Ухвала від 04.02.2015 по справі 296/10011/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Одамович О.Й.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" лютого 2015 р. Справа № 296/10011/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Моніча Б.С.,

при секретарі Лялевич С.С. ,

за участю представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "11" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

3.11.2014 року позивач звернулася з позовом до УПФУ в м. Житомирі, в якому просить: визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 13618,57 грн., в заробітну плату для призначення пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.08.2008 року по 31.07.2010 рік в загальній сумі 13618,57 грн., як складової заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове пенсійне страхування та до нарахувати різницю між перерахованою та фактично виплаченою в сумі 510 грн. 70 коп. з щомісячною її виплатою.

Ухвалою Корольовського районного суду м.Житомира від 11.12.2014 року адміністративний позов про перерахунок і виплату пенсії за період до 29.04.2014 року залишено без розгляду в зв"язку з пропуском строку звернення до суду.

Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 11.12.2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі щодо відмови ОСОБА_3 у включенні до складу розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян.

Зобов'язано відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 30.04.2014 року, з урахуванням проведених раніше пенсійних виплат.

В задоволенні решти позову - відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати у розмірі 73,08 грн.

Не погоджуючись з даною постановою УПФ звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити .

Представники сторін в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення сторонам рекомендованою кореспонденцією судових повісток та копій ухвал суду.

З врахуванням приписів статей 196,197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 знаходиться у відповідача на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до довідки за №13-08/328-6920 від 01.07.2014 року, виданої Головним Управлінням державної казначейської служби України в Житомирській області, до складу його заробітної плати включено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період - з серпня 2008 року по 31.07.2010 року (а.с.12-13).

25.07.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, а також індексації заробітної плати (а.с. 14) та додав вказану вище довідку.

Листом від № 409/П-02 від 28.07.2014 року, відповідач відмовив в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», вважаючи при цьому, що зазначені допомоги не є складовою заробітної плати і не повинні враховуватися в заробіток, з якого обчислюється пенсія держслужбовцю (а.с.15).

Задовольняючи позовні вимоги частково , суд першої інстанції виходив з того , що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема премії, премії до державних професійних та ювілейних дат, матеріальна допомога та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною першою статті 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95- ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95 -ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою ст.33 Закону України «Про держану службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» визначено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої цієї статті зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії враховуються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема премії, премії до державних професійних та ювілейних дат, матеріальна допомога та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації, згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення), як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі зробити перерахунок та виплатити йому пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальне обов'язкове пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» є обґрунтованими.

В той же час, колегія суддів прийшла до висновку, що зобов"язуючи провести перерахунок та виплату пенсії з 30.04.2014 року, судом першої інстанції не враховано положення ст.ст. 83,84,87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 43,44,45,46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно яких, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення , крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Згідно положень ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та довідкою про нараховані виплати 25.07.2014 року, а тому відповідно до вказаних вище положень Законів України "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач має право на перерахунок пенсії з 1.08.2014 року

На час призначення пенсії 7.02.2011 року позивачем була надана довідка в якій суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку зазначені не були, а тому відповідач правомірно призначав пенсію відповідно до наданих позивачем документів.

Доводи позивача про необхідність призначення пенсії з дня її призначення або в межах строку позовної давності з врахуванням поданої довідки, колегія суддів вважає безпідставними , так як довідку з відповідними нарахуваннями сум матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку позивачка надала до пенсійного Фонду лише 25.07.2014 року і про вказані виплати відповідачу відомо не було.

Відповідно до ч.1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є, зокрема, правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "11" грудня 2014 р. змінити.

Змінити в резолютивній частині постанови дату перерахунку пенсії з 30.04.2014 року на 1.08.2014 року.

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено 5.02.2015 року

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003

- ,