Справа № 159/451/15-а
Провадження № 2-а/159/35/15
м. Ковель 02 лютого 2015 року
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням
судді - Луньової Т.М. ,
за участі секретаря - Канашкової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення серії АА №138671 від 19 січня 2015 року,
Позивач за адміністративним позовом ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення серії АА №138671 від 19 січня 2015 року, згідно якої позивача визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 165-1КпАП України.
Обґрунтовуючи вимоги адміністративного позову позивач посилається на наступні обставини: постановою серії АА №138671 від 19 січня 2015 року першого заступника начальника Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області позивача, як головного бухгалтера філії "Ковельська ДЕД" було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1 КУпАП і піддано адміністративному стягненню у виді штрафу в сумі 1700 грн. Зокрема, згідно оскаржуваної постанови позивачем, як головним бухгалтером філії "Ковельська ДЕД", в порушення норм, передбачених ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі за жовтень 2014 в сумі 68061 грн. зі строком сплати до 20 листопада 2014 року. Вважає, що в її діях, як головного бухгалтера філії "Ковельська ДЕД", відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 165-1 КпАП України, а відтак відповідачем зроблено хибний висновок про наявність в діях позивача складу зазначеного правопорушення. Оскаржувана постанова є юридично необґрунтованою, оскільки філія "Ковельська ДЕД" не має статусу юридичної особи. Усі кошти від господарської діяльності філії надходять безпосередньо на рахунок Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор", як юридичної особи. Крім цього, вказує на ту обставину, що Дочірнім підприємством "Волинський облавтодор" упродовж періоду часу з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року були перераховані кошти на виплату філією "Ковельська ДЕД" заробітної плати та ЄСВ за січень - жовтень 2014 року таким чином, що станом на 20 листопада 2014 року ще не надійшли кошти на виплату ЄСВ за вересень-жовтень 2014 року та на виплату заробітної плати за липень - жовтень 2014 року. 29 грудня 2014 року, на підставі платіжних доручень №13317392, 13292765, 30, 33, надійшли кошти на сплату частини ЄСВ та на виплату заробітної плати за вересень-жовтень 2014 року. Кошти на виплату ЄСВ та заробітної плати за жовтень 2014 року станом на 20 листопада 2014 року до філії "Ковельська ДЕД" не надходили. Відтак причиною несвоєчасної сплати філією єдиного соціального внеску та заробітної плати є несвоєчасне перерахування коштів Дочірнім підприємством "Волинський облавтодор" на рахунки його філій. Вказує також, що постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області у справі за її адміністративним позовом до Ковельської ОДПІ ГУ Міндоходів №159/7631/14-а було скасовано постанову відповідача від 15 грудня 2014 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 165-1 КУпАП.
Позивач за адміністративним позовом ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась.
Будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Враховуючи наведене неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду даної справи по суті у його відсутності.
Дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах даної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є підставним та підлягає задоволенню.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно п.п.1,9 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та, зокрема, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Згідно ст. 234-2 КУпАП, органи доходів і зборів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ст.165-1). Від імені органів доходів і зборів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники органів доходів і зборів та їх заступники.
Як убачається з оскаржуваної постанови заступника начальника Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області серії АА №138671 від 19 січня 2015 року, копія якої міститься у матеріалах адміністративної справи, позивача піддано адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700 грн. за те, що позивачем, як головним бухгалтером філії "Ковельська ДЕД" та особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене ч.4 ст. 165-1 КпАП України, в порушення норм, передбачених ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі за жовтень 2014 року в сумі 68061 грн. зі строком сплати до 20 листопада 2014 року. Тобто позивача визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 165-1 КУпАП.
Ч.5 ст. 165-1 КУпАП України передбачає відповідальність посадових осіб за дії, передбачені ч.3 або 4 статті 165-1 КУпАП України, що вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі порушення.
Частина 4 вказаної статті передбачає відповідальність посадових осіб за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що позивач є головним бухгалтером філії "Ковельська ДЕД" дочірнього підприємства "Волинський облавтодор". Згідно п.п.1.1,3.1 Положення про філію "Ковельська ДЕД" дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" філія є відособленим структурним підрозділом Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" і не є юридичною особою. За змістом п.п.5.8, 5.11, 5.12, 6.2 даного Положення філія здійснює оплату праці своїх працівників та забезпечує діяльність філії за рахунок оборотних коштів, переданих філії підприємством ДП "Волинський облавтодор" за результатами її господарської діяльності. Начальник філії несе відповідальність за своєчасність виплати заробітної плати працівникам філії та за своєчасність розрахунків з бюджетними і позабюджетними фондами з моменту отримання коштів на їх виплату від Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор". Відповідальність за організацію бухгалтерського і податкового обліку покладається на головного бухгалтера Філії.
У обґрунтування адміністративного позову позивач посилається на відсутність у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 165-1 КУпАП, оскільки як головний бухгалтер підрозділу підприємства, який не є юридичною особою, вправі розпоряджатися лише тими коштами, які надходять на рахунок філії від юридичної особи, зокрема від Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор", а оскаржувана постанова не містить посилань на докази наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 165-1 КУпАП та мотивів відхилення доказів, на які посилався позивач у адміністративному позові.
Обґрунтовуючи адміністративний позов, позивач вказує на об'єктивні причини, які вадили своєчасній сплаті єдиного соціального внеску за серпень 2014 року.
Обставини, зазначені позивачем на обґрунтування адміністративного позову підтверджуються даними платіжних доручень 416 від 24 листопада 2014 року, 1610 від 25 листопада 2014 року, 1611 від 25 листопада 2014 року, 11818146 від 25 листопада 2014 року, 1612 від 25 листопада 2014 року, 1701 від 08 грудня 2014 року, 1700 від 08 грудня 2014 року, 701 від 26 грудня 2014 року, 13317392 від 29 грудня 2014 року, 13292765 від 29 грудня 2014 року, 30 від 29 грудня 2014 року, 33 від 29 грудня 2014 року, 683 від 26 грудня 2014 року, згідно яких кошти на виплату ЄСВ та заробітної плати за жовтень 2014 року станом на 20 листопада 2014 року до філії "Ковельська ДЕД" не надходили.
Згідно довідки про перерахування коштів на виплату заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску по філії "Ковельська ДЕД" з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року кошти на виплату частини заробітної плати за вересень-жовтень 2014 року ДП "Волиньоблавтодор" перерахувало філії "Ковельська ДЕД" 04 та 26 грудня 2014 року, кошти на сплату єдиного соцнеску за жовтень 2014 року ДП "Волиньоблавтодор" перерахувало філії "Ковельська ДЕД" лише 26 грудня 2014 року.
Згідно ч.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок під час кожної виплати зарплати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею таких сум. Законом не передбачено обов'язку платника сплатити єдиний внесок у той час, коли зарплата не виплачується. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
У ході розгляду адміністративної справи встановлено, що у період з 01.01.2014 року по 31 січня 2014 року мало місце невчасне нарахування і виплата заробітної плати працівникам філії з причини неналежного надходження коштів від ДП "Волиньоблавтодор".
Оскаржувана постанова не містить посилань на докази притягнення позивача ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 чи ч.4 КУпАП, а згідно постанови Ковельського міськрайоного суду Волинської області у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковельської ОДПІ ГУ Міндоходів №159/7631/14-а було скасовано постанову відповідача від 15 грудня 2014 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 165-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. За змістом ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування доводів позивача.
Доказами, дослідженими в судовому засіданні підтверджено факт відсутності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 165-1 КУпАП , а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Керуючись ст.. 8-11, 71,86,159,160-163,256 КАС України, на підставі ст.. 268,280,283,284 КпАП України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення АА №138671 від 19 січня 2015 року задовольнити.
Постанову серії АА №138671 від 19 січня 2015 року першого заступника начальника Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області Карасюка Івана Григоровича про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 165-1 КУпАП України, скасувати.
Постанова суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуюча: Т.М.Луньова