Справа № 133/3001/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Навроцький А.П.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
29 січня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.
за участю секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.
за участю представників сторін:
Представник відповідача: Матковська В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 02 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
В вересні 2014 року позивач звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги.
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 02 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представник апелянта повністю підтримала доводи викладені в апеляційній скарзі та просила її задовольнити .
Позивач будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 02 грудня 2014 року - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи та підтвердилось при апеляційному розгляді, ОСОБА_3 є застрахованою особою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивач має на утриманні неповнолітнього сина, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 12 червня 2013 року (а.с.-7 ).
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради позивачу було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ .
Позивач звернулася із заявою до відповідача щоб їй провели перерахунок виплати соціальної державної допомоги, однак отримала в цьому відмову 16 вересня 2014 року.
Не погоджуючись з даним рішенням відповідача позивач звернулася з адміністративним позовом до суду.
Постановою Козятинського міськрайонного суду даний позов задоволено повністю.
Суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункт 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Водночас ч, 3 ст. 45 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р. №2154-VІ було визначено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 саме на виконання ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Новий акт Уряду на виконання ст.. 45 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не приймався.
За змістом п. 17 цього Порядку право на виплату допомоги мають особи, зазначені в ст.13 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка на час виникнення спірних відносин поширювала свою дію щодо виплати допомоги лише на незастрахованих осіб. Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням», Кабінет Міністрів України не визначив. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 р. по адміністративній справі №21-410а12.
Зважаючи на те, що позивач є застрахованою особою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то в даному випадку повинні бути застосовані норми спеціального закону - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Отже, рішення управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради щодо відмови у здійсненні перерахунку та доплату допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку є необґрунтованим та безпідставним .
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідачу слід здійснити перерахунок та виплату позивачу допомоги по догляду за дитиною, до досягнення ним трирічного віку.
Отже, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 02 грудня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 03 лютого 2015 року .
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О.
Загороднюк А.Г.