Справа № 815/421/15
04 лютого 2015 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Щербан В.О.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси до Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державного не бюджетного підприємства у сумі 1463,75грн.,-
Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (вхід.№2686/15 від 04.02.2015р.), просить суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» заборгованість по відшкодуванню витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державного не бюджетного підприємства у сумі 1463,75грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Відкрите акціонерне товариство «Південенергопроект» відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" зобов'язане сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до законодавчих актів, на яку має право особа. Розмір сум відшкодування зазначених коштів до пенсійного фонду визначено в повідомленні про суму витрат на фінансування різниці між науковою пенсією та пенсією, обчисленою згідно з іншими законодавчими актами, котре надсилалось Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси на адресу Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект». Позивач також зазначає, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, та ОСОБА_3 пенсія призначалася відповідно до довідок про наукову та науково-технічну діяльність, наданої Управлінню Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси, та оскільки ВАТ «Південенергопроект» не є бюджетною установою, відповідно повинно проводити відшкодування різниці між пенсіями за рахунок власних коштів.
Відповідач у судове засідання 04.02.2015р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином та своєчасно, у встановленому приписами ст.33 КАС України порядку, а саме шляхом повідомлення за телефонами 22-45-86,25-00-30, та 34-36-88, котрі зазначено, зокрема, у позовній заяві та Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який є додатком до позовної заяви, що підтверджується наявною у матеріалах справи Довідкою про неможливість повідомлення сторони від 02.02.2015р., а отже суд вважає, що вжив усіх залежних від нього заходів для повідомлення відповідача належним чином про дату, час та місце розгляду судової справи з його участю, з метою реалізації ним права на судовий захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Приписами статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справ упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, якій вирішить спір щодо його прав та обов'язків.
Водночас, вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не лише для держави, а й осіб, котрі беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 21 грудня 2006 року у справі "Мороз та інші проти України" зазначив, що розумність строку проваджень повинна оцінюватись у світлі обставин справи та з урахуванням наступних критеріїв: складність справи, поведінка заявників і відповідних органів державної влади та того, яку важливість для заявників мало питання, що розглядалося.
Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що саме національним судам належить функція керування провадженнями таким чином, щоб вони були швидкими та ефективними (рішення Європейського суду з прав людини від 21 грудня 2006року справа "Мороз та інші проти України").
Така функція знайшла своє відображення і в Законі України "Про судоустрій і статус суддів", який встановлює обов'язок судді вживати заходи щодо розгляду справи протягом строку, встановленого Законом.
Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної адміністративної справи без участі відповідача - Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект», котрий повідомлявся про дату, час та місце судового засідання.
З урахуванням того, що відповідач заперечення на адміністративний позов не надав, справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що від позивача - Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси до суду надійшло клопотання (вхід.№2688/15 від 04.02.2015р.) про розгляд справи без участі представника Управління в порядку письмового провадження, а також з огляду на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, сума витрат органу ПФУ на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період жовтень-грудень 2014р., з урахуванням коригування суми боргу за 2014р., становить 1463,75грн., про що свідчить наявний у матеріалах справи відповідний обґрунтований помісячний розрахунок заявленої до стягнення суми боргу по відшкодуванню наукових пенсій по ВАТ «Південенергопроект».
Зазначена заборгованість виникла відповідно до направлених Управлінням Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Одеси на адресу Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» повідомлень про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, про що свідчать наявні в матеріалах справи належним чином засвідчені копії повідомлень, зокрема, за 2014р. (з 1 липня 2014р. по 31 грудня 2014р.) (вихід.№8772/02 від 17.10.2014р.), та за 2014р. (з 1 листопада 2014р. по 31 грудня 2014р.) (вихід.№9636/02 від 19.11.2014р., вихід.№10338/02 від 15.12.2014р.).
Зокрема, судом встановлено, що з урахуванням означених повідомлень, сума заборгованості Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, щодо пенсіонерів: ОСОБА_1, ОСОБА_2, та ОСОБА_3, загалом склала 1463,75грн.
Згідно з приписами ч.ч.1,2 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (із змінами та доповненнями), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, у тому числі, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Абзацом 2 пункту 13 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003р. (зі змінами та доповненнями) встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Відповідно до положень ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13 грудня 1991року №1977-XII (зі змінами та доповненнями) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, розмір сум витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів між УПФУ в Приморському районі м.Одеси та Відкритим акціонерним товариством «Південенергопроект» визначено у відповідних повідомленнях.
Згідно з п.3 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004р. №372 (зі змінами та доповненнями) фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації. Наприклад: особі для призначення пенсії як науковому (науково-педагогічному) працівнику необхідно мати стаж наукової роботи не менше ніж 20 років. Фактично вона має стаж наукової роботи 30 років 14 днів, з яких: у державній бюджетній установі - 5 років 5 місяців 14 днів, на іншому державному підприємстві - 9 років 11 місяців 20 днів, у недержавній науковій установі - 14 років 7 місяців 10 днів. Для визначення частки та джерел фінансування різниці у розмірі пенсії враховується стаж роботи на зазначених підприємствах та в установах: у державній бюджетній установі - 18,06 відсотка за рахунок коштів державного бюджету; на іншому державному підприємстві - 33,33 відсотка, з яких 50 відсотків фінансується за рахунок коштів цього підприємства, 50 відсотків - за рахунок коштів державного бюджету; у недержавній науковій установі - 48,61 відсотка за рахунок коштів цієї установи.
Відповідно до ч.1 п.5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004р. №372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Згідно з ч.2 п.5 вищеозначеного Порядку, зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
На виконання зазначеного припису Порядку, Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеса згідно діючого законодавства на адресу Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» направлено повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Особливий характер праці осіб, котрим пенсія призначена як науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», підтверджується наявними у матеріалах справи належним чином засвідченими копіями відповідних Заяв про призначення, перерахунок пенсії від 30.06.2000р. №190, від 12.04.2002р., від 8.12.2004р., Протоколу від 13.02.2001р. №193749, Довідок від 27.03.2002р. №175, від 10.11.2004р. №157, Розрахунків стажу, Подання про науково-дослідну роботу від 02.06.2004р. №88, Подання про науково-технічну діяльність від 08.06.2004р. №92, Довідок про науково-дослідну діяльність науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту «Південенергопроект», наразі ВАТ «Південенергопроект» від 02.06.2004р. №89, від 08.06.2004р. №93, Розпоряджень від 15.04.2002р. №181655, від 16.12.2004р. №160649, з яких вбачається, що роботи, котрі виконувались пенсіонерами - ОСОБА_1, ОСОБА_2, та ОСОБА_3, відносяться до науково-технічної діяльності.
Судом встановлено, що відповідачем - Відкритим акціонерним товариством «Південенергопроект» не сплачено у законодавчо визначені строки суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у зв'язку з чим виникла заборгованість, сума якої за період жовтень-грудень 2014року, загалом склала 1463,75грн.
Відповідно до п.8 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. №372, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
При цьому, судом з'ясовано, що визначенні в надісланих на адресу Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» суми витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковому працівнику державного не бюджетного підприємства у загальному розмірі 1463,75грн., у законодавчо визначеному порядку та строки самостійно Товариством сплачено не було, у зв'язку з чим, виникла заборгованість по відшкодуванню витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковому працівнику державного не бюджетного підприємства у загальному розмірі 1463,75грн., що, у тому числі, підтверджується наявною у справі відповідною карткою особового рахунку.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що за Відкритим акціонерним товариством «Південенергопроект» рахується заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України "Про наукову і науково - технічну діяльність" та сумою пенсії призначеної відповідно до інших законодавчих актів у загальному розмірі 1463,75грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій наукових працівників державного не бюджетного підприємства.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відтак, беручи до уваги наведене, оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси обґрунтовані, документально підтверджені, ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Відкритим акціонерним товариством «Південенергопроект» суми заборгованості по відшкодуванню витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковому працівнику державного не бюджетного підприємства у загальному розмірі 1463,75грн.
Керуючись ч.4 ст.122, ч.ч.4,6 ст.128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси до Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державного не бюджетного підприємства у сумі 1463,75грн., задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Південенергопроект» (65012, м.Одеса, вул.В.Арнаутська,17, код ЄДРПОУ 00123061, р/р №26003220521 в АКБ «МТБ», МФО 328168) до Державного бюджету України на користь Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси (65009, м.Одеса, пров.Світлий,8, код ЄДРПОУ 26302649, р/р 256013013705 у ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845) заборгованість по відшкодуванню витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковому працівнику державного не бюджетного підприємства у загальному розмірі 1463(одна тисяча чотириста шістдесят три)грн. 75коп.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.