Справа: № 826/12808/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
Іменем України
27 січня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Ісаєнко Ю.А., Федотова І.В.,
при секретарі - Пономаренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської ради про визнання бездіяльності по винесенню рішення, щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 8000000000:90:149:044, загальною площею 0,09 га, за адресою: 02088, м. Київ, Дарницький район, АДРЕСА_1, у приватну власність для ведення індивідуального садівництва; зобов'язання на найближчому сесійному засіданні винести рішення, щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 8000000000:90:149:044, загальною площею 0,09 га, за адресою: 02088, м. Київ, Дарницький район, АДРЕСА_1, у приватну власність для ведення індивідуального садівництва.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 09.02.2007 позивач звернувся до Київського міського голови із заявою про передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,09 га для ведення індивідуального садівництва на АДРЕСА_1 у Дарницькому районі м. Києва.
Листом від 27.02.2007 №03-79/5807 Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації повідомило ОСОБА_2 про те, що оскільки ним подано усі визначені порядком документи, управління підготувало та направило запити до міських служб для надання їх висновків.
На підставі листа-доручення Київської міської ради від 09.02.2007 №225-032-930 ТОВ «НВП «Топос» у 2008 році було підготовано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для ведення індивідуального садівництва на АДРЕСА_1 у Дарницькому районі м. Києва.
26.05.2014 позивачем до Київської міської ради направлено запит, у якому він просив надати в найкоротші терміни інформацію щодо розгляду справи № А-13729 щодо відведення земельної ділянки та у які терміни буде винесено рішення.
Листом від 04.07.2014 №057022-08/С-1118-2978 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив ОСОБА_2 про те, що у зв'язку з набранням чинності Закону України від 02.10.2012 №5395-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення» землевпорядна документація підлягає доопрацюванню та приведенню у відповідність до чинного земельного законодавства.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з вказаним позовом до суду. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у даному випадку відсутня бездіяльність Київської міської ради щодо винесення рішення про відведення відповідної земельної ділянки, оскільки відповідний проект рішення не було передано Департаментом земельних ресурсів до Київської міської ради, у зв'язку з чим і відсутні підстави для зобов'язання КМР винести таке рішення.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю гарантується і це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Згідно з ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Зазначеною нормою встановлено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч.9 ст.118 ЗК України).
Згідно ст. 140 Конституції України особливості здійснення місцевого самоврядування в м. Києві та м. Севастополі визначаються окремими законами України, зокрема відповідно до пункту 2 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» у зв'язку зі здійсненням м. Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, зокрема, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Для визначення порядку передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність із земель комунальної власності Київська міська рада Рішенням «Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві» від 28 лютого 2013 року №63/9120 затвердила Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві.
Пунктом в) частини 3 статті 1 розділу 1 Порядку №63/9120 визначено, що дія цього Порядку поширюється на випадки надання (передачі) Київською міською радою земельних ділянок із земель комунальної власності безоплатно у власність громадянам, а також у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян, для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки).
Статтею 22 Порядку визначено розроблення, погодження, розгляд документації із землеустрою та прийняття Київською міською радою рішень у випадках передачі громадянам безоплатно у власність або надання в оренду земельних ділянок та передбачено наступне.
Для прийняття Київською міською радою рішення про надання (передачу) земельної ділянки у власність або в оренду громадянин подає до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань заяву про передачу документації із землеустрою, до якої додає передбачені вказаною нормою документи.
Приймальня Київради з земельних питань у день реєстрації заяви або протягом наступного робочого дня передає цю заяву з доданими до неї документами, сформованими у кадастрову справу, до секретаріату Київської міської ради.
Секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання або протягом наступного робочого дня надсилає його через приймальню Київради з земельних питань до Департаменту земельних ресурсів для розгляду та підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки безоплатно у приватну власність чи оренду або про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи оренду.
У випадку надходження до Департаменту земельних ресурсів документації із землеустрою, яка не відповідає вимогам законодавства та цього Порядку, документація із землеустрою та додані до неї документи (проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, визначених пунктом 6 статті 13 цього Порядку, або технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з підстав, визначених пунктом 6 статті 16 цього Порядку) повертаються Департаментом земельних ресурсів через приймальню Київради із земельних питань громадянину на доопрацювання.
На підставі розробленої і погодженої документації із землеустрою Департамент земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки безоплатно у приватну власність чи в оренду або про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи оренду.
В підпункту 3.12 пункту 3 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №182/342 визначено, що Департамент земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) готує та подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни межі районів у місті, в порядку, встановленому законодавством України; встановлення сервітуту (права на обмежене користування).
Департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменування (п.12).
Відповідно до ст.21 Порядку №63/9120, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), після отримання клопотання від особи, яка бажає отримати безоплатно земельну ділянку, має можливість повернути документи на доопрацювання, або ж, в разі прийняття, розглянути та підготувати відповідний проект дозволу на розроблення документації із землеустрою (або ж проект відмови у наданні такого дозволу).
Таким чином, колегія суддів зазначає, що Київська міська рада делегувала повноваження щодо розгляду заяв на приватизацію земельних ділянок та виготовлення проектів рішень Департаменту земельних ресурсів, який на момент подання позивачем клопотання, був структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що саме Департамент земельних ресурсів встановлює відповідність чи невідповідність поданої особою документації із землеустрою вимогам законодавства та або повертає відповідну документацію громадянину на доопрацювання, або готує проект рішення Київської міської ради (про передачу земельної ділянки безоплатно у приватну власність або про відмову в передачі земельної ділянки у власність).
Таким чином, колегія суддів не погоджується із твердженнями апелянта про допущення бездіяльності Київською міською радою щодо винесення рішення про відведення відповідної земельної ділянки.
Так, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Департаментом земельних ресурсів до Київської міської ради відповідний проект рішення не було передано, у зв'язку з чим і відсутні підстави для зобов'язання КМР виносити таке рішення.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Оксененко
Судді:
Ю.А. Ісаєнко
І.В. Федотов
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Федотов І.В.