іменем україни
28 січня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/1985/14-а
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В
Лук'янчук О.В.
при секретарі: Паламарчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційні скарги Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 7 квітня 2014р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування розпорядження,-
У лютому 2014р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися в суд із позовом до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (далі Приморська РА) про визнання незаконним та скасування розпорядження від 19.11.2012р. за №716 «Про розгляд протесту заступника прокурора Приморського району м.Одеси від 30.10.2012р. за №16-18608вих12 на розпорядження голови Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 11.11.2011р. за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам».
В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що розпорядження Приморської РА від 11.11.2011р. за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам» є ненормативним правовим актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його використання, а отже не може бути в подальшому скасовано чи змінено райадміністрацією.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 7 квітня 2014р. позов задоволено, визнано протиправним та скасоване розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 19.11.2012р. за №716 «Про розгляд протесту заступника прокурора Приморського району м.Одеси від 30.10.2012р. № 16-18608вих12 на розпорядження голови Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 11.11.2011р. №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам».
В апеляційних скаргах апелянти просять постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційних скарг, пояснення на них, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарг без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
За правилами ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що п.5 Рішення Конституційного Суду України зазначено, що органам місцевого самоврядування заборонено скасовувати ненормативні правові акти одноразового застосування, якими вже вичерпано свою дію фактом їхнього виконання.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що 11.11.2011р. Приморською РА було винесено розпорядження за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам», згідно з п.3.7. якого ОСОБА_3, яка є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1, надані підсобні приміщення №№27,28,29 площею 20,9кв.м. на склад родини 3 особи, та згідно з п.3.8. якого ОСОБА_4, яка є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_2, надані підсобні приміщення №№23,24,25, 26 площею 24,5кв.м. на склад родини 3 особи.
На підставі заяви ОСОБА_2, яка не була згодна з прийнятим розпорядженням про передачу спірних приміщень, оскільки на її думку порушуються її права, прокуратурою Приморського району м.Одеси внесено протест на розпорядження від 11.11.2011р. за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам», в частині скасування підпункту 3.7 пункту «б» розділу ІІІ та підпункту 3.8 пункту «б» розділу ІІІ.
Розглянувши податний протест, 19.11.2012р. Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради було винесене розпорядження №716 «Про розгляд протесту заступника прокурора Приморського району м.Одеси від 30.10.2012р. за №16-18608 вих12 на розпорядження голови Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 11.11.2011р. за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам», згідно з яким були скасовані підпункт 3.7. пункту «б» розділу ІІІ та підпункт 3.8. пункту «б» розділу ІІІ розпорядження Приморської райадміністрації Одеської міськради від 11.11.2011р. за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам».
Вважаючи, що винесене Приморською РА розпорядження від 19.11.2012р. за №716 є протиправним, позивачі звернулися із відповідним адміністративним позовом, в якому просили визнати протиправними дії та скасувати зазначене розпорядження.
Перевіряючи правомірність дій районної адміністрації щодо скасування попереднього розпорядження, суд першої інстанції виходить з того, що відповідно до частин шостої, десятої ст.59ЗУ «Про місцеве самоврядування» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.26ЗУ «Про місцеве самоврядування» питання щодо скасування актів органів виконавчої влади, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням ради, прийнятим у межах її повноважень, вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частиною десятою ст.59 зазначеного Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до вимог ст.21ЗУ «Про прокуратуру» протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу.
У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом.
Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження.
Системний аналіз наведених положень законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого врядування законодавець закріпив право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну чи скасування.
У той же час, із змісту п.5 рішення Конституційного суду України №7-рп/2009, випливає, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні акти є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому вони не можуть бути скасовані чи змінені після їх виконання.
Відповідну правову позицію про неможливість скасування ненормативних правових актів, які є актами одноразового застосування та вичерпують свою дію фактом їх виконання, висловив Верховний Суд України у постанові від 04.06.2013р. у справі 21-64а13, яка в силу ст.244-2КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Виходячи з зазначених норм діючого законодавства, судова колегія вважає, що розпорядження Приморської РА від 11.11.2011р. за №986 «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам» є актом одноразового застосування, вичерпує свою дію фактом його виконання, у зв'язку з чим не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання.
За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що Приморська РА скасовуючи своє розпорядження діяла в супереч наданим їй повноваженням та не у спосіб передбачений законом.
В доводах апеляційних скарг апелянти посилаються на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скаргах доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196,198,200,206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 7 квітня 2014р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді:
К.В. Кравченко
О.В. Лук'янчук