Постанова від 02.02.2015 по справі 284/2300/14-а

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/2300/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2015 року смт. Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

під головуванням судді Піщуліної І.С.,

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду і просить визнати дії відповідачів протиправними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області провести з 19.06.2014 року нарахування та виплату коштів за ст.ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області провести з 19.06.2014 року нарахування та виплату коштів за ст.ст.37,48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон), мотивуючи тим, що кошти виплачені йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови Кабінету Міністрів України, що призвело до порушення його прав.

Представник управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області надіслав заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Представник управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області заперечень проти позову не подав.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Позивач має статус дитини війни, перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інвалідом І групи, постійно проживає в с.Новий Дорогинь Народицького району Житомирської області, що Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженим постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.1993 року, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Зазначені обставини підтверджуються копіями посвідчення серії НОМЕР_1, паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 та довідкою МСЕК серії ЖИА №055962 від 15.05.2007 року, довідками відповідачів №909 від 19.11.2014 року, №01-51/04/2384 та №01-51/04/2384/1 від 17.12.2014 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Законом передбачені наступні виплати:

ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення, - 40% від мінімальної заробітної плати;

ст.39 - до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 2 мінімальних заробітних плат;

ст.48 Закону - щорічна допомога на оздоровлення потерпілим категорії 1 інвалідам І групи виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат;

ст.50 Закону особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам І групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

ст.54 Закону визначено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів І групи інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Постановами Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, №562 від 12.07.2005 року, №1210 від 23.11.2011 року, №1381 від 28.12.2011 року усупереч Закону, який визначив розміри державної та додаткової пенсій, підвищення до пенсії в залежності від розміру мінімальної заробітної плати й мінімальної пенсії за віком, встановлено інші розміри компенсацій і доплат, зокрема:

- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 2,10 грн.;

- для доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 10,50 грн.;

- щорічна допомога на оздоровлення потерпілим категорії 1 інвалідам І групи - 120 грн.;

- додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю - 474,50 грн.;

- мінімальний розмір пенсії для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: I групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.;

- дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 грн.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку його застосування та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Згідно роз'яснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" №1622-VІІ від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення в 2014 році розміру виплат за ст.ст.37,39,48,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Однак, враховуючи положення ст.53 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд вважає, що відсутні жодні обмеження щодо застосування норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до правовідносин, що виникли до набрання законної сили Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

Отже, позовні вимоги слід задовольнити по 02.08.2014 року включно.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.01.2014 року -1218 грн.

Основою нарахування позивачу державної та додаткової пенсій має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", тобто в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який з 01.01.2014 року становив 949 грн.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому державна пенсія, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягають перерахунку управлінням Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області.

Відповідно п.п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів за ст.37, Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

На підставі зазначеного, та приймаючи до уваги, що допомога на оздоровлення є виплатою щорічною, а позивач не надав доказів того, що протягом календарного року нарахування вищевказаних коштів не буде проведене у відповідності до вимог Закону, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання нарахувати та виплатити кошти за ст.48 Закону, є передчасною та задоволенню не підлягає.

Крім того, враховуючи те, що позивач не надав доказів того, що в подальшому нарахування усіх зазначених вище виплат буде проводитись з порушенням вимог Закону, суд дійшов висновку, що в задоволенні вимог в цій частині слід відмовити за безпідставністю.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно п.10 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.37,39,48,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" та керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 160-162, 183-2, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, (ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") у розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеним Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, ( ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") із розрахунку 10 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, (ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") із розрахунку 100 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначаються на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», підвищення до пенсії як дитині війни (ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни") в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", за період з 19.06.2014 року по 02.08.2014 року з урахуванням виплачених коштів.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 19.06.2014 року по 02.08.2014 року із розрахунку 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргуне було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області.

Суддя: І. С. Піщуліна