Постанова від 02.02.2015 по справі 813/7380/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2015 року № 813/7380/14

Львівський окружний адміністративний суд

в складі : головуючого - судді Дем'яновського Г.С.,

при секретарі Гавірко О.О.

з участю позивача ОСОБА_1,представника відповідача Слуцького Т.В.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення.,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення № 0000111720 від 03.02.2014 року

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на викладені в позові обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову з підстав, викладених у письмовому запереченні на позовну заяву, та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ДІІІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних cум; податків до бюджету ОСОБА_3 -за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р.

За результатами перевірки винесено Акт перевірки №8/17-20/НОМЕР_2 від11.01.2014 року в висновках якого встановлено порушення:

-п.164.1. ст.,164. п.п. 1 70.2.1 пп.170.2.2 п. 170.2 ст. 170. ст. 167. п.п. 168.2.1. 168.2 пп..168.4.5 п.168.4 Податкового Кодексу України, та донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 74 536. 80 грн.

-п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового Кодексу України, неподання податкової декларації про доходи на майновий стан за 2012 рік.

На підставі Акту перевірки ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ Міндоходів Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №0000111720 від 03.02.2014 року ,яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання позивачу по податку на доходи фізичних осіб у сумі 93 341 грн.(74536,80 грн. за основним платежем та 18804.20 грн. за штрафними санкціями).

Не погоджуючись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач ОСОБА_1. подав скаргу в Головне управління Міндоходів у Львівській області на означене податкове повідомлення-рішення , яка була залишена без задоволення. Позивачем ОСОБА_1.було подано скаргу у Міністерство доходів і зборів України , яка також була залишена без задоволення. Оспорюючі зазначені висновки перевірки позивач зазначає ,що за результатами документальної перевірки в акті викладаються всі супутні обставини фінансово-господарської діяльності платника податків', які мають відношення до виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства.У разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно: чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал. рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську дію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень; зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському облік), навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунківоперацій та -інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;Виявлені факти однотипних порушень та порушень. які повторюються, групуються у відомості або таблиці, що додаються до акта. Зазначені відомості або таблиці повинні містити повний перелік однотипних порушень податкового законодавства із зазначенням звітного періоду, до якого вони відносяться (назву, дату і номер документа, відповідно до якого здійснено операцію, суть операції, а також посилання на нормативно-правові акти. їх пункти і статті, положення яких порушені). Зазначені додатки повинні бути підписані посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби, а також посадовими особами платника податків або його законними представниками.

До акта (довідки) документальної позапланової перевірки додаються інформативні додатки з питань ,що підлягали перевірці, однак перевіряючими , на думку позивача ,це не зроблено.

Зміст Акта перевірки свідчить про те. що перевірка проводилася на підставі копії договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТзОВ «Каблучок» від 09.02.2012р., копій квитанцій від 03.10.2008 р та від 24.10.08 р., Податкового кодексу України та відомостей з інформаційного фонду Державного реестру фізичних осіб ДГІА України фізичної особи ОСОБА_1 про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р.Позивач вказує , що на його думку , Акт перевірки №8/17-20/НОМЕР_2 від 11.01.2014 року вимогам не відповідає, оскільки у ньому не міститься законодавчого обгрунтування на фактичні обставини виявлених порушень податкового законодавства, а відтак він не може бути підставою для визначення будь-яких санкцій стосовно ОСОБА_1 Однак позивач зазначає, і судом це встановлено ,що згідно отриманої інформації з ДРФО Україні ФО ОСОБА_5 в 2012 році отримав інвестиційний дохід від продажу частки \ статутному кіапіталі ТзОВ Фірма «Каблучок» (63%) в розмірі 541 800.00грн. Дана інформація під час перевірки підтверджена копією договору купівлі-продажу частки в статутному капітал ТзОВ Фірма «Каблучок» від 09.02.2012 року N° 199, наданим до перевірки , листом приватного нотаріуса ОСОБА_6. від 04.11.2012 N954/01-16 наданого на письмовий запит ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області, котрий посвідчував даний договір.

Позивач вважає ,що податковий ревізор при односторонньому дослідженні первинних документів дійшов до помилкового висновку щодо отримання ним інвестиційного прибутку у розмірі 453600.00 грн.., при цьому неправомірно нарахувавши штрафні санкції. (74536.80 за основним платежем та 18804.20 за штрафними санкціями)

В своїх запереченнях на позов ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області,зазначає ,що позов ФОП ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.02.2014 року №0000111720 є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню .На підставі наказу від 24.12.2013 №452 виданого ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області, проведена документальна позапланова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету, за наслідками якої складено акт від 11.01.2014 р. №8/17-20/2313002217.За результатами перевірки ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області податковим повідомленням-рішенням від 03.02.2014 року №0000111720 збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 93 341,00 грн. (за основним платежем 74 536,8 грн. та штрафних санкцій 18804,2 грн.)

Суд погоджується з позицією відповідача ,що відповідно до статті 44.1 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що значені абзацом першим цього пункту.Відповідно до частини першої статті 1087 Цивільного кодексу України розрахунки за участю фізичних осіб, не пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або безготівковій формі за допомогою розрахункових документів \ електронному або паперовому вигляді.

У відповідності з п. ! ст. 29 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 р. для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів.

Згідно з п.З ст. 29 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Відповідно до статті 7 Закону України „Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.Згідно з статтею 16 Закону України „Про господарські товариства", рішення про зміну розміру статутного (складеного) капіталу товариства набирає чинності з дня внесення таких змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з підпунктом 164.2.9 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.40 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.Відповідно до підпунктів 170.2.1, 170.2.2 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік. Запровадження обов'язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов'язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України так і за її межами. До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з: обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку; повернення платнику податку коштів або майна нових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних , у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такрго емітента ліквідації такого емітента.Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи - резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права. Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами).

До складу загального оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року (підпункт 170.2.6 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України).

За інформацією ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області відповідно до інформації ДРФО України ОСОБА_1 у 2012 році отримав інвестиційний дохід від продажу частки у статутному капіталі ТзОВ Фірма «Каблучок» (63%) у розмірі 541800,00 грн.

Приватним нотаріусом ОСОБА_6 листом від 04.11.2013 №54/01-16 повідомлено ДПІ у Личаківському районі м. Львова, що ним щоквартально подається податковий розрахунок сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум отриманого з них податку (форма №1 ДФ), про громадян, які отримали доходи у вигляді інвестиційного прибутку протягом 2012 року, в тому числі інформацію щодо отримання доходу громадянином ОСОБА_1

В акті перевірки встановлено, що фізична особа ОСОБА_1 у 2012 році отримав дохід від продажу інвестиційного активу (частки у статутному капіталі ТзОВ Фірма „Каблучок" (63 відсотка) в сумі 541800 гривень. Документально підтверджені витрати на придбання (внесення) частки статутного капіталу ТзОВ Фірма „Каблучок" в розмірі 63 відсотка складають 88200 грн. (140000 х 63%) (сума витрат 63% частки статутного капіталу ТзОВ Фірма „Каблучок" визначена на підставі наданих до перевірки документів про внесення до статутного капіталу на момент продажу 140000 грн, із заявленого розміру статутного капіталу - 860000 гривень). Тому інвестиційний прибуток становив 453600.00 грн. , податок -74536,80 грн. \453600.00 грн-128760 грн х17% - 128760 грн.х 15 %\

Згідно п.176.1 ст. 176 ПК України платники податку зобов'язані:

а) вести облік доходів і витрат в обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим розділом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку. Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом державної податкової служби;

б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку;

в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.

З огляду на вищенаведене, фізична особа, яка здійснює протягом звітного року продаж інвестиційного активу юридичній особі та отримує інвестиційний прибуток, повинна надати податкову декларацію у встановленому порядку та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною н. 167.1 ст.167 ПК України, що позивач в порушення законодавства не зробив.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремих його положень.

Таким чином суд приходить до висновку ,що позивач не довів протиправності дій ДПІ і в позові ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення слід відмовити повністю.

Судові витрати в сумі 186 грн 68 коп. покласти на позивача ОСОБА_1.Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України \одержувач коштів -УДКСУ у Залізничному районі м.Львова ,код одержувача 38007594.банк одержувача -ГУ ДКСУ у Львівській області ,МФО -825014 ,рахунок 31217206784003.код класифікації доходів бюджету -22030001, призначення платежу « судовий збір за подання позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, Львівський окружний адміністративний суд \, решту судового збору у розмірі 1640 грн. 12 коп.

Керуючись ст.ст. 69, 70,94, 160-163 , 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення відмовити повністю.

Судові витрати в сумі 186 грн 68 коп. покласти на позивача ОСОБА_1.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України \одержувач коштів -УДКСУ у Залізничному районі м.Львова ,код одержувача 38007594.банк одержувача -ГУ ДКСУ у Львівській області ,МФО -825014 ,рахунок 31217206784003.код класифікації доходів бюджету -22030001, призначення платежу « судовий збір за подання позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, Львівський окружний адміністративний суд \, решту судового збору у розмірі 1640 грн. 12 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.

Суддя Дем'яновський Г.С.