10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Стратович О.В.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
іменем України
"03" лютого 2015 р. Справа № 2-а-1492/09
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "23" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та стягнути недоотриману пенсію ,
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 23 вересня 2014 року позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі та Управління праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності та стягнути недоотриману пенсію - задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі незаконними , зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4, відповідно до ст.ст., 39, 50, 54, 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » за період з 28 листопада 2008 року до 01 липня 2009 року .
В позові до Управління праці та соціального захисту населення Олевської райдержадміністрації, ОСОБА_4 - відмовлено за безпідставністю позовних вимог .
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачка є інвалідом 2-ї групи, захворювання пов'язаної з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, з 19 вересня 2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, як особа , яка віднесена до категорії 1 потерпілої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (довідка МСЕК про інвалідність серії ЖИА № 056473 від 19.09.2007 року , посвідчення потерпілого категорії 1 серія НОМЕР_1 від 03.10.2007 року).
Отримує доплату до пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №654 від 16.07.2008 року.
Згідно положень ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до 1-ї категорії, інвалідам 2 групи додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання із заробітку за межами відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування ". В усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими 8 мінімальних заробітних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-ІУ) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій у таких розмірах є безпідставним, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо визначення розміру та виплати пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 59 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" затверджено мінімальний розмір заробітної плати з 01 грудня 2008 року - 605 грн.
Відповідно до ст..55 Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік" установлено з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, а з липня 2009 року - 630 гривень на місяць.
Відповідно до статті 8. „Закону України „Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, а тому перерахунок, доплата та стягнення невиплаченої пенсії передбаченої ст.ст. 50, 54, 67 має здійснюватись управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі.
В 2008 роках в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було внесено зміни Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" відповідно, що, на думку суду, є неприпустимим з огляду на конституційність таких змін, про що неодноразово наголошується Конституційним Судом України. Конституційний Суд України неодноразово розглядав за зверненнями суб'єктів права на конституційне подання справи і приймав рішення, у яких визнавав окремі положення законів про Державний бюджет України щодо зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій такими, що не відповідають Конституції України.
Що стосується висновків суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог щодо проведення перерахунку та виплати доплати до пенсії ОСОБА_4 у відповідності до вимог ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 травня 2014 року за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області у даній справі, колегія суддів звертає увагу, що задовольняючи позовні вимоги в частині перерахунку та виплати доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю суд першої інстанції прийшов до висновку, що з дня зарахування на облік до територіального управління Пенсійного фонду позивачу не нараховувалась дана доплата. Проте не з'ясовано чи була позивачу призначена дана доплата, чи зверталась вона за її призначенням і коли, у разі якщо була призначена то у якому розмірі і з якого часу, тобто не було з'ясовано дотримання позивачем процедури призначення спірної доплати. Не з'ясувавши дане питання висновок суду про порушення прав позивача в цій частині є необґрунтованим.
Листом Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2015 було зроблено запит до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яким зобов'язано відповідача надати інформацію, щодо розміру доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_4
29 січня 2015 року факсимільним зв'язком Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області надало відповідь, з якої вбачається, що доплату до пенсії згідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_4 не отримує, так як працює в Олевському управлінні водного господарства з 01.11.2007 року (Наказ №84 від 01.11.2007 року).
З огляду на викладене, ОСОБА_4 не мала права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відтак, суд першої інстанції помилково зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату вказаної доплати до пенсії.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції неповно встановив обставини справи чим порушив норми матеріального права, що відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Олевського районного суду Житомирської області від "23" вересня 2014 р. скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо проведення перерахунку та виплати доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області вул. Привокзальна, 5,м. Олевськ,Житомирська область,11002 Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002
4-третій особі: - ,