Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
27 січня 2015 р. № 820/20759/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Зінченка А.В.,
при секретарі - Алавердян Е.А.
за участі представників сторін:
позивача - Костроміна В.С.
відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом приватного аграрно-орендного підприємства «Зоря» до Красноградської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
Позивач, Приватне аграрно-орендне підприємство «Зоря», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, в якій просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Красноградської районної державної адміністрації №517 від 01.12.2014 року «Про втрату чинності розпорядження голови Красноградської районної державної адміністрації Харківської області від 26.08.2014 року №312».
Позивач вважає розпорядження голови Красноградської районної державної адміністрації №517 від 01.12.2014 року «Про втрату чинності розпорядження голови Красноградської районної державної адміністрації Харківської області від 26.08.2014 року №312» протиправним та таким, що суперечить вимогам законодавства, а тому підлягає скасуванню, так як голови державних адміністрацій мають повноваження на видання розпоряджень, які можуть бути скасовані тільки Президентом України, Кабінетом міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Отже, відповідачем було прийняте необґрунтоване розпорядження, що є підставою для скасування.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, але надав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому проти позову заперечував, в задоволенні позовних вимог просив відмовити та просив справу розглядати за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Приватне аграрно-орендне підприємство «Зоря» зареєстроване в Красноградській РДА Харківської області 19.01.2000 року. Номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1 463 120 0000 000162.
Матеріалами справи підтверджено, що 24.07.2012 р. Красноградською районною державною адміністрацією Харківської області в особі голови районної державної адміністрації було прийняте Розпорядження № 338 «Про надання дозволу ПАОП «Зоря» на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок для оформлення права користування на умовах оренди із земель не витребуваних земельних часток (паїв) на території Хрестищенської сільської ради Красноградського району Харківської області».
26.08.2014 р. Красноградською районною державною адміністрацією Харківської області в особі голови районної державної адміністрації було прийняте Розпорядження № 312 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ПАОП «Зоря» для оформлення права користування на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Хрестищенської сільської ради Красноградського району Харківської області».
Судом також встановлено, що відповідно до п.2 Розпорядження №312 Позивачу рекомендовано у місячний термін з дня прийняття розпорядження звернутися до Красноградської районної державної адміністрації для укладення договорів оренди землі.
Згідно з п.4 Розпорядження №312 Відділу Держземагентства у Красноградському районі було доручено внести відповідні зміни в земельно-облікову документацію. Позивач звертався до державного кадастрового реєстратора для внесення інформації про земельні ділянки в Державний земельний кадастр та отримав відповідні витяги про земельні ділянки в період з 24.09.2014 року по 09.10.2014 року.
З метою підготовки до укладення договорів оренди землі на земельні ділянки з невитребуваних земельних часток (паїв) на території Хрестищенської сільської ради Красноградського району Харківської області Позивачем отримано довідки про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Після виконання вищезазначеного Позивач 17.12.2014 року звернувся до Красноградської районної державної адміністрації з метою укладення відповідних договорів оренди землі.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що 01 грудня 2014 року Красноградською районною державною адміністрацією Харківської області в особі голови районної державної адміністрації - Пересада О.С. - було прийняте Розпорядження № 517 "Про втрату чинності розпорядження голови Красноградською районної державної адміністрації Харківської області від 26.08.2014 № 312". Підставою для прийняття Розпорядження №517 визначено не виконання позивачем вимог п.2 Розпорядження №312.
Суд вказує, що згідно з вимогами ст.19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Преамбулою Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що відповідно до Конституції України цей Закон визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.
Відповідно до положень статті 1 Закону виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Також, статтею 3 Закону закріплені принципи діяльності місцевих державних адміністрацій, відповідно до яких вони діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність; верховенства права; законності; пріоритетності прав людини; гласності; поєднання державних і місцевих інтересів.
Частиною першою, другою статті 6 Закону передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно з частиною четвертою статті 41 Закону, акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконавців, а при потребі - оприлюднюються.
Частиною 3 статті 43 Закону встановлено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Зазначене вище узгоджується з положеннями частини восьмої статті 118 Конституції України про те, що рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України, або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Таким чином, аналіз наведених норм дає суду підстави вважати, що голова місцевої державної адміністрації вийшов за межі наданих йому повноважень, визнавши нечинним власне Розпорядження №312, на підставі якого позивачу було затверджено технічну документацію із землеустрою.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги документально і нормативно обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 69-72, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов приватного аграрно-орендного підприємства «Зоря» до Красноградської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Красноградської районної державної адміністрації Харківської області №517 від 01.12.2014 року «Про втрату чинності розпорядження голови Красноградської районної державної адміністрації Харківської області від 26.08.2014 №312».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 02 лютого 2015 року.
Суддя А.В. Зінченко