28 січня 2015 року м. Чернігів Справа № 825/1235/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
при секретарі - Пушенко О.І.,
за участі представника позивача - Кожемяки Ю.М.,
представника відповідача - Костюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради і просить зобов'язати Виконавчий комітет Ніжинської міської ради виконати вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській про усунення виявлених порушень та недоліків області від 31.01.2014 №25-08-18-14/767 в частині:
- винести на розгляд пленарного засідання питання для прийняття відповідного рішення щодо визнання матеріальних цінностей загальною вартістю 55563,00 грн., які придбанні «Агенцією» для матеріально-технічного забезпечення Сервісного центру по обслуговуванню платників податків Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції в Чернігівській області, комунальною власністю територіальної громади міста Ніжин та визначити балансоутримувача зазначеного майна, - зобов'язати «Агенцію» передати вищевказані цінності установі, яка буде визначена балансоутримувачем, - вказане майно передати у платне користування Ніжинської об'єднаній державній податковій інспекції в Чернігівській області відповідно до вимог чинного законодавства;
- винести на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо внесення змін до Положення в частині визначення порядку повернення суб'єктами підприємницької діяльності поворотної допомоги, яка надана до 01 січня 2014 року, - перерахувати до міського бюджету залишок коштів в сумі 35638,00 грн., який знаходиться на рахунку «Агенції», відповідно до вимог чинного законодавства, - винести на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо визначення виконавчих органів (управління або відділ Ніжинської міської ради), на яких буде покладено функцію контролю за поверненням до «Агенції» та відповідно до міського бюджету заборгованість в сумі 64099,00 грн. по неповернутих допомогах, які надавалися до 01 січня 2011 року;
- відобразити дебіторську заборгованість за зайво виплаченими підзвітними сумами коштів в сумі 695,25 грн. та стягнути та перерахувати до міського бюджету відповідно до вимог чинного законодавства;
- стягнути зайво виплачену заробітну плату в сумі 13586,81 грн. з осіб, які їх отримали безпідставно. В іншому випадку кошти стягнути з винних осіб у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП, та перерахувати до міського бюджету.
Свої вимоги мотивує тим, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ніжинської міської ради було встановлено, що відповідачем було допущено порушення вимог чинного законодавства, що призвело до завдання збитків. Правомірність вимоги ДФІ в Чернігівській області підтверджена судовим рішенням. Так, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2014 року, в задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Ніжинської міської ради про визнання протиправними та скасування пунктів 2, 3, 4 на сторінці 4, п. 5 вимог ДФІ в Чернігівській області від 31.01.2014 року № 25-08-18-14/767 було відмовлено.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив зобов'язати Виконавчий комітет Ніжинської міської ради виконати вимоги про усунення виявлених порушень та недоліків Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 31.01.2014 року №25-08-18-14/767:
п.2 в частині: - винесення на розгляд пленарного засідання питання для прийняття відповідного рішення щодо визнання матеріальних цінностей загальною вартістю 55563,00 грн., які придбанні "Агенцією розвитку Ніжина" для матеріально-технічного забезпечення Сервісного центру по обслуговуванню платників податків Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції в Чернігівській області, комунальною власністю територіальної громади міста Ніжин та визначити балансоутримувача зазначеного майна,
- зобов'язання "Агенції розвитку Ніжина" передати вищевказані цінності установі, яка буде визначена балансоутримувачем,
- вказане майно передати у платне користування Ніжинської об'єднаній державній податковій інспекції в Чернігівській області відповідно до вимог чинного законодавства;
п. 3 в частині - винесення на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо внесення змін до Положення в частині визначення порядку повернення суб'єктами підприємницької діяльності поворотної допомоги, яка надана до 01 січня 2014 року,
- перерахування до міського бюджету залишку коштів в сумі 35638,00 грн., який знаходиться на рахунку "Агенції розвитку Ніжина", відповідно до вимог чинного законодавства,
- винесення на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо визначення виконавчих органів, на які буде покладено функцію контролю за поверненням до "Агенції розвитку Ніжина" та відповідно до міського бюджету заборгованості в сумі 64099,00 грн. по неповернутих допомогах, які надавалися до 01 січня 2011 року;
п. 4 в частині - відображення дебіторської заборгованості за зайво виплаченими підзвітними сумами коштів в сумі 427,75 грн. та стягнути та перерахувати до міського бюджету відповідно до вимог чинного законодавства;
п. 5 в частині - стягнення зайво виплаченої заробітної плати в сумі 13586,81 грн. з осіб, які їх отримали безпідставно. В іншому випадку кошти стягнути з винних осіб у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП, та перерахувати до міського бюджету.
Представник позивача позовні вимоги з врахуванням уточнення підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги визнав в частині виконання пункту 3 вимоги ДФІ в Чернігівській області від 31.01.2014 року №25-08-18-14/767 щодо зобов'язання Виконавчого комітету Ніжинської міської ради винести на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо внесення змін до Положення в частині визначення порядку повернення суб'єктами підприємницької діяльності поворотної допомоги, яка надана до 01 січня 2014 року; - перерахувати до міського бюджету залишку коштів в сумі 35638,00 грн., який знаходиться на рахунку "Агенції розвитку Ніжина", відповідно до вимог чинного законодавства; - винести на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо визначення виконавчих органів, на які буде покладено функцію контролю за поверненням до "Агенції розвитку Ніжина" та відповідно до міського бюджету заборгованості в сумі 64099,00 грн. по неповернутих допомогах, які надавалися до 01 січня 2011 року.
Про зобов'язання відповідача виконати п. 2, 4, 5 вимоги ДФІ в Чернігівській області Виконавчий комітет Ніжинської міської ради просить суд відмовити, оскільки вважає їх неправомірними та такими, що не підлягають виконанню.
Представник третьої особи - Неприбуткової громадської організації "Агенція розвитку Ніжина" в судове засідання не з'явився, про час слухання справи повідомлений належним чином. Надіслав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просить відмовити ДФІ в Чернігівській області в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що відповідно до п. 1.4.1.2 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на ІV квартал 2013 року на підставі направлень на проведення ревізії працівниками ДФІ в Чернігівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ніжинської міської ради за період з 01.01.2011 року по 31.10.2013 року.
За результатами перевірки складено акт від 15.01.2014 року № 25-08-21/2.
На підставі акту перевірки ДФІ в Чернігівській області було направлено Чернігівському базовому медичному коледжу Вимогу про усунення порушень № 25-08-18-14/767 від 31.01.2014 року, пунктами 2, 3, 4 та 5 на сторінці 4 вимоги, якої ДФІ в Чернігівській області вимагає від відповідача:
- винести на розгляд пленарного засідання питання для прийняття відповідного рішення щодо визнання матеріальних цінностей загальною вартістю 55563,00 грн., які придбанні "Агенцією розвитку Ніжина" для матеріально-технічного забезпечення Сервісного центру по обслуговуванню платників податків Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції в Чернігівській області, комунальною власністю територіальної громади міста Ніжин та визначити балансоутримувача зазначеного майна,- зобов'язати "Агенцію розвитку Ніжина" передати вищевказані цінності установі, яка буде визначена балансоутримувачем, - вказане майно передати у платне користування Ніжинської об'єднаній державній податковій інспекції в Чернігівській області відповідно до вимог чинного законодавства;
- винести на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо внесення змін до Положення в частині визначення порядку повернення суб'єктами підприємницької діяльності поворотної допомоги, яка надана до 01 січня 2014 року, - перерахувати до міського бюджету залишку коштів в сумі 35638,00 грн., який знаходиться на рахунку "Агенції розвитку Ніжина", відповідно до вимог чинного законодавства, - винести на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо визначення виконавчих органів, на які буде покладено функцію контролю за поверненням до "Агенції розвитку Ніжина" та відповідно до міського бюджету заборгованості в сумі 64099,00 грн. по неповернутих допомогах, які надавалися до 01 січня 2011 року;
- відобразити дебіторську заборгованість за зайво виплаченими підзвітними сумами коштів в сумі 427,75 грн. та стягнути та перерахувати до міського бюджету відповідно до вимог чинного законодавства;
- стягнуто зайво виплачену заробітну плату в сумі 13586,81 грн. з осіб, які їх отримали безпідставно. В іншому випадку кошти стягнути з винних осіб у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП, та перерахувати до міського бюджету.
Виконавчим комітетом Ніжинської міської ради було оскаржено пункти 2, 3, 4 та 5 на сторінці 4 вимоги № 25-08-18-14/767 від 31.01.2014 року до Чернігівського окружного адміністративного суду. Постановою, якого від 24.06.2014 року по справі № 825/1757/14 за адміністративним позовом Виконавчого комітету Ніжинської міської ради до Державної фінансової інспекції Чернігівської області про визнання незаконними та скасування пунктів вимоги, позов було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано п. 5 вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо усунення виявлених порушень від 31.01.2014 № 25-08-18-14/767. В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2014 року апеляційну скаргу Виконавчого комітету Ніжинської міської ради було залишено без задоволення. Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 року було задоволено, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду - скасовано, прийнято нову, якою в задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області - відмовлено в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином є таке, що набрало законної сили, рішення суду у адміністративній справі, яким встановлено правомірність винесеної вимоги, тобто вона підлягає обов'язковому виконанню зі сторони Виконавчого комітету Ніжинської міської ради.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Такими органами державного фінансового контролю є ДФІ в Чернігівській області.
Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Оскільки відповідач в порушення вимог ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» зобов'язань щодо усунення виявлених ревізією порушень не виконав, позовні вимоги про зобов'язання відповідача виконати пункти 2, 3, 4, 5 на сторінці 4 вимог про усунення порушень від від 31.01.2014 року №25-08-18-14/767 в частині - підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Виконавчий комітет Ніжинської міської ради виконати вимоги про усунення виявлених порушень та недоліків Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 31.01.2014 року №25-08-18-14/767:
п.2 в частині: - винесення на розгляд пленарного засідання питання для прийняття відповідного рішення щодо визнання матеріальних цінностей загальною вартістю 55563,00 грн., які придбанні «Агенцією розвитку Ніжина» для матеріально-технічного забезпечення Сервісного центру по обслуговуванню платників податків Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції в Чернігівській області, комунальною власністю територіальної громади міста Ніжин та визначити балансоутримувача зазначеного майна,
- зобов'язання «Агенції розвитку Ніжина» передати вищевказані цінності установі, яка буде визначена балансоутримувачем,
- вказане майно передати у платне користування Ніжинської об'єднаній державній податковій інспекції в Чернігівській області відповідно до вимог чинного законодавства;
п. 3 в частині - винесення на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо внесення змін до Положення в частині визначення порядку повернення суб'єктами підприємницької діяльності поворотної допомоги, яка надана до 01 січня 2014 року,
- перерахування до міського бюджету залишку коштів в сумі 35638,00 грн., який знаходиться на рахунку «Агенції розвитку Ніжина», відповідно до вимог чинного законодавства,
- винесення на розгляд сесії для прийняття відповідного рішення питання щодо визначення виконавчих органів, на які буде покладено функцію контролю за поверненням до «Агенції розвитку Ніжина» та відповідно до міського бюджету заборгованості в сумі 64099,00 грн. по неповернутих допомогах, які надавалися до 01 січня 2011 року;
п. 4 в частині - відображення дебіторської заборгованості за зайво виплаченими підзвітними сумами коштів в сумі 427,75 грн. та стягнути та перерахувати до міського бюджету відповідно до вимог чинного законодавства;
п. 5 в частині - стягнення зайво виплаченої заробітної плати в сумі 13586,81 грн. з осіб, які їх отримали безпідставно. В іншому випадку кошти стягнути з винних осіб у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП, та перерахувати до міського бюджету..
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур