Ухвала від 26.01.2015 по справі 379/2519/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 379/2519/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко О.М. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

26 січня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Таращанського районного суду Київської області від 01.12.2014 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду першої інстанції з позовом, в якому просила: визнати неправомірними дії суб'єкта владних повноважень управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області в не наданні їй рішення протягом строку по призначенню їй пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області прийняти рішення про призначення їй пенсії за віком в повному обсязі зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, тобто у віці 50 років.

Постановою Таращанського районного суду Київської області від 01.12.2014 в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою позивач звернулась із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 є особою постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та є громадянкою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1

11.06.2014 позивач у зв'язку із досягненням 50 років звернулась до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області із заявою про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 11.07.2014 управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з тим, що з 01.10.2011 відбулися зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та установлено єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію - 60 років.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що зв'язку з тим, що з 01.10.2011 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» було внесено зміни до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», таке право вона набуде лише у 53 роки, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що позивач мала право на призначення державної пенсії, а Пенсійний фонд протиправно відмовив їй в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно п. 4 ч. 1. ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали чи постійно навчались у цій зоні не менше чотирьох років.

У відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на два роки та додатково один рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 за № 1566/11846 (в редакції, яка діяла на час звернення позивача за призначенням пенсії), до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 проживає на території м. Тараща Київської області, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній з 1 жовтня 2011р.), передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній з 1 жовтня 2011 року) встановлено єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію. Підвищення пенсійного віку для жінок здійснюється поступово.

Так, жінкам, які згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 4 категорія, мають право на зниження пенсійного віку на 5 років, пенсія за віком призначається після досягнення ними такого віку: 50 років - які народилися до 30 вересня 1961 року включно 50 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1961 року по 31 березня 1962 року; 51 рік - які народилися з 1 квітня 1962 року по 30 вересня 1962 року; 51 рік 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1962 року по 31 березня 1963 року; 52 роки - які народилися з 1 квітня 1963 року по 30 вересня 1963 року; 52 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1963 року по 31 березня 1964 року; 53 роки - які народилися з 1 квітня 1964 року по 30 вересня 1964 року; 53 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1964 року по 31 березня 1965 року; 54 роки - які народилися з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 54 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 55 років - які народилися після 1 квітня 1966 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскільки позивач народилась 08.06.1964 (відповідно до даних паспорту), то вона набуде право виходу на пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку по досягненню 53 років , тобто з 08.06.2017, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, щоб підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень - довів правомірність своїх дій.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 122, 183-2, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Таращанського районного суду Київської області від 01.12.2014 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.