Справа: № 750/10913/14 Головуючий у 1-й інстанції: Литвиненко І.В. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
03 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за апеляційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 03 грудня 2014 року та ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 08 грудня 2014 року,
ОСОБА_2 звернулася у суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, в якому, з урахуванням уточнених вимог, просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до складу заробітної плати для нарахування пенсії, зобов'язати територіальний орган Пенсійного фонду України перерахувати їй пенсію, призначену відповідну до Закону України «Про державну службу» з моменту її призначення у розмірі 80% з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги та індексації (інших виплат), які вказані у довідці №17369/04 від 14.10.2014, починаючи з 14.10.2014.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 03 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з приводу відмови позивачу у включенні до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, починаючи з 14.10.2014. Зобов'язано відповідача включити до заробітку позивача для обчислення пенсії зазначені виплати, вказані у довідці №17369/04 від 14.10.2014, здійснити у зв'язку із цим донарахування до її пенсії, починаючи з 14.10.2014, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 08 грудня 2014 року внесено виправлення до вищевказаної постанови. Викладено абзац третій резолютивної частини судового рішення в такій редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові включити до заробітку ОСОБА_2 для обчислення пенсії, призначеної в розмірі 80% від заробітної плати державного службовця, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати за роботу на державній службі, вказані у довідці №17369/04 від 14.10.2014 року, здійснити в зв'язку з цим донарахування до її пенсії, починаючи з 14.10.2014 року, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування».
Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Також, не погоджуючись із ухвалою про виправлення описки в судовому рішенні, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити таку в частині відсоткового розміру заробітної плати державного службовця, з якого слід здійснити перерахунок пенсії позивачу, визначивши замість 80% - 70%.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін, з таких підстав.
Суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, оскільки на такі нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також виходячи із 80% заробітної плати, що враховується при призначенні пенсії.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Колегією суддів установлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові та отримує пенсію за Законом України «Про державну службу».
Як убачається із матеріалів справи, позивач зверталася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням отримуваного нею в період роботи заробітку, до складу якого включались матеріальна допомога та індексація заробітної плати.
Однак, позивачу було відмовлено в такому перерахунку.
Обговорюючи правомірність дій відповідача, колегія суддів зазначає наступне.
У матеріалах справи міститься довідка Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові від 14.10.2014 №17369/04 «Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно якої позивачу в період служби з 01.08.2009 по 31.07.2011 було виплачено 7541,40 грн індексації заробітної плати, 5232,46 грн матеріальної допомоги на оздоровлення та 4319,78 грн матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Обговорюючи відмову відповідача у врахуванні цих виплат при визначенні розміру пенсії позивача, колегія суддів зважає на наступне.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу», які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Згідно змісту статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсію позивачу, пенсія призначається державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч. 1 ст. 40).
Частиною 1 статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Враховуючи приведену норму, до складу заробітної плати (доходу) входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У постановах Кабінету Міністрів України № 697 від 18.05.1998 та № 1170 від 22.12.2010 визначено вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. У визначеному цими постановами Уряду України переліку не зазначена матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, ані проіндексована заробітна плата.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).
Частиною 7 зазначеної норми передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію наведеної норми Кабінетом Міністрів України 31.05.2000 року прийнято постанову №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
У пункті першому названої постанови закріплено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Окрім того, структура заробітної плати визначена Законом України «Про оплату праці», статтею 2 якого закріплено, що до її складу відносяться основна заробітна плата, додаткова заробітна плата (доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, до інших виплат, зокрема, відносяться суми підвищення оплати праці державного службовця, в якості компенсації подорожчання споживчих товарів і послуг, згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Відтак, суми індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, та повинні бути враховані при призначені пенсії позивача.
Право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу, на врахування «інших виплат», підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.
На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У вказаній довідці міститься поле «інші виплати», з необхідністю їх розшифровки.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога та індексація заробітної плати, відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Обговорюючи доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, виходячи з розмірі 80% заробітної плати відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, судова колегія виходить із наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Як вже зазначалось, відповідно до частини другої цієї статті (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина друга статті 37-1 Закону України «Про державну службу»).
При цьому, внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках (зменшення такого з 80% до 70%) стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи наведене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку при вирішенні даної справи щодо необхідності врахування при перерахунку пенсії саме розміру 80% отримуваної позивачем заробітної плати, виправивши постанову від 03 грудня 2014 року ухвалою від 08 грудня 2014 року.
Зважаючи на приведене, судовою колегію не встановлено підстав для задоволення вимог апеляційних скарг та скасування оскаржуваних рішень місцевого суду, адже дані скарги не доводять порушень судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права при їх прийнятті.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 199 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160, 195, 197, 198, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові залишити без задоволення.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 03 грудня 2014 року та ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 08 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко
суддя О.Є. Пилипенко
суддяС.Б. Шелест
.
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Шелест С.Б.