Ухвала від 03.02.2015 по справі 280/2096/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Янчук В.В.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"03" лютого 2015 р. Справа № 280/2096/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "24" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат.

Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 24 грудня 2014 року позов ОСОБА_3, з урахуванням ухвали від 09 грудня 2014 року, задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області щодо не включення в розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 розрахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 08.06.2014 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу" як складові заробітної плати державного службовця, тому не враховуються для обчислення пенсії. Також Управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області зазначає те, що спірні правовідносини між управлінням та ОСОБА_3 виникли лише з 31.10.2014 року.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

31 жовтня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат.

Листом за вих. № 7595/02 від 10.11.2014 року УПФУ в Коростишівському районі Житомирської області повідомило, що станом на 01.11.2014 року розмір пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" становить 5030,46 грн. і підстави для перерахунку пенсії відсутні.

До заробітку не враховано допомоги на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішенні соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Відповідно до довідки №582/02-26 від 29.10.2010 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що протягом 2006 - 2008 рр. позивач отримував інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які не були включені до складу заробітної плати при визначенні розміру пенсії.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_3) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").

Отже, аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення, грошова винагорода державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та матеріальна допомога при вирішенні соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

На підставі ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 кодексу.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при обчисленні позивачу пенсії державного службовця Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області повинно було врахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звернувся до УПФ в Коростишівському районі Житомирської області із заявою 31 жовтня 2014 року про перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, тобто після 15 числа, тому перерахунок та виплата повинні бути проведені тільки з 01 листопада 2014 року.

Відтак, з огляду на вищевикладене, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку про те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити частково, оскаржуване судове рішення змінити в частині визначення періоду перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 08.06.2014 року, зазначивши дату перерахунку пенсії з 01 листопада 2014 року.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "24" грудня 2014 р. змінити - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 01.11.2014 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, згідно довідки №582/02-26 від 29.10.2010 року про складові заробітної плати.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її ухвалення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12500

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504

- ,