"29" січня 2015 р. м. Київ К/800/17541/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Головчук С.В.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області про перерахунок пенсії,
за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 29 січня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2014 року,
встановив:
У грудні 2013 року ОСОБА_4 пред'явила позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області (далі - УПФУ в м. Красному Лучі) про визнання неправомірними дій щодо встановлення з 01.07.2012 р раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 80% заробітної плати та невключення до розрахунку заробітної плати за червень 2012 року премії до Дня Конституції України в сумі 1460 грн, зобов'язання відповідача провести з 01.07.2012 р. перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від середнього заробітку за червень 2012 року та здійснити відповідні виплати, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії премію до Дня Конституції України в сумі 1460 грн.
Позов обґрунтувала тим, що відповідач при проведенні перерахунку її пенсії з 01.07.2012 р. неправомірно виходив з розміру, меншого за 90% місячного заробітку за відповідною посадою, в якому пенсія була їй призначена у 2006 році. Крім того, при обчисленні пенсії не була врахована премія до Дня Конституції України, яку вона отримала у червні 2012 року.
Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області від 29 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2014 року, позов задоволено: визнано неправомірними дії УПФУ в м. Красному Лучі, якими з 01.07.2012 р. раніше призначену пенсію за вислугу років встановлено у розмірі 80% від заробітної плати; визнано неправомірними дії УПФУ в м. Красному Лучі, якими до складу заробітної плати ОСОБА_4 за червень 2012 року для перерахунку з 01.07.2012 р. пенсії за вислугу років не включена премія до державного свята - Дня Конституції України в сумі 1460 грн; зобов'язано УПФУ в м. Красному Лучі провести ОСОБА_4 з 01.07.2012 р. перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років, виходячи із того, що її розмір має становити 90% від середнього заробітку за червень 2012 року, та здійснити відповідні виплати, включивши до складу заробітна плата за червень 2012 року премію до державного свята - Дня Конституції України у сумі 1460 грн; зобов'язано УПФУ в м. Красному Лучі здійснити доплату невиплаченої ОСОБА_4 з 01.07.2012 р. частини перерахованої пенсії з урахуванням розміру пенсії, отриманої за період з 01.07.2012 р.
У касаційній скарзі УПФУ в м. Красному Лучі просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позову. Посилається на порушення судами статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 08.07.2011 р. № 3668-VI, відсутність підстав для задоволення позову в частині врахування премії до Дня Конституції України, яка не була включена прокуратурою у довідку для перерахунку пенсії, а також незастосування судами наслідків пропуску позивачем строку звернення до суду.
В запереченні на касаційну скаргу ОСОБА_4 просить залишити судові рішення без змін, вказуючи на їх законність і обґрунтованість.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 01.08.1988 р. працювала на різних посадах в органах прокуратури Луганської області та працює по цей час.
З 26.12.2006 р. позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
У жовтні 2012 року позивач звернулась до УПФУ в м. Красному Лучі із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 10.09.2012 р. № Ф18/539, згідно з якою розмір заробітної плати за посадою старшого прокурора прокуратури міста з 14.06.2012 р. становить 5 386,93 грн.
З 01.07.2012 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4, в результаті якого її розмір склав 4 309,54 грн (80% заробітної плати).
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-III, чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Так, згідно з частиною тринадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
У зв'язку з цим безпідставними є посилання відповідача на змінену Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" частину другу статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", якою встановлений новий механізм призначення пенсії, оскільки такий порядок обчислення пенсії застосовується при її призначенні після 1 жовтня 2011 року, а не під час перерахунку.
За наведених обставин суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що управління Пенсійного фонду мало здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру 90% місячного заробітку за відповідною посадою.
Разом з тим, задовольнивши позов в частині зобов'язання УПФУ в м. Красному Лучі здійснити перерахунок позивачу пенсії з включенням до складу заробітної плати за червень 2012 року премії до Дня Конституції України, суди не врахували вимоги Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1.
За змістом положень пунктів 7, 14 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі довідок інших органів (підприємств, установ, організацій) про заробітну плату для обчислення пенсії.
Отже, у спірних відносинах органом, який визначає розмір заробітної плати для обчислення пенсії, є прокуратура Луганської області, тому суди безпідставно зобов'язали управління ПФУ здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача без довідки прокуратури з включенням вказаної премії.
Крім того, позивач пропустила встановлений статтею 99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду, оскільки не погодившись з проведеним 01.07.2012 р. перерахунком пенсії, вона звернулась до суду лише 23.12.2013 р.
У позовній заяві ОСОБА_4 не заявляла клопотання про поновлення строку та не вказувала причини його пропуску.
Водночас суд першої інстанції в ухвалі про відкриття провадження у справі від 24 грудня 2013 року поновив позивачу строк звернення до суду, не навівши жодних мотивів прийняття такого рішення. Апеляційний суд залишив зазначені обставини поза увагою.
Частиною першою статті 220 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно зі статтею 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
Враховуючи зміну територіальної підсудності Краснолуцького міського суду Луганської області у зв'язку з проведенням антитерористичної операції (розпорядження Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.09.2014 р. № 2710/38-14) справа направляється на новий розгляд до Новопсковського районного суду Луганської області.
Керуючись статтями 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області задовольнити частково.
Скасувати постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 29 січня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2014 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Ліпський Д.В.