21 січня 2010 року Справа № 2а-6389/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Міроновій К.В., за участю позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Мастерова О.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом фізичної особи-приватного підприємця ОСОБА_1
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., № 0000061720/1 від 31.03.2009 р., № 00000617720/2 від 29.05.2009 р., № 0000061720/3 від 14.09.2009 р.,
Фізична особа - приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про скасування податкових повідомлень - рішень №0000061720/0 від 14.01.2009 р., № 0000061720/1 від 31.03.2009 р., № 00000617720/2 від 29.05.2009 р., № 0000061720/3 від 14.09.2009 р. В позовній заяві зазначено, що відповідачем за результатами проведеної планової перевірки винесено податкове повідомлення - рішення, яким нараховані санкції в сумі 510 грн. за несвоєчасну подачу декларацій з податку на додану вартість та декларації про використання спеціальних режимів оподаткування. При винесенні рішення відповідачем не враховано, що санкції в сумі 170 грн., за несвоєчасну подачу декларації з податку на додану вартість за 2 квартал 2008 р., сплачені у добровільному порядку до початку перевірки, а санкції в сумі 340 грн. застосовані безпідставно, оскільки посадовою особою Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відмовлено в отриманні декларації, в зв'язку з чим декларація направлена до Державної податкової інспекції поштою. В зв'язку з незгодою з винесеним рішенням подавалися скарги, які залишені без задоволення, за результатами розгляду скарг, винесені нові податкове повідомлення - рішення, якими визначені нові строки сплати нарахованих санкцій. З підстав, зазначених в позові, позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., № 0000061720/1 від 31.03.2009 р., № 00000617720/2 від 29.05.2009 р., № 0000061720/3 від 14.09.2009 р. у судовому порядку.
Позивач у судовому засіданні наполягає на позовних вимогах, просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., № 0000061720/1 від 31.03.2009 р., № 00000617720/2 від 29.05.2009 р., № 0000061720/3 від 14.09.2009 р.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що проведеною плановою перевіркою встановлено, що фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1 порушені строки подання декларації з податку на додану вартість та декларації про використання спеціальних режимів оподаткування за грудень 2007 р., декларації з податку на додану вартість за 2 квартал 2008 р. За порушення строків подання декларацій, податковим повідомленням - рішенням № 0000061720/0 від 14.01.2009 р. до фізичної особи-приватного підприємця ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції в сумі 510 грн.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку позивача, представників відповідача, свідків, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області проведена планова документальна перевірка фізичної особи-приватного підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р.
За наслідками перевірки був складений акт № 1100/17-2/НОМЕР_1 від 29.12.2008р.
Актом перевірки встановлено, що фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1 податкова декларація за грудень 2007 р. надана 23.01.2008 р., при встановленому граничному терміні - 20.01.2008 р., податкова декларація про використання спеціальних режимів за грудень 2007 р. надана 23.01.2008 р., при встановленому граничному терміні - 20.01.2008 р., податкова декларація за 2 кв. 2008 р. надана 15.08.2008 р., при встановленому граничному терміні - 09.08.2008 р.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення - рішення від № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., яким позивачу нараховано 510 грн. штрафних санкцій з податку на додану вартість.
В зв'язку з незгодою з винесеним податковим повідомленням - рішенням № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1 20.01.2009 р. подана скарга до начальника Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області.
20.03.2009 р. Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області винесено Рішення № 5211/10/25-017 про результати розгляду первинної скарги, яким податкове повідомлення - рішення № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., залишено без змін, скарга без задоволення.
На підставі Рішення про розгляд скарги, Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області, винесено податкове повідомлення - рішення № 0000061720/1 від 31.03.2009 р., яким позивачу нараховано 510 грн. штрафних санкцій з податку на додану вартість.
В зв'язку з незгодою з винесеними рішеннями, 25.03.2009 р. фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1 подана скарга до Державної податкової адміністрації Запорізькій області, та до Державної податкової адміністрації України.
За результатами розгляду скарг, Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області винесені податкові повідомлення - рішення № 00000617720/2 від 29.05.2009 р. і № 0000061720/3 від 14.09.2009 р., якими позивачу нараховано 510 грн. штрафних санкцій з податку на додану вартість.
Суд вважає, що відповідачем не порушені строки подання декларації з податку на додану вартість та декларації про використання спеціальних режимів оподаткування за грудень 2007 р., оскільки:
Відповідно до п.п 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону.
Підпунктами 7.8.1, 7.8.2 п.п 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що податковим періодом з податку на додану вартість є один календарний місяць. Платник податку, обсяг оподатковуваних операцій якого за минулі дванадцять місячних податкових періодів не перевищував суми, зазначеної у підпункті 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, може вибрати квартальний податковий період.
Податковим періодом з податку на додану вартість у фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_1 у січні 2008 році був - календарний місяць, у другому кварталі 2008 року - квартал.
Відповідно до п.п. «а», «б», п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день. (п.п. 4.1.5 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»)
Як пояснив в судовому засіданні позивач, 21.01.2008 р. /в останній день строку надання декларації до ДПІ/ представник Фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_1 - ОСОБА_3 прибула до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області для подання декларації з податку на додану вартість і податкової декларації з використання спеціальних режимів оподаткування та іншої звітності. Посадові особи Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, в порушення приписів п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відмовилися прийняти податкові декларації, посилаючись на те, що в них відображені невірні дані, та занижена сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
Зазначений факт підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, які пояснили, що 21.01.08 р. вони знаходилися в приміщенні Бердянської ОДПІ для вирішення своїх питань по підприємництву, здавали звіт і бачили, як якась жінка, як потім виявилося, це була ОСОБА_3, намагалася здати декларації посадовим особам податкової інспекції, які не приймали у неї декларації з якихось причин, виникла сварка, жінка кричала на податківців, а потім написала акт про те, що інспектор ОСОБА_4 не прийняла декларації, а направила її до других інспекторів для візування. Вони особисто підписали цей акт. Свідок ОСОБА_3 пояснила суду, що 21.01.08 р. її попросив позивач здати в податкову інспекцію декларації, вона прийшла туди, вистояла чергу до інспектора ОСОБА_4, яка направила її до інспекторів ОСОБА_6 та ОСОБА_5, які також не завізували її декларації, а пояснили, щоб вона переправила звітність, а потім прийшла до них. Вона обурилася і розповіла про все ОСОБА_1
Суд вважає зазначені пояснення свідків правдивими та такими, що підтверджуються матеріалами справи, зокрема, поштовим повідомленням про надсилання позивачем 21.01.08 р. та отримання відповідачем 23.01.08 р. декларацій.
Пояснення у судовому засіданні свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9 - посадових осіб Бердянської ОДПІ Запорізької області, які спростовують пояснення інших свідків та стверджують, що у їх податковій інспекції фактів необґрунтованої відмови в прийомі звітності від підприємців не буває, суд не бере до уваги, оскільки вважає свідків зацікавленими в кінцевому розгляді справи особами.
Фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1, в зв'язку з відмовою посадових осіб Державної податкової інспекції в прийнятті податкових декларацій, зазначені декларації були направлені до податкової інспекції поштою з описом вкладеного і повідомленням про вручення та з заявою про відмову в прийнятті декларації, про що свідчить Фіскальний чек ЦПЗ-2 Укрпошта від 21.01.2008 р. № 144439, Опис вкладання до цінного листа. Декларації отримані посадовою особою відповідача 23.01.08 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється... Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Таким чином, з урахуванням того, що строк подання декларації за січень 2008 р. настав 21.01.2008 р. (20.01.2008 р. - неділя), фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1 дотримані вимоги Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо строків подання декларацій за січень 2008 р., та податкове повідомлення - рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області в частині нарахування фінансових санкцій в сумі 340 грн. винесено необґрунтовано.
Фінансові санкції в сумі 170 грн. за несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за другий квартал 2008 р., нараховані Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області, суд вважає нарахованими обґрунтовано, оскільки факт несвоєчасного подання декларації самим позивачем не спростовується.
Посилання позивача ОСОБА_1 на те, що він самостійно сплатив суму фінансових санкцій до проведення перевірки, тому нарахування фінансових санкцій здійснено неправомірно, не може бути прийнято до уваги, в зв'язку з тим, що відповідно до п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Пунктом 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачені випадки, коли платник податків може і зобов'язаний самостійно сплатити фінансові санкції, а саме - коли платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Таким чином, положення цієї статті не передбачають право або обов'язок платника податків нараховувати санкції за неподання декларації за власною ініціативою.
Але сума фінансових санкцій, що сплачена платником податку самостійно, повинна бути врахована Державною податковою інспекцією при проведенні розрахунків по відповідному податку.
Оскільки основним рішенням відповідача, яке оскаржується позивачем, є рішення-повідомлення Бердянської ОДПІ відносно ОСОБА_1 № 0000061720/0 від 14.01.09 р., а інші рішення-повідомлення за № 0000061720/1 від 31.03.09 р., № 0000061720/2 29.05.09 р., № 0000061720/3 від 14.09.09 р. виникли як наслідок адміністративного оскарження позивачем основного рішення -повідомлення № 0000061720/0 від 14.01.09 р., то додаткового скасування ці інші рішення-повідомлення ДПІ не потребують, з чим погодився в судовому засіданні і позивач.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_1 до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000061720/0 від 14.01.2009 р., № 0000061720/1 від 31.03.2009 р., № 00000617720/2 від 29.05.2009 р., № 0000061720/3 від 14.09.2009 р. обґрунтовані і підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; 7.2.4, п.7.2; п. 7.4; п.п. 7.7.1., 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», ст. ст. 4, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд -
Позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області відносно фізичної особи-приватного підприємця ОСОБА_1 № 0000061720/0 від 14.01.2009р. в частині нарахування фінансових санкцій в сумі 340 грн.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 26.01.2010 р.