Ухвала від 27.01.2015 по справі 2а-1670/1368/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

27 січня 2015 року м. Київ К/800/68333/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії:

Єрьоміна А.В.(головуючий);

Кравцова О.В., Цуркана М.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваекопродукт-2» до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи - Зінківська міська рада Полтавської області, відділ Держкомзему у Зінківському районі Полтавської області, товариство з обмеженою відповідальністю «Октан», про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії, що переглядається за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Октан» на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2012 року товариство з обмеженою відповідальністю «Полтаваекопродукт-2» (далі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (далі - відповідач), треті особи - Зінківська міська рада Полтавської області, відділ Держкомзему у Зінківському районі Полтавської області, товариство з обмеженою відповідальністю «Октан» , в якому просив:

- визнати незаконними дії відповідача щодо передачі в оренду без проведення конкурсу (аукціону) земельних ділянок, площею 145,55 га товариству з обмеженою відповідальністю «Октан»;

- скасувати розпорядження Зінківської районної державної адміністрації Полтавської області від 10 січня 2012 року про передачу в оренду земельних ділянок площею 145, 55 га товариству з обмеженою відповідальністю «Октан»;

- зобов'язати Зінківську районну державну адміністрацію Полтавської області провести конкурентну процедуру земельних торгів щодо набуття права оренди вказаних земельних ділянок.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилався на неправомірність дій відповідача щодо передачі у користування товариству з обмеженою відповідальністю «Октан земельних ділянок площею 145,55 га, у зв'язку з перебування вказаних земельних ділянок в оренді позивача на підставі договору оренди землі від 31 грудня 2009 року та розпорядження від 25 листопада 2009 року № 488 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками. На думку позивача, відповідачем порушено норми земельного законодавства, а тому розпорядження Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області № 6 від 10 січня 2012 року про передачу в оренду земельних ділянок, площею 145,55 га товариству з обмеженою відповідальністю "Октан" підлягає скасуванню.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 березня 2012 року до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача залучено товариство з обмеженою відповідальністю "Октан".

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 9 квітня 2012 року в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваекопродукт-2» відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 9 квітня 2012 року скасовано.

Прийнято нову постанову, якою позов задоволено.

Визнано незаконними дії Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області, щодо передачі в оренду без проведення конкурсу (аукціону) земельних ділянок, площею 145, 55 га товариству з обмеженою відповідальністю "Октан".

Скасовано розпорядження Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області № 6 від 10 січня 2012 року про передачу в оренду земельних ділянок площею 145,5 га товариству з обмеженою відповідальністю "Октан".

Зобов'язано Зіньківську районну державну адміністрацію Полтавської області провести конкурентну процедуру земельних торгів щодо набуття права оренди вказаних земельних ділянок площею 145,5 га .

Не погоджуючись з судовим рішенням суду апеляційної інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю «Октан» звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вищезазначене судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаваекопродукт-2" зареєстроване як юридична особа Зінківською районною державною адміністрацією Полтавської області 4 березня 2009 року.

Розпорядженням голови Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області від 25 листопада 2009 року № 488 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на земельні ділянки" позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що засвідчують право користування на земельні ділянки загальною площею 165,69 га, з них рілля 165,69 га, в тому числі не витребувані земельні частки (паї) 165,19 га (згідно з додатком), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Зінківської міської ради Полтавської області, за межами населених пунктів.

Між відповідачем та позивачем 31 грудня 2009 року укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування вище зазначену земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Зінківської міської ради. Договір укладено на 360 днів. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.

Між Зіньківською міською радою Полтавської області (далі - орендодавець) та позивачем (далі - орендар) 4 листопада 2011 року укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 475,97 га, що знаходяться на території Зіньківської міської ради Полтавської області. В оренду передаються землі загальною площею 602,24 га, в тому числі невитребувані земельні частки (паї) - 165,67 га, земельні частки (паї) померлих - 29,27 га, без договорів - 97 га, ріллі - 246,3 га, господарських будівель та дворів - 12 га, лісосмуги - 19,6 га, польові шляхи - 32,4 га. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.

Позивач листом від 5 жовтня 2011 року повідомив Зіньківську міську раду Полтавської області про намір продовження вищевказаного договору.

21 грудня 2011 року позивач отримав листа № 02-19/711 про те, що міська рада може розглянути можливість надання земельних ділянок лише в межах населених пунктів, площа яких складає 27,3 га, решта земель знаходиться за межами населених пунктів і перебуває в розпорядженні райдержадміністрації, а також відповідь від 30 грудня 2011 року № 02-19/748, згідно якої клопотання слід подавати до відповідного розпорядника землею з зазначенням орієнтовного розміру земельної ділянки, цільового призначення та графічними матеріалами, на яких зазначено бажане місце її розташування. Право оренди на сільськогосподарські землі, які перебувають в запасі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва набувається на конкурентних засадах шляхом проведення аукціону.

Позивач листом № 144 від 28 грудня 2011 року просив відповідача продовжити дію договору оренди від 4 січня 2011 року.

Договір оренди не було продовжено у зв'язку з передачею в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Октан» 143,55 га, з них ріллі 145,55 га, в тому числі невитребувані земельні частки (паї) 145,55 га (згідно з додатком), па території Зіньківської міської ради Полтавської області, за межами населених пунктів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, терміном на 10 років відповідно до розпорядження Зіньківської районної державної адміністрації від 10 січня 2012 року № 6 «Про передачу в оренду земельних ділянок».

Не погодившись з вказаним розпорядженням, позивач оскаржив його до суду.

Розглядаючи справу, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

Вищий адміністративний суд України не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС (у редакції, чинній на час звернення ТОВ «Полтаваекопродукт-2» до суду з позовом) компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС України).

До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України. суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Згідно із статтями 2 та 5 Земельного кодексу України Міськрада при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.

Вирішуючи спір по суті, суди попередніх інстанцій не врахували, що у відносинах, які склалися між сторонами, відповідач як власник землі вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку, що позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, може бути розглянуто за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку господарської юрисдикції, оскільки виникає спір про господарське право.

З огляду на викладене, провадження у цій справі підлягає закриттю, а судові рішення -скасуванню у відповідності до положень статей 157 та 223 КАС України.

Так, згідно частини першої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до пункту сьомого частини першої статті 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Октан» задовольнити частково.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 9 квітня 2012 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2012 року скасувати, а провадження у справі закрити.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

Суддя А.В. Єрьомін