Ухвала від 27.01.2015 по справі 2а-14320/11/2070

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2015 року м. Київ К/9991/44377/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2011 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача. Просив зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження його доньки ОСОБА_2.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що відповідач протиправно відмовив йому у внесенні змін до вказаного актового запису.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду апеляційної інстанції з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач не звертався до відповідача з письмовою заявою про внесення змін в актовий запис про народження № 2130, складений 4 липня 2003 року міським відділом реєстрації актів громадянського стану Харківського обласного управління юстиції щодо ОСОБА_2.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що доказів порушення прав позивача діями відповідача немає, оскільки відсутні відомості про звернення позивача 26 жовтня 2011 року до відповідача із заявою про внесення змін в оспорюваний актовий запис та про відмову відповідача внести зміни у вказаний актовий запис.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно ч. 3 вказаної статті заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Частиною ч. 4 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Вказані норми Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» продубльовані також і в Правилах внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року.

За змістом ст. 161 КАС України приймаючи постанову суд вирішує, зокрема, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

За таких обставин, коли судами попередніх інстанцій встановлено відсутність обставин, якими позивач обґрунтовував позовні вимоги, а саме, що суб'єкт владних повноважень 26 жовтня 2011 року відмовив йому у прийнятті заяви про внесення змін до актового запису та у внесенні змін до вказаного актового запису, то суди дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову.

Згідно частини 1 статті 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

За правилами статті 224 цього Кодексу, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів, викладених у судових рішеннях.

Інші доводи касаційної скарги про незаконність судових рішень, порушення норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на доказах та матеріалах справи.

Тому колегія суддів, перевіривши у межах доводів касаційної скарги правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.

Головуючий: Судді:В.В. Тракало Я.Л. Іваненко М.І. Мойсюк