23 січня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/4563/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Нижньосірогозької центральної районної лікарні про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Державна фінансова інспекція в Херсонській області (позивач) звернулась до суду з позовом до Нижньосірогозької центральної районної лікарні (відповідач), в якому просить зобов'язати лікарню виконати п. 7 вимоги від 12.09.2014 №43-29/2012, а саме: привести у відповідність штатні розписи та кошторисні призначення по загальному та спеціальному фондах в частині покриття за рахунок загального фонду видатків, які повинні здійснюватись за рахунок спеціального фонду; зменшити бюджетні асигнування на суму 130757,81 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в добровільному порядку відповідач не виконує вимогу фінінспекції.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача Нижньосірогозької центральної районної лікарні в судове засідання не прибув, надав клопотання про відкладення судового розгляду на квітень 2015 року, так як раніше виконати вимогу фінінспекції не має можливості. Зазначив, що зменшення бюджетних асигнувань буде враховано при формуванні постійного бюджету на 2015 рік. Фінансування лікарні в 1-му кварталі 2015 року проводиться згідно тимчасового кошторису, при формуванні тимчасового кошторису за основу розрахунків враховується 1/12 бюджету минулого року.
Клопотання про відкладення розгляду справи суд залишає без задоволення, оскільки розгляд справи в адміністративному суді обмежений терміном один місяць, справа вже була відкладена, поважних причин для повторного відкладення суд не вбачає.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи. За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ . Згідно із пунктом 1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011, Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю. Пунктом 7 вказаного Положення визначено, що Держфінінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно із пунктами 7, 8, 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, при зверненні до суду з позовними вимогами про виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства Держфінінспекція України та її територіальні органи виступають суб'єктом владних повноважень в розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, тому юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями Держфінінспекції України та її територіальних органів у зазначених вище випадках.
Працівниками Генічеської міжрайонної державної фінансової інспекції проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Нижньосірогозькій центральній районній лікарні за період з 01.05.2008 по 01.07.2014, результати якої зафіксовано в акті ревізії від 02.09.2014 №43-27/77. Ревізією окремих питань виявлено ряд фінансових порушень, а саме: ревізією стану використання коштів, отриманих від медичний оглядів, що надаються на платній основі, відповідно до вимог наказу МОЗ України від 23.07.2002 №280 «Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб», Положення про медичний огляд кандидатів у водіїв та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ та МВС України від 05.06.2000 №124/345, Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 року №246 та Порядку видачі медичної довідки для отримання дозволу ліцензії на об'єкт дозвільної системи, затвердженого наказом МОЗ України від 20.10.1999 № 252 встановлено, що в порушення пп. а) п. 3 Переліку №659 (в період його дії), ч. 4, 8 ст. 13 Бюджетного Кодексу № 2456, п.18, 19, 20, 23, 49 Порядку №228 за період з 01.05.2008 по 01.07.2014 лікарнею проведено покриття витрат спеціального фонду кошторису за рахунок коштів загального фонду кошторису. При наданні платних медичних послуг витрати на комунальні послуги, які є невід'ємною складовою тарифу здійснювались за рахунок загального фонду кошторису на загальну суму 5537,37 грн. за КЕКВ 1160, 2270 «Комунальні послуги».
Крім того, за період з 01.05.2008 по 01.07.2014 посади лікарів, медичних сестер та лаборантів, які обов'язково приймають участь в проведенні медичних оглядів, що надаються на платній основі, відповідно до вимог: наказу МОЗ України від 23.07.2002 №280 «Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб», Положення про медичний огляд кандидатів у водіїв та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ та МВС України від 05.06.2000 № 124/345, Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 року №246 та Порядку видачі медичної довідки для отримання дозволу ліцензії на об'єкт дозвільної системи, затвердженого наказом МОЗ України від 20.10.1999 №252, в штаті по спеціальному фонду відсутні, внаслідок чого заробітна плата, за роботу під час проведення медичних оглядів на платній основі, лікарям-фахівцям, медичним сестрам та лаборантам які входили до складу медичних комісій, нараховувалась та виплачувалась за рахунок коштів загального фонду районного бюджету.
Таким чином, в порушення пп. а) п. З Переліку №659, ч.4, 8 ст.13 Бюджетного Кодексу № 2456, ч. І, 6 ст.4, ч.7 ст.8 Закону № 996 та п.18, 19, 20, 23, 49 Порядку №228, протягом періоду з 01.05.2008 по 01.07.2014 лікарнею проведено покриття витрат спеціального фонду кошторису за рахунок коштів загального фонду кошторису на виплату заробітної плати лікарям - фахівцям, медичним сестрам а лаборантам за участь в роботі медичних комісій з медичних оглядів, що надаються на платній основі, використано коштів загального фонду на загальну суму 125220,44 грн., з них по КЕКВ 1110, 2110 в сумі 91832,71 грн., в тому числі по роках: травень-грудень 2008 - 7168,79 грн.; 2009 - 12520,56 грн., 2010 - 12946,44 грн. грн., 2011 - 15191,05 грн., 2012 - 14781,12 грн., 2013 - 21416,58 грн. та січень - червень 2014 - 7808,17 грн. та по КЕКВ 1120, 2120 в сумі 33387,73 грн., в тому числі по роках: травень-грудень 2008 -2595,10 грн., 2009 - 4532,44 грн.; 2010 - 4712,50 грн., 2011 - 5529,54 грн., 2012 - 5380,33 грн., 2013 - 7795,64 грн. та січень - червень 2014 - 2842,18 грн.
Акт ревізії підписано керівництвом Нижньосірогозьської центральної районної лікарні без зауважень.
За результатами проведеної ревізії, позивачем об'єкту контролю направлено вимогу від 12.09.2014 року №43-29/2012 про усунення порушень, виявлених ревізією, згідно якої однією з вимог було приведення у відповідність штатних розписів та кошторисних призначень по загальному та спеціальному фондах в частині покриття за рахунок загального фонду видатків, які повинні здійснюватись за рахунок спеціального фонду; зменшення бюджетних асигнувань на суму 130757,81 грн. (п. 7 вимоги).
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Станом на день розгляду справи п. 7 вимоги фінінспекції не виконано, порушення щодо зменшення бюджетних асигнувань на суму 130757,81 грн. не усунуто.
Відповідач не оскаржив вимогу фінінспекції від 12.09.2014 року №43-29/2012 , ця вимога не скасована, а відтак підлягає обов'язковому виконанню.
Посилання лікарні на відсутність бюджетного фінансування не звільняє її від обов'язку виконати вимогу фінінспекції.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Задовольнити позов Державної фінансової інспекції в Херсонській області.
Зобов'язати Нижньосірогозьку центральну районну лікарню виконати пункт 7 вимоги від 12.09.2014 р. № 43-29/2012, а саме: привести у відповідність штатні розписи та кошторисні призначення по загальному та спеціальному фондах в частині покриття за рахунок загального фонду видатків, які повинні здійснюватись за рахунок спеціального фонду та зменшити бюджетні асигнування на суму 130757,81 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 9.3