29 січня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3930/14
Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Стеценко О. О.
29 січня 2015 року
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів Яковлева Ю.В.,
Жука С.І.,
при секретарі судового засідання Худик С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
07.07.2014р. Державна фінансова інспекція в Одеській області (далі - ДФІ) звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області (далі - управління ПФУ) про зобов'язання виконати п. 2 вимоги від 11.12.2013р. № 810-27/2759. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході ревізії управління ПФУ встановлені факти завищення розрахункових потреб на фінансування бюджетної програми за КПКВ 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», передбаченої Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік». Внаслідок завищення розрахункових потреб, управлінням ПФУ надмірно отримано з Державного бюджету України кошти в розмірі 1 626 285,54 грн.
На підставі зазначеного порушення ДФІ направлено відповідачу вимогу № 810-27/2759 від 11.12.2013р., в п.2 якої зобов'язано управління ПФУ внести зміни до дохідної та видаткової частини бюджету управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області на 2013 рік шляхом зменшення бюджетних призначень на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, які відповідно до діючого законодавства здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, на суму 1 626 285,54 грн.
Оскільки відповідачем не виконано п. 2 вимоги № 810-27/2759, тому позивач звернувся для вирішення даного питання у судовому порядку.
Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що до його повноважень не входить право вносити зміни до дохідної та видаткової частини бюджету управління, тому він не має правових можливостей виконати зазначений пункт вимоги ДФІ. Разом з тим, на виконання вимоги ДФІ відповідач звертався з листом до ГУ ПФУ в Одеській області з проханням зменшити бюджетні призначення по програмі КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами» на 2013р., на яке отримав відповідь, що відповідно до ч.12 ст.23 Бюджетного кодексу України, усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову - про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи наступне.
В ході проведення ревізії використання управлінням ПФУ бюджетних коштів на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними програмами та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій за період з 01.01.2011р. по 31.08.2013р. встановлено ряд порушень, які відображені в акті від 07.11.2013р. № 810-16/101.
На підставі акту до відповідача направлено вимогу від 11.12.2013р. № 810-27/2759 щодо усунення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни, у п.2 якої вимагалось внести відповідні зміни до доходної та видаткової частини бюджету управління ПФУ в Комінтернівському районі на 2013 рік шляхом зменшення бюджетних призначень на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, які відповідно до діючого законодавства здійснюються за рахунок коштів державного бюджету на суму 1 626 285,54 грн.
Управління ПФУ, не погодившись з значеною вимогою, оскаржило її в судовому порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2014р. по справі № 815/296/14, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2014р. та ухвалою Вищого адміністративного суду від 09.09.2014р., в задоволенні позовних вимог відмовлено. Висновки суду обґрунтовані правомірністю та законністю п.2 вимоги ДФІ від 11.12.2013р. № 810-27/2759.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з преюдиційності обставин, визначених судовими рішеннями у справі № 815/296/14. Разом з тим, вважаючи, що управління ПФУ виконало п.2 вимоги ДФІ в межах наданих повноважень, прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Держфінінспекція України, відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993р № 2939-XII, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Проведеною ревізією управління ПФУ в Комінтернівському районі, за результатами якої ДФІ 07.11.2013р. складено акт № 810-16/101, встановлено, що в порушення п.9 ст.9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», п.1 ст.30 та п.9 ст.87 Бюджетного кодексу України, п.1-4, п.2-1 та п.2-2 Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №21-2 від 31.08.2009р., внаслідок завищення розрахункових потреб на фінансування бюджетної програми за КПКВ 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», передбаченої Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», управління ПФУ зайво отримало з Державного бюджету кошти в сумі 1 626 285,54 грн. (стор.7-11 акту).
Підставою для звернення ДФІ до суду з адміністративним позовом стали обставини невиконання відповідачем в добровільному порядку та в установлені строки п.2 вимоги ДФІ 11.12.2013р. № 810-27/2759.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання вимоги ДФІ відповідач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з листами №5737 від 31.12.2013 року та №1978 від 04.07.2014 року, в яких просив внести відповідні зміни до дохідної та видаткової частини бюджету управління ПФУ в Комінтернівському районі на 2013 рік шляхом зменшення бюджетних призначень по програмі КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійним програмами на суму відповідно 1 399 040,00 грн. та 1 626 285,54 грн. (а.с.63,64).
Вірним є висновок суду першої інстанції, що управління ПФУ, як суб'єкт владних повноважень, позбавлений права самостійно вносити зміни до плану доходів та видатків на поточний бюджетний період, оскільки відповідно до п.п.1-6 Порядку № 21-2 зазначені зміни розробляє ГУ ПФУ в Одеській області виключно після внесення змін до бюджету ГУ ПФУ в Одеській області. В свою чергу зміни до бюджету ГУ ПФУ в Одеській області вносяться на підставі змін до бюджету Пенсійного фонду України на відповідний бюджетний період, затверджених постановою Кабміну України.
До того ж слід врахувати, що відповідно до п.3 Розділу 1 Порядку № 21-2 бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему Пенсійного фонду, становить один календарний рік, який починається 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того самого року.
Згідно з ч.12 ст.23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків передбачених Бюджетним Кодексом України.
Аналіз наведеного дає підстав для висновку, що показники дохідної та видаткової частини бюджету УПФУ в Комінтернівському районі на 2013 рік могли бути змінені виключно до закінчення відповідного бюджетного періоду, тобто до 31.12.2013 року. Саме ці обставини стали підставою для відмови ГУ ПФУ в Одеській області у зменшенні бюджетних призначень на 2013р., що викладено у листі Пенсійного фонду України від 03.02.2014р. № 1073/09 (а.с.62).
Враховуючи викладене в сукупності, судова колегія приходить до висновку про доведеність обставин виконання відповідачем п.2 вимоги ДФІ від 11.12.2013р. № 810-27/2759 в межах наданих повноважень. Виконання п.2 вимоги у спосіб, зазначений позивачем, не передбачено діючим законодавством.
Доводи апелянта, що належним виконанням вимоги ДФІ від 11.12.2013р. № 810-27/2759 є коригування дохідної та видаткової частини бюджету ГУ ПФУ в Одеській області на 2014 рік щодо зменшення бюджетних призначень на 190 410 961,45 грн. за КПКВ 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», як це зазначено у листі Мінсоцполітики України на підставі звернення Пенсійного фонду України, ініційованого ГУ ПФУ в Одеській області щодо виконання бюджету на 2013р., не спростовує висновків суду, оскільки така вимога по суті є іншою, ніж зазначено у вимозі від 11.12.2013р. № 810-27/2759, та не потребує її виконання безпосередньо управлінням ПФУ.
Враховуючи відсутність підстав для задоволення позову, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Одеській області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: Ю.В. Яковлев
Суддя: С.І. Жук