Постанова від 02.02.2015 по справі 672/81/15-а

Справа№672/81/15-а

Провадження №2-а/672/10/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2015 р. Городоцький районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді - Мельник В.М.,

при секретарі - Стебло Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городок адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

16.01.2015 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області, про проведення перерахунку пенсії та просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови включити суми премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 24.06.2014 р. з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески.

Позивач посилається на те, що відповідачем безпідставно не проводиться перерахунок її пенсії, в результаті чого вона отримує пенсійні виплати у меншому розмірі, ніж передбачено законом.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, подав на адресу суду письмове заперечення, проти задоволення позову заперечив, просить в позові відмовити.

Судом встановлено, що з 05.12.2006 р. позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Городоцького району Хмельницької області.

При призначенні позивачу пенсії згідно ст.37 Закону України "Про державну службу", відповідачем для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, не було включено сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб.

В грудні 2014 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням "інших виплат", визначених у довідці про заробітну плату за період з 2004 року по 2006 рік та роз'ясненням, чому при нарахуванні пенсії не враховуються відповідно до Закону України "Про державну службу" всі виплати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 24.12.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Індексація та матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати державного службовця і тому не враховуються при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії.

З наданої позивачем довідки "про складові заробітної плати, надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"", вбачається, що з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року позивачу нараховувались премії, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, про що зазначено в довідці.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України № 3723.

Відповідно до ч.2 ст.37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною другою ст.37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас ст.33 ЗУ № 3723 встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ч.2). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч.6). Умови праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 цього Закону передбачає, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати \за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". В нову форму довідки введено додаткову колонку "Інші виплати", де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках та якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 10158-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії та не виключають з поняття «інші надбавки» матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію грошових доходів. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Судом встановлено, що з таких виплат як премії, матеріальна допомога, позивачу нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України.

Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відноситься до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованою в Міністерстві України 27.01.2004 року за № 114\8713.

Відповідно до п.п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п.3.31), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Це ж стосується і індексації грошових доходів, бо вищезазначена Інструкція зі статистики заробітної плати п.п. 2.2.7 передбачає, що суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, відносяться до додаткової заробітної плати.

Відповідно ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається із суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються для визначення, розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Ст.40 вищезазначеного закону передбачає, що заробітна плата (дохід) враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Крім того, дана стаття роз'яснює, за якими формулами визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії і у всіх розрахунках береться сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески.

Ст.41 цього Закону передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду.

Пенсійний фонд України у своєму листі від 13.07.2011 року № 14399\03-20 роз'яснив, що базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до п.1 ч.1 ст.7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є сума нарахованої заробітної платами за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату,плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Також окремим пунктом підкреслено, що відповідно до п.п. 2.3.3. «Інструкції зі статистики заробітної плати» матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Згідно ч.1 ст.244-2 КАС України визначено, що: Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

У свою чергу, згідно Постанови колегії суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 14.05.2013 р., при перегляді неоднакового застосування норм матеріального права у аналогічних правовідносинах, визначено, що : За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 безпідставно було відмовлено у перерахунку пенсії із включенням до такого перерахунку отриманих сум премій та матеріальних допомог.

Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення", п. 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 р. №637, ст.ст. 11, 183-2, 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії та незаконним рішення управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області від 24.12.2014 р. про відмову включити суми премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_1перерахунок пенсії з 24.06.2014 р., з врахуванням сум премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, як невід'ємних частин складової заробітної плати які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум, відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, відповідно до довідки про складові частини заробітної плати.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з моменту отримання її копії до Вінницького Апеляційного Адміністративного суду.

Суддя