27 січня 2015 року м. Київ К/800/58220/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою представника ОСОБА_4 - ОСОБА_6 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року,
У липні 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 листопада 2007 року і до моменту винесення рішення у цій справі.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року позовні вимоги позивача за період з 01 листопада 2007 року по 23 січня 2014 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року позивачу відмовлено у задоволенні позову.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року скасовано постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови у проведені перерахунку та виплати додаткової пенсії в розмірі, передбаченому ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України № 230/96-ВР, за період з 24 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії ОСОБА_4 відповідно до ст. 51 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 24 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
У касаційній скарзі представник позивача ОСОБА_6, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 27 серпня 2014 року скасувати, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року змінити, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії ОСОБА_4 відповідно до ст. 51 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 24 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва та з 27 вересня 2007 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
27 лютого 2014 року представником позивача подано до пенсійного органу заяву про перерахунок ОСОБА_4 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва від 07 березня 2014 року ОСОБА_4 відмовлено у перерахунку додаткової пенсії.
Вважаючи, що розмір додаткової пенсії є меншим, ніж той що встановлений законом, позивач звернулася до суду.
Відмовляючи позивачу у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки соціальні виплати регулюються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що Закон України «Про державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року, в редакції Закону України від 06 липня 2014 року № 1534 - 18 не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», а тому позовні вимоги позивача про перерахунок та виплату додаткової пенсій в розмірі, передбаченому ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України № 230/96-ВР, за період з 24 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до другої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01 січня 2008 року, внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційним положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року Прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України 06 липня 2011 року прийнято постанову за №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою встановлено розміри пенсій для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 23 липня 2011 року.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Такі ж положення зазначені і в пункті 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік».
Згідно з абзацом 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
З правового аналізу вказаних Законів та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та роз'яснень Конституційного Суду України випливає, що в період з 22 липня 2011 року по 31 грудня 2013 року визначення порядку та розмірів виплат вказаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Однак, починаючи з 01 січня 2014 року, Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року, в редакції Закону України від 06 липня 2014 року № 1534-18, не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 року пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статті 51 даного Закону.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року, який набрав чинності 16 серпня 2014 року встановлено, що норми і положення ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, з 01 січня 2014 року до набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», тобто до 16 серпня 2014 року, до спірних правовідносин застосуванню підлягають норми статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність захисту прав позивача, шляхом зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 24 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Проте, суд апеляційної інстанції дійшовши правильного висновку, що у період з 24 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва повинно здійснити позивачу перерахунок і виплату додаткової пенсії відповідно до статті 51 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», помилково зазначив у резолютивній частині своєї постанови, що такий перерахунок необхідно провести в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що не узгоджується з положеннями вищевказаної статті.
За правилами статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Враховуючи наведене, суд касаційної інстанції приходить до висновку про зміну рішення суду апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу представника ОСОБА_4 - ОСОБА_6 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року змінити. В абзаці п'ятому резолютивної частини постанови слова «в розмірі 15 процентів» замінити словами «в розмірі 30 процентів».
В решті постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: Я.Л. Іваненко
Судді: М.І. Мойсюк
В.В. Тракало