28 січня 2015 р.Справа № 537/5900/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2014р. по справі № 537/5900/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Кременчуцької міської ради Полтавської області
про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення Кременчуцької міської ради від 29 квітня 2014 року «Про надання чи відмову в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам в м. Кременчуці» в частині відмови йому на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) по тупику 2-ому Червонофлотському в районі садиби НОМЕР_1, зобов'язати Кременчуцьку міську раду Полтавської області розглянути його заяву від 11 квітня 2014 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) по тупику 2-ому Червонофлотському в районі садиби НОМЕР_1, стягнути з Кременчуцької міської ради Полтавської області на його користь понесені судові витрати.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2014р. в задоволенні позову відмовлено.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцької міської ради Полтавської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) по тупику 2-ому Червонофлотському в районі садиби НОМЕР_1 в м. Кременчуці.
Відповідно до п.п. 4.5 п.4 рішення сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VI скликання від 29 квітня 2014 року позивачу ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) по тупику 2-ому Червонофлотському в районі садиби НОМЕР_1 в м. Кременчуці. у зв'язку з тим, що відповідно до затвердженої містобудівної документації дана земельна ділянка відноситься до зони багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови (5-9 поверхів), в межах якої будівництво індивідуальних (садибних) жилих будинків не передбачено.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що рішення сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VI скликання від 29 квітня 2014 року в частині відмови позивачу ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, є законним та обґрунтованим.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для, зокрема, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Згідно положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (тут і далі в редакції чинній на час вчинення рішення міськради) програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.
Вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язковий для врахування під час розроблення землевпорядної документації.
Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 28 грудня 2010 року, «Про затвердження «Правил забудови м. Кременчука», яке було чинним до 30.09.2014 року, затверджено «Правила забудови м. Кременчука».
Згідно до п.5 ст.5 Правил особи, зацікавлені у будівництві об'єкта містобудування, що не мають у власності або користуванні відповідної земельної ділянки для такого будівництва, при здійсненні вибору земельної ділянки та місцерозатшування об'єкта на території міста повинні керуватися положеннями цих Правил. Для цього вони мають ознайомитися з Правилами щодо поділу території на зони та переважні і допустимі види забудови та іншого використання земельних ділянок, дозволені у кожній зоні, і також Планом зонування території міста, де відображене розміщення зон. Для будівництва на землях, що належать до державної або комунальної власності, зацікавлені особи вживають заходів щодо набуття права на землю згідно із земельним законодавством.
Відповідно до ст.. 45 Правил виділено функціональні типи території м. Кременчука, що поділяються на територіально-планувальні елементи (зони) та територія, на якій позивач просив виділити земельну ділянку, віднесено до житлової зони - зони багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови де, відповідно до ст..46 Правил, будівництво індивідуальних (садибних) жилих будинків не передбачено.
Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 30 вересня 2014 року «Про затвердження плану зонування території (зонінгу) м.Кременчука», затверджено план зонування території (зонінг) м.Кременчука та вважати рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 28 грудня 2010 року «Про затвердження «Правил забудови м.Кременчука» таким, що втратило чинність.
Відповідно до Плану зонування території м.Кременчука на території м.Кременчука, виділені типи територіальних зон, для кожної з яких встановлений відповідний містобудівний регламент.
Згідно викопіювання з плану міста М 1:2000, територія по тупику 2-ому Червонофлотському в районі садиби НОМЕР_1 віднесена до зони - Ж-4, тобто до зони розміщення багатоквартирної житлової забудови 5 - 9 поверхів і на території вказаної зони, відповідно до Плану зонування території (зонінг) м.Кременчука, не передбачено будівництво індивідуальних (садибних) жилих будинків.
Враховуючи викладене, що затвердженою у встановленому Законом порядку містобудівною документацією на території м. Кременчука, де позивач просив виділити йому земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, не передбачено будівництво індивідуальних (садибних) жилих будинків, тобто наявна невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам вказаних вище нормативно - правових актів, генеральному плану м. Кременчука та затвердженій містобудівній документації м. Кременчука, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції у, що відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні його клопотання, в зв'язку з чим позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому не вбачає підстав для його скасування. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2014р. по справі № 537/5900/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калитка О.М.