26 січня 2015 року м. Чернігів Справа № 825/68/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
при секретарі - Пушенко О.І.,
за участі представника позивача - Городничої Т.В..,
представника відповідача - Костюченко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Агропромислового виробничого підприємства "Агротранссервіс" до Козелецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
Позивач 12.01.2015р. звернувся з позовом до Козелецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області та просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0005351500 від 25.12.2014 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 13838 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що висновки, зроблені відповідачем в акті перевірки від 12.12.2014р. № 1235/15-025/14253414 та податкове повідомлення-рішення є необґрунтованими та противоправними, оскільки висновки про невідповідність податкової накладної № 261410 від 30.09.2014 року, що була виписана ТОВ «ВОГ Рітейл», вимогам податкового законодавства не відповідають дійсності. Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру податкових накладних № 2 від 15.12.2014 року, ніяких розбіжностей податкова накладна від 30.09.2014 року № 261410 не містить та повністю відповідає вимогам податкового законодавства. Таким чином, ТОВ «ВОГ Рітейл» не порушувало п. 2. Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, а позивачем не порушено п. 201.10 ст. 201 ПК України. Податкова накладна від 30.09.2014 року № 261410, що складена у паперовому вигляді і зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних, не містить жодних розбіжностей даних, а саме: кількості товару, ціни товару, вартості товару, розміру ПДВ і загальної суми. Отже, у позивача були всі підстави віднести податкову накладну від 30.09.2014 року № 261410 до податкового кредиту по декларації за вересень 2014 року. Таким чином, податкове повідомлення - рішення Козелецької ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області № 0005351500 від 25.12.2014 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 13838 гри. є безпідставним та противоправним.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, пояснив, що дані податкової накладної від 30.09.2014 року № 261410 не збігаються з даними цієї накладної, що містяться в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме у графі 7 - (Ціна постачання за одиницю товару без урахування ПДВ) податкової накладної, складеної у паперовому вигляді, становить 13,46 грн., в той же час в податковій накладній, зареєстрованій у ЄРПН, ціна одиниці товару (без ПДВ) становить 13,4639 грн. Таким чином, позивач не має права на віднесення суми за цією податковою накладною до складу податкового кредиту відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Враховуючи наведене, Козелецька ОДПІ вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є законними та відповідає вимогам законодавства в повному обсязі, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити, виходячи з наступного:
Встановлено, що працівниками Козелецької ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування АВП «Агротранссервіс» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за вересень 2014 року. За результатами перевірки складений акт від 12.12.2014р. №1235/15-025/14253414.
Перевіркою встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України,внаслідок чого АВП «Агротранссерівс» завищено суму від'ємного значення у сумі 13838,00 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту на 1188,00 грн.
На підставі акту перевірки Козелецькою ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення № 0005351500 від 25.12.2014 року, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 13838,00 грн.
В ході проведеної перевірки Козелецькою ОДПІ було встановлено, що АВП «Агротранссервіс» відповідно до умов договору купівлі-продажу від 25.12.2013 року № С09928 (а.с. 38-46), укладеного з ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», було придбано паливо дизельне MUSTANG, в кількості 5580,220 л, на загальну суму з ПДВ 90157,77 грн., в.т.ч. ПДВ 75131,47 грн. пальне отримано згідно видаткової накладної № 178861 від 30.09.2014 року (а.с. 47). Відповідно до видаткової накладної ціна за одиницю товару, без врахування ПДВ встановлена на рівні 13,46389 грн.
ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було виписано позивачу податкову накладну від 30.09.2014 року № 261410 (а.с. 49).
В ході співставлення даних наданих на перевірку податкових накладних у паперовому вигляді, що відповідають вимогам пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, з даними про такі податкові накладні, що містяться у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлено невідповідність таких відомостей стосовно податкової накладної від 30.09.2014 року № 261410 виданої ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» на користь АВП «Агротранссервіс». Зокрема: у розділі І колонки 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) податкової накладної від 30.09.2014 року № 261410, що складена у паперовому вигляді становить 13,46, згідно з такою податковою накладною, зареєстрованою у Єдиному реєстрі податкових накладних, ціна постачання одиниці товару/послуги, без урахування ПДВ, становить 13,4639.
Козелецька ОДПІ прийшла до висновку про те, що ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» порушено вимоги п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 29.10.2010 року №1246, шляхом внесення відомостей відмінних від відомостей, що містяться у податковій накладній від 30.09.2014 року № 261410 складеній у паперовому вигляді, що не дає права на віднесення, в існуючих умовах, АВП «Агротранссервіс» зазначеної податкової накладної до податкового кредиту по декларації за вересень 2014 року (вх. № 9059640765 від 17.10.2014 року).
АВП «Агротранссервіс» задекларовано податкову накладну від 30.09.2014 року № 261410, видану ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» у реєстрі податкових накладних за вересень 2014 року та враховано у складі податкового кредиту по декларації за вересень 2014 року, чим порушено вимоги п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
АВП «Агротранссервіс» завищено суму від'ємного значення у сумі 13838.0 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового кредиту на 1188,0 грн.
Відповідно до п.п. 201.1, 201.2 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансов звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Відповідно до п. 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 14 січня 2014 року N 10, що діяв на момент складення податкової накладної ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», податкова накладна та додатки до неї складаються та надаються за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів:
1) у паперовому вигляді.
У випадку складання податкової накладної в паперовому вигляді вона заповнюється за встановленою формою шляхом: або видруковування такої форми з подальшим заповненням її платником податку на додану вартість розбірливим почерком ручкою з чорнилом (пастою) синього або чорного кольору без підчисток і виправлень тексту та цифрових даних; або заповнення її в електронному вигляді з подальшим видруковуванням. Друкована податкова накладна може бути як з клітинками, так і без них;
2) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна заповнюється державною мовою.
Усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками.
Реквізити заголовної частини податкової накладної, які містять числові значення (індивідуальний податковий номер, номер телефону), вирівнюються по правій межі поля та не повинні містити жодних інших знаків та символів.
Пунктом 8 цього Порядку визначено, що податкова накладна є підставою для віднесення до податкового кредиту витрат зі сплати податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку.
Не дає права покупцю на віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту:
відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому такій реєстрації підлягають податкові накладні, складені в електронній формі, а у разі складання податкової накладної у паперовому вигляді - такій реєстрації підлягають податкові накладні, які відповідають вимогам пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України;
порушення порядку заповнення податкової накладної;
складення податкової накладної платником податку, звільненим від сплати податку за рішенням суду, після набрання чинності таким рішенням суду.
Згідно із п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Отже під час проведеної перевірки було встановлено, що АВП «Агротранссервіс» неправомірно сформовано власний податковий кредит з податку на додану вартість на підставі, виданої контрагентом податкової накладної, яка містить розбіжності між ціною за одиницю товару, що зазначена в податкові накладні в паперовому вигляд та даними ціни за одиницю товару, що зазначена в податковій накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У виписаній ТОВ «Вог Рітейл» податковій накладній вказана кількість товару - 5580,22 л та його ціну - 13,46 грн. Виходячи з цієї кількості та ціни, обсяг постачання товару (без ПДВ) становить - 75 109,76 грн., а в податковій накладній цей обсяг зазначений у розмірі - 75131,47 грн.
Виходячи із даних кількості і ціни товару сума ПДВ по даній поставці складає -15021,95 грн., а податкова накладна містить іншу суму ПДВ, а саме; 15 026,30 грн. Тобто, податкова накладна містить невірні відомості щодо ставки податку та відповідної суми податку в цифровому значенні (підпункт «ж» п. 201.1. ст.. 201 ПК України); невірні відомості щодо загальної сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку (підпункт «з» п. 201.1. ст.. 201 ПК України). Тобто контрагентом позивача порушено вимоги п. 201.1 ст. 201 ПК України та п. 2 Порядку заповнення податкової накладної
Враховуючи наведене, суд вважає, що податкова накладна від 30.09.2014 року № 261410 не відповідає вимогам п. 201.1 ст. 201 ПК України, вона містить розбіжності між її паперовим виразом та зареєстрованими даними в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем не було подано скаргу до Козелецької ОДПІ на дії свого контрагента щодо порядку заповнення податкової накладної, а тому в силу п. 201.10 ст. 201 ПК України він позбавлений права на формування податкового кредиту на підставі податкової накладної, виписаної ТОВ «Вог Рітейл».
Щодо посилань позивача, як на доказ відповідності податкової накладної від 30.09.2014 року № 261410 вимогам Податкового кодексу України та відсутності розбіжності між її паперовою формою та даним зареєстрованим в ЄРПН, на витяг з Єдиного державного реєстру податкових накладних № 2 від 15.12.2014 року то суд зазначає, що реєстр податкових накладних не порівнює відповідність зареєстрованої податкової накладної з накладною в паперовому вигляді. Повноваженнями щодо встановлення наявності розбіжностей між двома різними носіями податкової інформації наділені органи державної податкової служби. Під час проведення перевірки та дослідження податкової накладної в паперовому вигляді та даних з реєстру Козелецькою ОДПІ було встановлено невідповідність таких відомостей один одному.
Також факт реєстрації податкової накладної в єдиному державному реєстрі податкових накладних не свідчить про відсутність розбіжностей з податковою накладною в паперовому вигляді, оскільки під час реєстрації податкової накладної не порівнюються дані примірника податкової накладної, виданої продавцем покупцю у паперовій формі та дані податкової накладної, що реєструються продавцем товарів (робіт, послуг).
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що в ході судового засідання було встановлено, що податкова накладна від 30.09.2014 року № 261410 не відповідає вимогам п. 201.1 ст. 201 ПК України та містить розбіжності між її паперовим виразом та зареєстрованими даними в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також, враховуючи те, що контрагентом позивача було порушено п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 29.10.2010 року №1246, а позивачем не подавалась скарга на дії свого контрагента, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України АВП «Агротранссервіс» не має право на формування податкового кредиту з ПДВ з врахуванням сум ПДВ, що зазначені в податковій накладній від 30.09.2014 року № 261410. Таким чином, податкове повідомлення-рішення Козелецької ОДПІ № 0005351500 від 25.12.2014 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість, є законними та не підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги про визнання його протиправними та скасування, задоволенню не підлягають.
Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України, -
Агропромисловому виробничому підприємству "Агротранссервіс" відмовити в задоволенні позову.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур