210272,84 грн., з ТзОВ «Проектно-вишукувальний інститут «Волиньагропроект» 26922,00 грн., з ТзОВ «Житлоюуд-2» 94192,80 грн. та до Господарського суду міста Києва про стягнення коштів з ПМП «Квант А» в сумі 341268,32 грн. (а. с. 32).
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Волинській області Новосада О.Ю. від 29.12.2014 року виконавче провадження було закінчено згідно з пунктом 8 частини першої статті 49 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із отриманням повідомлення Волинського обласного центру зайнятості від 26.12.2014 року № 4476/04-21 (а. с. 34). Копія вказаної постанови надійшла на адресу ДФІ у Волинській області (стягувача у виконавчому провадженні) 17.01.2015 року (а. с. 15).
Згідно із частиною першою статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваної в даній адміністративній справі постанови, з огляду на таке.
Пунктом 8 частини першої статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року № 606-ХІV (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Як слідує із оскаржуваної постанови про закінчення виконавчого провадження від 29.12.2014 року, остання прийнята саме на підставі пункту 8 частини першої статті 49 Закону України «Про виконавче провадження», при цьому, державний виконавець виходив з того, що боржником (Волинським обласним центром зайнятості) виконане судове рішення.
Проте, на думку суду, зі змісту повідомлення Волинського обласного центру зайнятості від 26.12.2014 року № 4476/04-21 не вбачається про вжиття ним вичерпних дій, спрямованих на усунення порушень, виявлених ревізією, відповідно до вимоги ДФІ у Волинській області від 23.02.2012 року № 03-080-14-14/1603, а саме вжиття заходів щодо відшкодування збитків в загальній сумі 672655,96 грн. При цьому, слід виходити з того, що саме по собі пред'явлення претензій до юридичних осіб не призвело до фактичного відшкодування збитків, примусове стягнення яких можливе в судовому порядку шляхом пред'явлення позову, прийнятого до провадження судом.
При вирішенні даного спору суд також враховує, що згідно із частиною першою статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, частиною третьою статті 11 цього ж Закону наділений рядом повноважень, у зв'язку із чим суд не бере до уваги покликання відповідача на відсутність у матеріалах виконавчого провадження вимоги ДФІ у Волинській області від 23.02.2012 року № 03-080-14-14/1603, оскільки державний виконавець не був позбавлений можливості одержати вказану вимогу у стягувача. Крім того, статтею 170 КАС України передбачена можливість роз'яснення судового рішення за заявою державного виконавця, якщо судове рішення є незрозумілим.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Волинській області Новосада О.Ю. від 07.10.2014 року про закінчення виконавчого провадження прийнята з порушенням вимог статті 49 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки судове рішення в повному обсязі згідно з виконавчим документом не виконане, у зв'язку з чим, виходячи із наданих статтею 162 КАС України суду повноважень, позовні вимоги про скасування вказаної постанови підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання її протиправною та скасування.
Керуючись статтями 41, 122, 162, 163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області Новосада О.Ю. від 29 грудня 2014 року про закінчення виконавчого провадження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Валюх