Рішення від 04.02.2015 по справі 912/3197/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 рокуСправа № 912/3197/14

Господарський суд Кіровоградської області колегією в складі головуючого судді Колодій С.Б., суддів Глушкова М.С. та Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/3197/14

за позовом: Прокурора м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада, м. Кіровоград

до: публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

про внесення змін до договору

за участю представників сторін:

від прокурора - Макаренко О.І., посвідчення прокурора № 023072 від 21.11.2013;

від позивача - Андрєєв А.О., довіреність № 875-мр/з від 02.10.2014;

від відповідача - Кривоносов Є.М., довіреність № 10-935/д від 19.12.2014.

Прокурор м. Кіровограда звернувся в інтересах держави уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою від 23.09.2014 р. з наступними вимогами:

- внести зміни до договору оренди землі від 18.04.2006 р., укладеного між Кіровоградською міською радою та ПАТ "Укрнафта" щодо земельної ділянки площею 1 184,10 кв. м. по Олександрійському шосе, 3 в м. Кіровограді, а саме:

Друге речення пункту 3 Договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Кіровограді 04.04.2011 р. за № 606, становить 633 351 грн. 08 коп.".

Перше речення пункту 6 Договору викласти у такій редакції:

"Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 3 694 грн. 55 коп. на місяць".

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилався на статті 169, 654 Цивільного кодексу України, статті 23, 30 Про оренду землі", статті 274, 288 Податкового кодексу України.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 25.09.2014 р. за вищевказаним позовом порушено провадження у справі, розгляд якої призначено у судовому засіданні на 21.10.2014 р.

Прокурор в судовому засіданні 21.10.2014 р. заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені прокурором позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

В свою чергу, повноважний представник відповідача подав клопотання від 20.11.2014 р. про залишення позову без розгляду, оскільки вважає, що відносини по оренді земельної ділянки на території м. Кіровоград поширюються тільки на орендаря (ПАТ "Укрнафта") та орендодавця (Кіровоградську міську раду), який є органом місцевого самоврядування, а тому державні інтереси в цих правовідносинах не порушені (а.с.72-76).

У відзиві на позов відповідач не погоджується з доводами, наведеними у позовній заяві, вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки на момент звернення з позовом до суду спір між сторонами відсутній (а.с.94-97).

Посилаючись на приписи статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 1, 7-10, 17 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", статті 22 Закону України "Про порядок висвітлювання діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" відповідач стверджує, що рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 р. №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровоград", яке стало підставою для внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006 р., не набуло чинності, оскільки не було оприлюднене у засобах масової інформації, як регуляторний акт. Даний факт, вважає відповідач, виключає можливість його застосування до спірних правовідносин, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

В листі від 20.11.2014 р. прокурор висловив власну позицію щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду та зазначив про відсутність підстав для його задоволення (а.с.77-78). В судовому засіданні представник позивача підтримав позицію прокурора з даного питання.

В письмових поясненнях від 12.01.2015 р. представник Кіровоградської міської ради стверджує, що рішення №2904 від 03.12.2009 р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" не містить в сукупності ознак, які згідно Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" давали б підстави для віднесення його до регуляторного акту, отже виключає можливість набрання чинності та застосування його з дати офіційного опублікування. Позивач наполягає, що рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р. є чинним (не скасованим), а тому за приписами абзацу першого пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. №7 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" суд повинен приймати дане рішення до уваги при розгляді спору по суті (а.с.110-112).

Господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про залишення позову без розгляду з підстав подачі позову прокурором в інтересах органу місцевого самоврядування, оскільки відповідно до рішення Конституційного суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 р., прокурори мають право звертатись до суду з позовними заявами виключно в інтересах держави в особі органів державної влади або органів місцевого самоврядування, яким законом надані повноваження органів виконавчої влади.

Оскільки Кіровоградська міська рада при здійсненні контролю за додержанням земельного законодавства та використанням земель виконує повноваження органу державної влади, наявні підстави для звернення прокурора з позовом в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення повноважних представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

18.04.2006 р. між територіального громадою міста Кіровограда в особі заступника міського голови, як Орендодавцем, та ВАТ "Укрнафта", як Орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки згідно якого Орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 08.12.2005 р. №1590 надає, а Орендар приймає в довгострокове платне користування на 25 років земельну ділянку загальною площею 1 184,10 кв. м. для розміщення АЗС з пунктом автосервісу, яка знаходиться в м. Кіровограді по Олександрійському шосе, 3. Договір зареєстрований у міському відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 10.05.2006 р. за № 72 (а.с.7-9).

Згідно пункту 3 договору грошова оцінка земельної ділянки становить 271 987,77 грн.

Відповідно до пункту 6 договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 586,60 грн. без урахування ПДВ на місяць, відповідно до розрахунку, що додається до даного Договору, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди.

За умовами пункту 9 договору на кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня - лютого з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розміру податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документально, в інших випадках передбачених законом.

Пунктом 36 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв"язується у судовому порядку.

Згідно акту приймання - передачі земельна ділянка була передана відповідачу 18.04.2006 року (а.с.11).

03.12.2009 року Кіровоградською міською радою прийнято рішення №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда", яким визначено середню базову вартість одного квадратного метра земель міста Кіровограда (а.с.21-43).

Пунктом 3 рішення встановлено, що зазначене рішення Кіровоградської міської ради вводиться в дію з 1 січня 2010 року.

Відповідно витягу від 04.04.2011 №606, який видано Управлінням Держкомзему у місті Кіровограді нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 1 184,10 кв. м., що знаходиться в м. Кіровограді, Олександрійське шосе, 3 визначено у розмірі 633 351,08 грн. (а.с.12).

Згідно розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою Олександрійське шосе, 3 в м. Кіровограді, який є невід"ємною частиною договору оренди землі, орендна плата визначена на рівні 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.10).

Прокурор стверджує, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки підставою для перегляду розміру орендної плати.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об"єктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. При цьому господарський суд виходить з наступного.

Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі", статтю 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою. необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди такої земельної ділянки, у якому і визначаються розмір та умови внесення орендної плати (стаття 288 Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

В силу статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форми і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Правовідносини щодо оренди землі є одним з видів цивільних правовідносин.

Згідно із статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

За умовами договору оренди земельної ділянки від 18.04.2006 р. на кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня - лютого з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розміру податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документально, в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок .

Згідно розрахунку орендної плати, що є додатком до договору оренди землі від 18.04.2006 р. орендна плата визначена на рівні 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Нормами статті 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок. розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Приписами статей 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об"єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлених джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об"єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, оскільки сторонами в договорі оренди землі встановлено відсотковий розмір орендної плати від нормативної грошової оцінки, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду розміру орендної плати в межах, встановлених пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов"язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов"язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об"єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб"єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію (рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року у справі №1-9/2009 про скасування актів органів місцевого самоврядування).

Відповідно до абзаців третього - п"ятого, сьомого частини першої статті 1, частини першої статті 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" дія вказаного Закону поширюється на відносини у сфері здійснення регуляторної діяльності (діяльності, спрямованої на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів. У свою чергу регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим органом місцевого самоврядування нормативно - правовий акт, інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання: господарський відносин; адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб"єктами господарювання.

Відповідно до частини третьої статті 201 Земельного кодексу України, частини 5, частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Частиною першою статті 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відносини у сферах де використовується нормативна грошова оцінка відноситься до адміністративних, оскільки вони мають виражений імперативний та державно - владний характер (оподаткування, визначення суми збитків у адміністративному порядку тощо). Затверджена нормативна грошова оцінка визначає базові розрахункові показники, які є обов"язковими для застосування у окремих відносинах між органами місцевого самоврядування та суб"єктами господарської діяльності, вона може застосовуватися неодноразово і стосуватися невизначеного кола суб"єктів (показники прив"язані до земельних ділянок, а не до власників чи землекористувачів). Тобто рішення ради про затвердження нормативної грошової оцінки та доданої до нього технічної документації містять складові адміністративних норм права.

З огляду на вказане, господарський суд вважає, що рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" відноситься до регуляторних актів.

Нормами статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" регламентовано, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Частиною 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття.

Зазначений обов"язок кореспондується з приписами статті 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", якою визначено, що рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.

Статтею 23 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що рішення рад про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів набирає чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, якщо рішення місцевої ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок прийнято та офіційно оприлюднене відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня поточного року, то норми такого рішення застосовуються з 01 січня наступного бюджетного року (з початку планового періоду).

У разі оприлюднення рішення місцевої ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок після 15 липня поточного року, то норми такого рішення застосовуються з 01 січня бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Даний висновок підтверджується позицією Державною податковою службою України, викладеної у запитанні - відповіді від 30.08.2013 р., Державної фіскальної служби України, викладеної у запитанні - відповіді від 05.09.2014 р.

Отже, господарський суд не погоджується з твердженням позивача, що Законом України "Про оцінку земель" передбачено набрання чинності та застосування рішення про нормативну грошову оцінку земельної ділянки без його офіційного оприлюднення.

Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва у листі про надання роз"яснень від 28.10.2014 року №8554/0/20-14 дотримується правової позиції, що регуляторний акт, прийнятий селищною (міською) радою, текст якого не оприлюднений в засобах масової інформації є не чинним незалежно від наявності або відсутності в ньому ознак документа нормативно - правового характеру, а також від оприлюднення цього документа на стадії проекту (а.с.56-57).

Під час розгляду справи позивач не надав суду доказів офіційного оприлюднення рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р. у встановлені законодавством строки та порядку.

До матеріалів справи позивач надав лист за підписом начальника відділу по роботі із засобами масової інформації Кіровоградської міської ради від 18.12.2014 р., зі змісту якого вбачається, що рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" не опубліковувалось в порядку встановленому Законом України "Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності", дане рішення опубліковувалось на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради в мережі Інтернет після його затвердження, інформації про день опублікування вищевказаного рішення суду не надано. До суду також надано лист за підписом заступника начальника управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища від 14.11.2014 р., в якому зазначено, що рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 р. №2904 не приймалось відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", у засобах масової інформації зазначене рішення не опубліковувалось (а.с.113,115).

При цьому представник позивача звернув увагу суду, що офіційне опублікування рішень органів місцевого самоврядування на веб-сайті в мережі Інтернет не є тотожним поняттю офіційного оприлюднення регуляторних актів в розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", оскільки за частиною 5 статті 12 Закону таке оприлюднення повинно бути здійснене саме через друковані засоби масової інформації.

Господарський суд погоджується з твердженням позивача, що офіційне оприлюднення рішення міської ради на веб-сайті в мережі Інтернет не є тотожним поняттю офіційного оприлюдненню такого рішення згідно вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Крім цього позивач не надав суду належних доказів розміщення рішення міської ради №2904 від 03.12.2009 р. на веб-сайті міської ради.

За таких обставин підстави для внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006 р. відповідно до нової грошової оцінки земель, затвердженої рішенням Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р., яке не набрало чинності, у суду відсутні.

За приписами статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приймаючи до уваги те, що позивач не довів факту опублікування у встановлені законодавством строки та порядку рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р., не підтвердив факту набрання чинності даним рішенням, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України , покладаються на позивача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути з Кіровоградської міської ради (25022, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41, ідентифікаційний код 26241020) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1218,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 05.02.2015 р.

Головуючий суддя С. Б. Колодій

Суддя М.С.Глушков

Суддя В.В.Тимошевська