23 грудня 2014 року Справа № 161/18722/14-а
Провадження № 2-а/161/712/14
Луцький міськрайонний суд Волинської області в особі судді Філюк Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку про визнання відмови в перерахунку пенсії незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку про визнання відмови в перерахунку пенсії незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.
Свій позов мотивує тим, що вона з 27 вересня 2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Луцьку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак при призначені їй пенсії Управлінням Пенсійного фонду України у м. Луцьку не було враховано інші виплати в структурі заробітної плати, які позивач отримувала виконуючи обов'язки державного службовця і з яких роботодавцем сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Вказує, що в липні 2014 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням вищезазначених грошових виплат, однак Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку відмовило позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи, що дані грошові виплати не включаються до заробітної плати при обчислені пенсії держаному службовцю.
Зазначає, що з даним рішенням не згідна вважає його неправомірним та незаконним.
На підставі викладеного, просить визнати незаконною відмову Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку в перерахунку йому пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку провести перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності. Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження. В поданих суду запереченнях, представник відповідача вказував, що позов не визнає та заперечує в його задоволенні.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на 15 серпня 2011 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Судом встановлено, що 27 вересня 2011 року ОСОБА_2 призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від її заробітної плати.
Також встановлено, що ОСОБА_2 20 липня 2014 року звернулась до Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку з приводу перерахунку її пенсії та виплати недоплаченої пенсії з врахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати (а.с. 13).
Відповідно до листа Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку № 356/К-01 від 01 серпня 2014 року, ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки немає законних підстав для включення до заробітної плати при перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до довідок виданих Управлінням державного казначейства у м. Луцьку, ОСОБА_2 за період роботи з 01 вересня 2006 року по 31 серпня 2011 року було виплачено матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 32373,36 грн. (а.с. 16-20).
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та премія до свята входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року за наслідками перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 грудня 2012 року та ували Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2012 року.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 244-2 КАС України, Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Проте, судом враховано, що ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку про здійснення перерахунку призначеної пенсії 20 липня 2014р.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи вказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації за період з 27 вересня 2011 року по 18 травня 2014 року слід залишити без розгляду з врахуванням вимог ст.99 та ст.100 КАС України та дати звернення позивача з позовом до суду - 18 листопада 2014року.
Водночас, вирішуючи питання захисту прав позивача, суд приходить до переконання, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати є складовими заробітної плати та повинні бути враховані при перерахунку пенсії, проте з 20 липня 2014 року - моменту звернення до Управління з заявою про проведення такого перерахунку, що є наслідком відмови в задоволенні позовних вимог у період з 27 вересня 2011 року по 18 травня 2014 року.
Керуючись ст.ст.9, 11, 158-163 КАС України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку в перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 27 вересня 2011 року в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 32373 гривні 36 копійок, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування з 20 липня 2014 року.
Позовні вимоги в частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації за період з 27 вересня 2011 року по 18 травня 2014 року залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) гривні 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Філюк Т.М.