10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
іменем України
"03" лютого 2015 р. Справа № 570/5509/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "12" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання незаконними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії ,
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 12.12.2014року задоволено адміністративний позов ОСОБА_3 до Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Визнано протиправним та скасовано рішення Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 954 від 21 травня 2014 року про надання дозволу на розробку проектів щодо відведення земельних ділянок для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 229 громадянам (згідно додатку №1 до Рішення) загальною площею 18, 102 га відповідно до детального плану території кварталу індивідуальної житлової забудови згідно номера земельної ділянки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля, пасовища) в с. Корнин.
Визнано протиправними дії Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 у наданні земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Корнин Рівненського району у зв'язку із відсутністю вільних земель.
Визнано протиправним та скасовано рішення Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області № 955 від 21 травня 2014 року в частині відмови ОСОБА_3 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Корнин для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції у справі, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, у якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення першої інстанцій без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами, що 21 травня 2014 року на черговому засіданні сесії Корнинської сільської ради прийнято:
рішення №954 про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 229 громадянам (згідно додатку до рішення №1) загальною площею 18,102 га, відповідно до детального плану території кварталу індивідуальної житлової забудови згідно номера земельної ділянки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля, пасовища) в с. Корнин.
рішення № 955 про відмову у наданні такої земельної ділянки 419 громадянам (в тому числі позивачу) у зв'язку із відсутністю вільних земель запасу.
Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю.
У відповідності із ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Натомість, з обумовлених рішень вбачається, що прийняття таких рішень відбулося "пакетом", без обговорення, у закритому режимі. При цьому критерії розподілу земель сільрадою не визначені, а підстави задоволення заяв - не вказані.
Відповідно до ч.6 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання за місцезнаходженням земельної ділянки, у клопотанні зазначають цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До вказаного клопотання додають графічні матеріали, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб), а згідно із ч.7 - підставою для відмови у наданні земельної ділянки може бути невідповідність місця розташування об'єкта генеральному плану забудови та іншої містобудівної документації.
Згідно із ч.7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності відповідно до повноважень розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Натомість, з подання прокуратури Рівненської області №54-3921.вих-2014 від 14.08.2014року вбачається, що в ході проведеної перевірки додержання Корнинською сільською радою Рівненського району вимог земельного законодавства встановлено, що при підготовці та прийнятті рішень Корнинською сільською радою №954 від 21.05.2014року порушено вимоги ст.118 Земельного Кодексу України.
Зокрема, в ході перевірки встановлено, що у заявах (клопотаннях) громадян про виділення земельної ділянки відсутні дані про орієнтовний розмір земельної ділянки, відносно якої дається дозвіл на розроблення проекту землеустрою, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
До того ж було встановлено випадки, коли заява громадянином написана з метою отримання земельної ділянки в с. Загороща, а ділянка надана в с. Корнин (ОСОБА_4). Також перевіркою встановлено відсутність заяв (клопотань) громадян, яким надано земельні ділянки (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8).
Таким чином, на час прийняття рішення № 954 від 21.05.2014 року матеріали, які стали підставою для прийняття рішення про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок, не відповідали нормам визначеним ч.6 ст.118 ЗК України у зв'язку з відсутністю в переважній більшості заяв орієнтовного розміру земельних ділянок та у зв'язку з відсутністю виключно у всіх заявах даних щодо бажаного місця розташування земельних ділянок.
11.09.2014року відповідачем винесено рішення №1005 у відповідності до якого Корнинська сільська рада розглянула обумовлене подання прокуратури Рівненського району та врахувала порушення частини 6, 7 ст. 118 та ст. 122 Земельного Кодексу України, Закону України "Про звернення громадян", які вчинені Корнинською сільською радою під час прийняття рішення № 954 від 21.05.2014 року.
Відтак, відповідачем визнано порушення частин 6, 7 ст. 118 та ст. 122 Земельного Кодексу України, Закону України "Про звернення громадян", які вчинені Корнинською сільською радою під час прийняття рішення № 954 від 21.05.2014 року.
Стосовно доводів апеляційної скарги щодо рішень Корнинської сільської ради №№1006-1020 якими підтверджено рішення №954 від 21.05.2014 р. в частині надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлових будинків для решти громадян, то таке вирішення земельного питання не передбачено чинним законодавством та не усуває, виявлені численні порушення при прийнятті рішень від 21.05.2014 р., а також не надає йому законності.
Законодавчі норми не передбачають та не надають повноваження сільській раді щодо підтвердження прийнятого раніше рішення, а відтак його прийняття є незаконним.
У відповідності до пункту 5 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
За таких обставин, наявними у справі доказами підтверджуються обставини що обумовлене рішення №954 від 21.05.2014року про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок для будівництва є таким, що винесене з порушенням обумовлених приписів закону, а відтак підлягає скасуванню.
Водночас, з подання прокуратури Рівненського району вбачається, що перевіркою заяв та матеріалів доданих до них 419 громадянами, відносно яких прийнято рішення про відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою № 955 від 21.05.2014року встановлено, що такі матеріали також не відповідали ч.6 ст.118 ЗК України. Зокрема, відсутні планово-картографічні матеріали та відомості щодо бажаного місця розташування земельної ділянки. Крім того, перевіркою встановлено, що всі звернення громадян, які виносились на розгляд сесії сільської ради розглянуті з порушенням строків розгляду встановлених Земельним Кодексом України, Законом України "Про звернення громадян".
Окрім того, з обумовленого рішення № 955 від 21.05.2014року вбачається, що підставою для відмови у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою є відсутність вільних земель.
Згідно ч.7 ст. 118 Земельного Кодексу України, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Натомість, відповідач обумовлених положень не врахував та прийняв рішення №955 від 21.05.2014року в порушення названих приписів.
Окрім того, з огляду на скасування рішення №954 від 21.05.2014року про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок, наведена позивачем у рішенні №955 від 21.05.2014року підстава, як відсутність вільних земель -відпала.
На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "12" грудня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Корнинська сільська рада Рівненського району Рівненської області вул.Центральна,41-Б,с.Корнин,Рівненський район, Рівненська область,35304
4-третій особі: - ,