Справа № 732/48/15-а
провадження № 2-а/732/5/15
"30" січня 2015 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Соколова О.О., при секретарі Шевеленко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії;-
13 січня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати для нарахування пенсії, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області здійснити перерахунок розміру пенсії позивача, починаючи з дати її призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких, сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці № 190 від 01.12.2014 року та виплати, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області виплатити різницю між виплаченим та перерахованим розміром пенсії, починаючи з дня звернення за перерахунком пенсії з 04.12.2014 року, в подальшому проводити нарахування та виплату пенсії з урахуванням даних виплат.
Відповідачем в межах встановленого строку були надіслані заперечення по справі. Відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач з 06.10.2009 року одержує пенсію за віком згідно закону України «Про Державну службу», призначену Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області
04 грудня 2014 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області з проханням включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу». До заяви ним була додана довідка Державної фінансової інспекції Чернігівської області про складові заробітної плати від 01.12.2014 року № 190 за період з 01.09.2007 року по 30.09.2009 року.
У довідку включені виплати, на які, відповідно до чинного законодавства нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Це виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Листом № 39/05/Л-2 від 15.12.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області повідомило позивача про відсутність правових підстав для врахування вказаних складових до заробітку при обчисленні розміру пенсії, мотивуючи відмову тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не віднесені до інших надбавок, як передбачено статтею 33 Закону України «Про державну службу».
Статтею 37 Закону України «Про Державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що мас систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про Державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробі тну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
З цього слідує, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний позов обгрунтований та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1- 4, 6 - 9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд;-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для нарахування пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці № 190 від 01.12.2014 року, з розрахунку 90% від заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та перерахованим розміром, починаючи з 04.12.2014 року до перерахунку пенсії та проводити в подальшому нарахування і виплату пенсії з урахуванням даних виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.
Суддя: Соколов О.О.