10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Мельничук Н.В.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
іменем України
"03" лютого 2015 р. Справа № 555/2841/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області на постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "05" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії зменшенням пенсійного віку, зобов'язання призначити пенсію ,
Постановою Березнівського районного суду Рівненської області від 05.01.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та призначення пенсії задоволено.
Дії управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 призначити пенсію відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 21 листопада 2014 року.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач у справі, посилаючись на неповне дослідження судом першої інстанції обставин справи, просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Зокрема зазначивши, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, надаються зокрема документи, що засвідчують особливий статус особи, та довідка про період(періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відтак,апелянт посилається на те, що оскільки представлені документи ОСОБА_1 , не містять необхідної інформації про населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, законних підстав для призначення позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років не має.
Апелянт, у апеляційній скарзі, також просив розглянути скаргу за відсутності представника управління.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАСУ.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального й процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги, зважаючи на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 досяг 51-річного віку і 09 грудня 2014 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області з заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Матеріали справи свідчать, що листом від 09 грудня 2014 року №3129/03 (а.с.15) управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області відмовило позивачу у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, посилаючись на те, що до заяви ОСОБА_1 подано довідку видану Березнівським міжколгоспним переробним підприємством №342 від 16.11.1992 року, ксерокопію військового квитка, однак не подано довідку архівної установи чи інших первинних документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження в 1986 році, в яких зазначено періоди роботи, дні виїзду в зону, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року - не менше, ніж 5 календарних днів - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Згідно з приписами ст.15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, при призначенні пенсії із використанням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122. У разі неможливості надання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи у зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що відповідно до поданих позивачем ОСОБА_1 копій документів, які знаходяться в матеріалах справи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986році категорії 2; трудової книжки; військового квитка НОМЕР_1 згідно записам якого, ОСОБА_1 в складі військової частини виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 06.06.1986 року по 23.10.1986року; довідки виданої Березнівським районним військовим комісаріатом, про те, що ОСОБА_1 приймав участь у роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 06.06.1986 року по 23.10.1986року; виписки з наказу №147-К від 27.10.1986 року про військовий обов'язок, провести виплату зарплати за участь у військових зборах; довідки Березнівського міжколгоспного переробного підприємства, про виплату ОСОБА_1 заробітної плати за період з 06.06.1986 року по 28.09.2986 року та з 29.09.1986 по 23.10.1986 року, які підтверджують факт участі позивача ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження в період з 06 червня по 23 жовтня 1986 року, є достатніми для призначення позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку, як це передбачено ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", незалежно від кількості робочих днів.
Слід зазначити, що позивач має посвідчення ІІ категорії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, видане 23 листопада 1992 року (а.с.5).
Відповідно до п.2 вищевказаного Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Із справи вбачається, що посвідчення 28.09.1998 року перереєстровано згідно з вимогами п.5 Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 року. Тобто, при поставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Житомирською обласною державною адміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що позивач має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як це передбачено ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки факт перебування позивача у зоні відчуження з 06.06.1986 року по 23.10.1986 року підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Тобто по суті рішення є правильним.
Стосовно ж дати, з якої позивачу слід призначити пенсію, судова колегія вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно з приписами абз.1 п.1 ч.1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як вже зазначалось, позивач досяг пенсійного віку (зі зниженням) 21.11.2014, а звернення за пенсією, як свідчать матеріали справи відбулося в грудні 2014, тобто не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що пенсію ОСОБА_1 слід було призначити починаючи з 22.11.2014.
Проте суд першої інстанції помилково зазначив, що пенсію необхідно призначити з 21.11.2014 року.
Зважаючи на наведене, оскаржену постанову необхідно змінити в частині зазначення дати, з якої позивачу слід призначити пенсію .
Відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАСУ підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду попередньої інстанції.
Оскільки вимогою скарги є скасування постанови, а фактично є підстави для її зміни, то колегія суддів залишає апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "05" січня 2015 р. змінити в частині зазначення дати , з якої ОСОБА_1 слід призначити пенсію із зниженням пенсійного віку , визначивши її 22 листопада 2014 року.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управлінню Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області вул. Андріївська, 48-а,м. Березне,Рівненська область,34600
- ,