ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
30 січня 2015 року Справа № 813/7786/14
11 год. 03 хв. Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О. ,
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.,
за участю представників сторін:
від позивача - Бакун Р.А.
від відповідача 1 - Франчук О.В.
від відповідача 2 - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "КБ Ентерпрайз Юкрейн" до Буської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, Управління Державної казначейської служби України у Буському районі Львівської області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів та пені,-
Приватне підприємство "КБ Ентерпрайз Юкрейн" звернулось до суду з адміністративним позовом до Буської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, Управління державної казначейської служби України у Буському районі Львівської області, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Буської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, що полягає у ненаданні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установлений Податковим кодексом України строк висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету для позивача;
- стягнути з Державного бюджету України через Управління держаної казначейської служби України у Буському районі Львівської області на користь Приватного підприємства "КБ Ентерпрайз Юкрейн" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2010 року в розмірі 334227 (триста тридцять чотири тисячі двісті двадцять сім) гривень.
- стягнути з Державного бюджету України через Управління держаної казначейської служби України у Буському районі Львівської області на користь Приватного підприємства "КБ Ентерпрайз Юкрейн" пеню за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість за червень 2010 року в розмірі 1098,83 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 20.07.2010 року до податкового органу було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року, зареєстровану за №9493. У рядку 25 декларації задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок в банку у розмірі 334227 грн. Разом з декларацією по дано додаток 3 та 4. Податковим органом проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року за результатами якої складено акт та винесено податкове повідомлення - рішення від 23.09.2010 року №0000512311/0/8637 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 334227 грн. Таке податкове повідомлення - рішення скасовано постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі №2а-8810/10/1370 від 26.06.2013 року. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2014 року вказана постанова залишена без змін. Відтак таке судове рішення набрало законної сили. В порушення п.200.15 ПК України відповідач не вчиняє жодних дій для здійснення бюджетного відшкодування, зокрема не подається висновок до Управління державної казначейської служби України у Буському районі Львівської області, право позивача на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ не було реалізоване.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить позов задоволити у повному обсязі.
Представник відповідача 1 Буської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області в судовому засіданні проти позову заперечив з посиланням на п.200.15 ПК України, письмових заперечень не подав, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідач 2 явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, подав письмові пояснення на позов. В матеріалах справи наявна заява відповідача 2 про проведення судового засідання без їх присутності.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
20.07.2010 року за №9493 Приватне підприємство «КБ Ентерпрайз Юкрейн» подало до податкового органу було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року. У рядку 25 декларації задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок в банку у розмірі 334227 грн. Разом з декларацією подано додаток 3 «Довідка щодо залишку суми від»ємного значеня попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (а.с.9) та додаток 4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування» (а.с. 10).
Податковим органом проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року за результатами якої складено акт та винесено податкове повідомлення - рішення від 23.09.2010 року №0000512311/0/8637 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 334227 грн. Таке податкове повідомлення - рішення скасовано постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі №2а-8810/10/1370 від 26.06.2013 року. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2014 року вказана постанова залишена без змін. Відтак таке судове рішення набрало законної сили.
16.10.2014 року Приватне підприємство «КБ Ентерпрайз Юкрейн» подало до податкового органу заяву (вих.16/10) заяву про бюджетне відшкодування за червень 2010 року.
Позивач в позовній заяві зазначає порушення законодавчо встановлених строків висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не подано до органу Державного казначейства України.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 225 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно приписів ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
За наведених обставин, суд вважає доведеною належними та допустимими доказами правомірність задекларованої ПП «КБ Ентерпрайз Юкрейн» до відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість за червень 2010 р. у розмірі 334227 грн.
Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків, визначені Податковим кодексом України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Зокрема, відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
У відповідності до ч.1 п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Постанова Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 р. у справі №2а- 8810/10/1370 набрала законної сили згідно з ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2014р., таким чином процедура судового оскарження закінчилась з набранням рішенням суду законної сили.
Слід зазначити, що порядок оскарження рішень контролюючого органу встановлений уст.56 Податкового кодексу Українивід 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).Відповідно до п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, податковий закон безпосередньо пов'язує закінчення судового оскарження з днем набрання законної сили рішенням суду.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету (ч.2 п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Як вказано у п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Стосовно визначення моменту, з якого у органу державної податкової служби виник обов'язок подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, для визначення, коли саме Відповідачем-1 було порушене право позивача на отримання бюджетного відшкодування, а також для встановлення, з якої дати заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума податку на додану вартість вважається бюджетною заборгованістю, суд враховує наступне.
Статтею 3 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) визначено, що до складу податкового законодавства України належать чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
В свою чергу, при обчисленні строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, включаючи процедуру стосовно таких справ, якщо такі строки встановлені законом або судовим чи адміністративним органом, застосовуються положення Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972р. №ETS-076 (далі - Конвенція).
Оскільки податкові правовідносини належать до адміністративних, суд вважає, що правила обчислення строків, встановлені Конвенцією, підлягають застосуванню при обрахунку початку перебігу строків, визначених в ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).
Відповідно до ст.3 Конвенції, строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі diesadquem.
За змістом ст.2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «diesadquem» означає день, у який цей строк спливає.
Крім того, згідно зі ст.5 Конвенції, при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк подовжується на перший робочий день, який настає після них.
Отже, в разі, якщо останній день вказаного строку припадає на вихідний або святковий день, то даний строк продовжується на наступний робочий день.
Суд встановив, що Постанова Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 р. у справі № 2а- 8810/10/1370 набрала законної сили згідно з ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2014р.
Таким чином, обов'язок податкового органу подати висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, починається з дня набрання законної сили Постанови Львівського окружного адміністративного суду, а саме з 13.10.2014 року.
Відповідно до п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Таким чином, встановлений податковим законодавством строк, протягом якого сума бюджетного відшкодування підлягала до зарахування на поточний банківський рахунок платника податку, обраховується починаючи з 13.10.2014р. та закінчується 20.10.2014р.(включно) з урахуванням вихідних та святкових днів.
Однак, Відповідач-1 в порушення вказаних вище приписів податкового законодавства впродовж установленого строку (з 13.10.2014р. по 20.10.2014р.) відповідний висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не подав, чим допустив протиправну бездіяльність, порушивши законні інтереси платника податку.
Відповідно, заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума податку на додану вартість у розмірі 334227, 00 грн., протягом визначеного ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) строку відшкодована не була. Відтак, сума 334227, 00 грн. набула статусу заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Відтак, вимоги позивача про стягнення пені за період з 05.11.2014 року по 12.11.2014 ркоу в розмірі 1098,83 грн. (з розрахунку 334227 грн. х12,5% х 120% х 8 днів/365 днів) підлягає до задоволення.
Таким чином, враховуючи, що позивачем виконані всі необхідні умови для отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а відповідач -1 не вчинив визначених законом дій, спрямованих на перерахування позивачу бюджетного відшкодування, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПП «КБ Ентерпрайз Юкрейн» про стягнення з Державного бюджету України на його користь суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 334227 грн., за червень 2010 року. та пені в розмірі 1098,83 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що Відповідач-1 належними та допустимими доказами не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість зібраними у справі та дослідженими судом доказами доведено, що правомірно заявлена ПП «КБ Ентерпрайз Юкрейн» сума бюджетного відшкодування податку на додану вартістьу розмірі 334227 грн., за червень 2010 року не відшкодована платнику податків протягом строку, визначеного ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), а відтак позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України такої суми бюджетної заборгованості підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ч.1 ст.94 КАС України суд присуджує на користь позивача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Буської об"єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, що полягає у ненаданні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установлений Податковим кодексом України строк висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету для позивача.
3. Стягнути з Державного бюджету України через Управління держаної казначейської служби України у Буському районі Львівської області на користь Приватного підприємства "КБ Ентерпрайз Юкрейн" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2010 року в розмірі 334227 (триста тридцять чотири тисячі двісті двадцять сім) гривень.
4. Стягнути з Державного бюджету України через Управління держаної казначейської служби України у Буському районі Львівської області на користь Приватного підприємства "КБ Ентерпрайз Юкрейн" пеню за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість за червень 2010 року в розмірі 1098,83 грн.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "КБ Ентерпрайз Юкрейн" суму сплаченого судового збору в розмірі 487,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 04.02.2015 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна