Постанова від 28.01.2015 по справі 2а-12073/10/0470

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" січня 2015 р. м. Київ К/800/11319/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів при секретері судового засідання: за участю представника Державної служби геології та надр України Зайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Горбатюка С.А., Руденко Н.В., Кравчука Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу інспекції Державної служби геології та надр України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро Каолін» до Державної служби геології та надр України про визнання незаконним та скасування наказу № 366 від 03 вересня 2010 року в частині зупинення дії спеціального дозволу № 4923 від 24 лютого 2009 року та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 вересня 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Каолін» (далі ТОВ «Дніпро-Каолін») пред'явило позов до Державної служби геології та надр України про визнання незаконним та скасування наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 366 від 03 вересня 2010 року в частині зупинення дії спеціального дозволу № 4923 від 24 лютого 2009 року, наданого ТОВ «Дніпро-Каолін» на видобування корисних копалин (первинних каолінів) на ділянці Правого схилу Балки Скидяна Просянівського родовища, що розташована на території Покровського району Дніпропетровської області та зобов'язання відповідача відновити дію зазначеного спеціального дозволу.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року, адміністративний позов задоволено.

Скасовано наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 366 від 03 вересня 2010 року в частині зупинення дії спеціального дозволу № 4923 від 24 лютого 2009 року, наданого ТОВ «Дніпро-Каолін» на видобування корисних копалин (первинних каолінів) на ділянці Правого схилу Балки Скидяна Просянівського родовища в Покровському районі Дніпропетровської області.

Зобов'язано Державну службу геології та надр України відновити дію спеціального дозволу № 4923 від 24 лютого 2009 року, наданого ТОВ «Дніпро Каолін» на видобування корисних копалин (первинних каолінів) на ділянці Правого схилу Балки Скидяна Просянівського родовища в Покровському районі Дніпропетровської області.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржник оскаржив їх.

У касаційній скарзі Державна служба геології та надр України, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що 24 лютого 2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовище України, правонаступником якого став відповідач, було надано ТОВ «Дніпро-Каолін» спеціальний дозвіл № 4923 на видобування корисних копалин (первинних каолінів) на ділянці Правого схилу Балки Скидяна, що розташована у 2-х км на захід від смт. Просяна Покровського району Дніпропетровської області. Термін дії спеціального дозволу до 28 жовтня 2014 року.

24 лютого 2009 року між Міністерством охорони навколишнього природного середовище України та ТОВ «Дніпро-Каолін» була підписана Угода про умови користування надрами (далі - Угода), яка є додатком № 1 до спеціального дозволу № 4923 та є його невід'ємною частиною.

Частиною 2 статті 1 Угоди передбачено, що Угода - це договір між двома сторонами, який визначає умови, на яких Надрокористувач (ТОВ «Дніпро-Каолін») буде здійснювати користування надрами, а саме: технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні зобов'язання сторін та порядок регулювання відносин між ними в процесі користування надрами на наданій ділянці надр.

Статтею 4 Угоди визначені істотні умови користування ділянкою надр.

Частиною 1 статті 4 Угоди передбачено, що Надрокористувач при виконанні робіт по видам робіт та строкам їх виконання повинен забезпечити:

розробку технічного проекту геологічного вивчення (вибодування) ділянки надр з урахуванням вимог безпеки, природоохоронного законодавства та погодження проекту в установленому порядку;

продовження видобування каоліну первинного в об'ємі 75,75 тис.мі/151,5 тис.т./рік не пізніше 14 місяців з дня отримання дозволу.

28 травня 2010 року Державною організацією «Південна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» Управління Державного геологічного контролю Міністерства охорони навколишнього природного середовища України здійснено перевірку ТОВ «Дніпро-Каолін» з питань дотримання вимог законодавства про надра, за результатами якої складено акт № 105/4923-Д.

Зі змісту акту вбачається, що ТОВ «Дніпро-Каолін» не проводить розробку Просянівського родовища первинних каолінів (ділянка Правого схилу Балки Скидяної).

03 вересня 2010 року згідно пунктів 24, 25 Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 року № 596, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано наказ № 366 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами».

Листом № 27/09-1363 від 07 вересня 2010 року Державна геологічна служба України повідомила позивача про те, що дія спеціального дозволу ТОВ «Дніпро-Каолін» на видобування каоліну первинного ділянки Правого схилу Балки Скидяної Просянівського родовища зупинена у зв'язку з порушенням умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою, на підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 366 від 03 вересня 2010 року, в зв'язку із порушенням позивачем умов користування надрами, передбачених дозволом та Угодою, а саме ТОВ «Дніпро-Каолін» не проводить розробку Просянівського родовища первинних каолінів (ділянка Правого схилу Балки Скидяної).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку, що враховуючи відсутність у акті перевірки № 105/7923-Д від 28 травня 2010 року посилання на встановлення жодної з підстав для зупинення дії спеціального дозволу ТОВ «Дніпро-Каолін» на користування надрами, вичерпний перелік яких передбачений пунктом 24 Положення № 596, наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 366 від 03 вересня 2010 року є протиправним.

Суд апеляційної інстанції із висновком суду першої інстанції погодився та залишив постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 року без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій не погоджується із огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 61 Кодексу України про надра передбачено, що Державний контроль за геологічним вивченням надр здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр та його органами на місцях. Відповідно до Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1524 таким органом є Мінприроди.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну геологічну службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2005 року № 980 Державна геологічна служба (далі - Держгеолслужба) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується.

Згідно підпункту 11 пункту 4 даного Положення Держгеолслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за проведенням робіт з геологічного вивчення та використання надр.

Пунктом 24 Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 року № 596 (далі - Порядок № 596) визначений перелік підстав для зупинення спеціального дозволу на користування надрами, де окрім інших зазначено, що дія дозволу може бути зупинена безпосередньо або за поданням органів державного геологічного контролю у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених спеціальним дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та раціональне використання надр.

Як вбачається із матеріалів справи державною організацією «Південна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» була проведена перевірка дотримання вимог законодавства про надра ТОВ «Дніпро Каолін», про що було складено акт перевірки від 28 травня 2010 року № 105/4923-Д, якою було виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме невиконання позивачем Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами в частині продовження видобування первинного каоліну в об'ємі 75,75 тис. мі/151,5 тис.трік не пізніше 14 місяців з дня отримання дозволу.

Оскільки ТОВ «Дніпро-Каолін» не проводить розробку Просянівського родовища первинних каолінів (ділянка Правого схилу Балки Скидяної) чим порушив Угоду про умови користування надрами (далі - Угода), яка є додатком № 1 до спеціального дозволу № 4923, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанції прийшли до неправильного висновку про скасування наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 366 від 03 вересня 2010 року в частині зупинення дії спеціального дозволу № 4923 від 24 лютого 2009 року.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки судами були повно і правильно встановлені обставини справи однак при ухваленні рішень було допущено порушення норм матеріального права, ухвалені рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 221, 229, 230, 232 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро Каолін» до Державної служби геології та надр України про визнання незаконним та скасування наказу № 366 від 03 вересня 2010 року в частині зупинення дії спеціального дозволу № 4923 від 24 лютого 2009 року та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: