Постанова від 04.02.2015 по справі 628/4391/14-а

Справа № 628/4391/14-а

Провадження 2-а/628/8/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Сєлютіної Н.М.

при секретарі Дюковій Г.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Куп'янську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що вона має стаж працівника охорони здоров'я більше 25 років, а загальний трудовий стаж на день звернення до відповідача більше 30 років, тому має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Комісія для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі своїм рішенням про результат розгляду заяви відмовила позивачці в призначенні пенсії за віком по Списку № 2, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи відповідно до п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07.10.2014 р. З вказаним рішенням позивачка не згодна та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду заяви комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі від 10 грудня 2014 року № 108; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі зарахувати період роботи на посаді сестри медичної стоматологічної амбулаторії ПП "Аркада" з 01.07.2003 року по 18.04.2013 рік як такого, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі зарахувати період роботи на посаді сестри медичної медичного центру ПП "Аркада" з 19.04.2013 ріку по 03.10.2014 року як такого, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі вирішити питання щодо призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з часу звернення з заявою про призначення пенсії - з 07 жовтня 2014 року.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат ОСОБА_2 не з"явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність. Згідно письмових заперечень просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову та зазначив, що підтверджений документами загальний спеціальний стаж роботи складає 16 років 11 місяців 10 днів, надані комісії документи (статут приватного підприємства "Аркада" та ліцензії на здійснення медичної практики приватного підприємства "Аркада") не містять даних, що у приватному підприємстві "Аркада" є стоматологічна амбулаторія та медичний центр, зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2003 року по 03.10.2014 рік без акредитаційних сертифікатів стоматологічної амбулаторії та медичного центру приватного підприємства "Аркада" підстав немає. У зв'язку з чим Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області вважає, що вчинені дії по відмові у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є законними і обґрунтованими.

У судове засідання представник співвідповідача - Головного управління ПФУ в Харківській області, не з'явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Згідно письмових заперечень проти задоволення адміністративного позову заперечує, оскільки назва закладу ПП "Аркада" в ліцензії на здійснення підприємницької діяльності не відповідає Переліку закладів охорони здоров"я, затверженому наказом Міністерства охорони здоров"я України від 28.10.2002 № 385. Акредатаційний сертифікат ПП "Аркада" ОСОБА_1 не надавала.

Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважної причини чи без повідомлення ним про причини неявки розгляд справи не відкладається і справа може бути розглянута на підставі наявних в ній доказів.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що 07 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області з заявою № 59 про призначення та нарахування пенсії за вислугою років відповідно до п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.14, 15).

Вказану заяву було розглянуто Комісією для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі та прийнято рішення від 10 грудня 2014 року № 108, з якого вбачається, що зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2003 року по 03.10.2014 рік без акредитаційних сертифікатів стоматологічної амбулаторії та медичного центру приватного підприємства "Аркада" підстав немає (а.с. 16).

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" гарантовано право громадян на державне пенсійне забезпечення. Право окремих категорій громадян на пенсію за вислугу років визначено ст. 51 зазначеного Закону.

Згідно з п. "и" ст.77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, медичні працівники мають право на пільгові умови пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909.

Відповідно до п. 2 Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909, лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад) лікарняних закладів, лікувально-профілактичних закладів особливого типу, лікувально-трудових профілакторіїв, амбулаторно-поліклінічних закладів, закладів швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладів переливання крові, закладів охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладів, санаторно-епідеміологічних закладів, діагностичних центрів мають право на пенсію за вислугу років при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років.

Згідно із п. 2 Примітки до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909, робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.

В силу ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Із трудової книжки позивача вбачається, що остання працювала: з 01.07.2003 року у стоматологічній амбулаторії приватного підприємства "Аркада" на посаді сестри медичної; 18.04.2013 року ОСОБА_1 переведено до медичного центру приватного підприємства "Аркада" на посаду сестри медичної; 03.10.2014 року ОСОБА_1 звільнено з роботи у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років (а.с.12-13).

Приватне підприємство "Аркада" є юридичною особою, зареєстрованою в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 10.03.2003 р. (а.с.17).

Відповідно до Статуту ПП "Аркада", витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, основний вид діяльності ПП "Аркада" - "стоматологічна практика", код 86.23, що за класифікатором КВЕД відноситься до секції "Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги", розділу 86 "Охорона здоров'я", групи 86.2 "Медична та стоматологічна практика" (а.с.18-32).

Положеннями ст. ст. 3, 16 "Основ законодавства України про охорону здоров'я", введених в дію постановою Верховної Ради України від 19 листопада 1992 року № 2802-XII визначено, що закладами охорони здоров'я є підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.

Безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Заклад охорони здоров'я здійснює свою діяльність на підставі статуту, що затверджується власником або уповноваженим ним органом.

Заклади охорони здоров'я підлягають акредитації у випадках та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Офіційним визнанням статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності, відповідно до пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765, є державна акредитація закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку акредитації підлягають незалежно від форми власності усі заклади охорони здоров'я. Акредитація проводиться один раз на три роки, перша акредитація закладу проводиться не пізніше ніж через два роки від початку здійснення діяльності.

Таким чином, проведення державної акредитації лише визначає наявність в медичному закладі умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, причому цей рівень не може бути нижчим, ніж рівень спроможності, який визначається при видачі ліцензії. Тобто, сам факт отримання ліцензії на здійснення певного виду господарської діяльності вже свідчить про спроможність закладу охорони здоров'я провадити діяльність на певному рівні.

Відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов.

Враховующи викладене, суд дійшов висновку, що отримання ліцензії на здійснення певного виду господарської діяльності вже свідчить про спроможність закладу охорони здоров'я провадити діяльність на певному рівні.

З матеріалів справи вбачається, що ПП "АРКАДА" неодноразово отримувало ліцензії на зайняття медичною практикою: ліцензія серія АА № 499012, строк дії з 23.04.2003 р. по 23.04.2006 р. (а.с 33) , ліцензія серія АВ № 116394, строк дії з 19.04.2006 р. по 19.04.2011 р. (а.с. 34), ліцензія серія АГ № 601071, строк дії з 14.04.2011 р. (а.с.35), ліцензія серія АГ № 600630, строк дії з 17.05.2012 р. (а.с.36), ліцензія серія АЕ № 197246, строк дії з 16.05.2013 р. (а.с. 37).

В період з 23.04.2003 року до 07 жовтня 2014 року - дати звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області з заявою № 59 про призначення та нарахування пенсії за вислугою років відповідно до п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ПП "Аркада" діяло на підставі відповідних ліцензій, виданих Міністерством охорони здоров'я України та здійснювало медичну практику як заклад охорони здоров'я.

Наказом № 2 від 10.03.2003 року директора ПП "Аркада" створено стоматологічну амбулаторію приватного підприємства "Аркада" та затверджено її статут.

Наказом № 28 від 18.04.2013 р. директора ПП "Аркада" створено медичний центр приватного підприємства "Аркада" та затверджено положення про нього.

Відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909 з наступними змінами, у розділі 2 зазначено, що до закладів охорони здоров'я відносяться: лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.

В зазначених закладах і установах право на призначення пенсії за вислугу років мають право: лікарі та середній медичний персонал.

Переліком закладів і установ освіти охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року (із змінами та доповненнями), не передбачена необхідність підтвердження роботи в структурному лікувальному закладі для визначення чи підтвердження спеціального стажу.

У наказі Міністерства охорони здоров'я № 385 від 28.10.02 р. "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я", серед інших, як заклад охорони здоров'я або амбулаторно-поліклінічний заклад, зазначені амбулаторія та медичний центр.

Відповідно до положень законодавства заклад охорони здоров'я - амбулаторія, відповідає переліку закладів охорони здоров'я та є амбулаторно-поліклінічним закладом, який включено до переліків закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років

Відповідно до Пояснення до Переліку закладів охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я № 385 від 28.10.02 р., амбулаторія - амбулаторно-поліклінічний заклад, що надає медичну допомогу хворим з однієї або декількох основних лікарських спеціальностей. З наведеного суд дійшов висновку, що стоматологічна амбулаторія приватного підприємства "Аркада" є поліклінічним закладом, що надає медичну допомогу хворим з стоматологічних спеціальностей.

Суд вважає, що приватним підприємством "Аркада" у відповідності до чинного законодавства створені заклади охорони здоров'я - амбулаторія та медичний центр, що відповідає переліку закладів охорони здоров'я, які включено до переліків закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

Суд зазначає, що лише вид діяльності установи або закладу, а не його назва, визначає його приналежність до установ охорони здоров'я, а тому позивачка мала право на включення цього періоду роботи до спеціального стажу при вирішенні питання щодо призначення їй пенсії.

Таким чином, судом встановлено, що приватне підприємство "Аркада" як заклад охорони здоров'я в період роботи позивача здійснювало свою діяльність - медичну практику на підставі ліцензій через свої структурні підрозділи - амбулаторію та медичний центр.

Між тим, предметом даного спору є зарахування часу роботи сестрою медичною до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, а посилання відповідача на обов'язковість державної реєстрації та акредитації закладів охорони здоров'я для отримання даного виду пенсії є безпідставними, оскільки на працівника медичного закладу не може бути покладена відповідальність за несвоєчасне проведення акредитації відповідного закладу охорони здоров'я.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про те, що загальний трудовий стаж позивачки у галузі охорони здоров'я станом на день відмови позивачці в призначенні пенсії становить більше 25 років, що дає їй право на пенсію за вислугу років, а тому її вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 7-14, 71, 159-163 КАС України , ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду заяви комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі від 10 грудня 2014 року № 108.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді сестри медичної стоматологічної амбулаторії ПП "Аркада" з 01.07.2003 року по 18.04.2013 рік як такого, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді сестри медичної медичного центру ПП "Аркада" з 19.04.2013 ріку по 03.10.2014 року як такого, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з часу звернення з заявою про призначення пенсії - з 07 жовтня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання копії даної постанови.

Головуючий: