Ухвала від 06.01.2015 по справі 822/5/15

Копія

Справа № 822/5/15

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

06 січня 2015 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Лабань Г.В., розглянувши матеріали справи за позовом кандидата в депутати до Хмельницької обласної ради в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 до Хмельницької обласної виборчої комісії , Хмельницької обласної ради про стягнення майнової шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат в депутати до Хмельницької обласної ради в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Хмельницької обласної виборчої комісії, Хмельницької обласної ради в якій просить суд стягнути солідарно з Хмельницької обласної виборчої комісії та Хмельницької обласної ради 38000,00 грн. майнової шкоди.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 січня 2015 року адміністративний позов кандидата в депутати до Хмельницької обласної ради в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 до Хмельницької обласної виборчої комісії, Хмельницької обласної ради в частині оскарження бездіяльності Хмельницької обласної ради щодо неналежної організації та проведення проміжних виборів депутатів Хмельницької обласної ради 28.12.2014 року, щодо неналежного фінансування проміжних виборів депутатів Хмельницької обласної ради 28.12.2014 року залишено без розгляду.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з позовної заяви, предметом позовних вимог позивача до Хмельницької обласної виборчої комісії та Хмельницької обласної ради є стягнення майнової шкоди.

Згідно з ч. 2 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

На підставі зазначеного вище, враховуючи характер спірних правовідносин, дана справа не належить до розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" суди здійснюють правосуддя самостійно. Здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України, забезпечуючи при цьому верховенство права. Згідно з ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. зазначено, що ч. 2 ст. 124 Конституції України передбачає право на захист судом прав юридичних та фізичних осіб, встановлює юридичні гарантії його реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-яким, не забороненим законом способом. Кожна особа має право вільно обрати не заборонений законом спосіб захисту прав, у тому числі і судовий захист. Суб'єкти правовідносин мають право на звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів. Право на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач вправі звертатись до відповідачів з позовною вимогою про стягнення майнової шкоди. Проте цей спір про відшкодування повинен вирішуватись (враховуючи особу відповідача) в порядку цивільного судочинства, Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області, оскільки спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачами не є управлінськими, а отже не належать до сфери публічно-правових.

Спори, які виникли після закінчення виборчого процесу не є виборчими та повинні розглядатись за загальними правилами, а не за особливостями, встановленими статтями 172-179 КАС України для розгляду виборчих спорів.

Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом кандидата в депутати до Хмельницької обласної ради в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 до Хмельницької обласної виборчої комісії , Хмельницької обласної ради про стягнення майнової шкоди в розмірі 38000,00 грн.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/Г.В. Лабань

"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань