21 січня 2015 року Справа № 147923/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В. та Коваля Р.Й.,
за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об'єднання «Текстерно» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.06.2012 року у адміністративній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об'єднання «Текстерно» до Державного закладу «Тернопільська міська санітарно-епідеміологічна станція» про скасування постанови ,-
Відкрите акціонерне товариство «Тернопільське об'єднання «Текстерно» звернулось з адміністративним позовом до Державного закладу «Тернопільська міська санітарно-епідеміологічна станція» про скасування постанов № 42 та № 43 від 27 квітня 2011 року про застосування до позивача адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.
В обґрунтування вимог зазначає, що результати лабораторних досліджень питної води, які були відібрані 26 квітня 2012 року із свердловин, не відповідають Державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»(ДСанПіН 2.2.4-171-10), що затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12.05.2010 року № 400, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 01 липня 2010 року за № 452/17747, а саме: виявлено вміст аміаку -2,1 мг/дм3, при нормі -0,5 мг/дм3.
Вважає, що оскільки досліджені взірці питної води відібрані безпосередньо із свердловин № 1 та № 2, а не з водопроводу, та свердловина згідно п. 2.1 ДСанПіНу 2.2.4-171-10 є різновидом колодязів, а саме це трубчастий колодязь, то виявлений вміст аміаку не перевищував допустимого значення 2,6 мг/дм3, що встановлений ДСанПіНом 2.2.4-171-10 для води з колодязів, каптажів джерел.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2012 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду її оскаржив позивач. ВАТ «Текстерно» вважає , що дана постанова суду винесена з порушенням норм процесуального і неправильного застосування норм матеріального права, є незаконною і необґрунтованою, а відтак підлягає скасуванню.
Зокрема зазначає, що суд першої інстанції в спірній постанові повністю відійшов від предмету спору, оскільки спірне питання було чи вміст аміаку в свердловині №1 та свердловині № 2 ВАТ «Текстерно», який становить 2,1мг/дм3 відповідає допустимій нормі.
Вважає, що суд помилково застосував до взірців питної води з свердловини кількісний показник вмісту аміаку передбачений ДержСанПін 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» від 12.05.2010 року № 400 до взірців питної води з водопроводу.
Сторони в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що лікарем-гігієністом ВКГ ОСОБА_1 ДЗ «Тернопільська міська санітарно-епідеміологічна станція» згідно затвердженого Плану перевірок об'єктів на ІІ -ІV квартали 2012 р. та на підставі направлення від 25.04.2012 року № 904/021 проведено планову перевірку з питань дотримання санітарного законодавства свердловини № 1 та свердловини № 2 для господарсько-питного водопостачання ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» по вул. Текстильній,18, м. Тернополя.
За результатами перевірки складено акт від 25.04.2012 року, з якого встановлено, що ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» книги для запису санітарного стану установи для запису перевірки дотримання санітарного законодавства не представлено. Свердловини знаходяться в металевій башті, яка закривається. Башта не фарбована. Наявний кран для відбору води, а також лічильники для реєстрації використаної води. Експлуатація свердловин здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водовикористання №УКР1447 «А»/ТЕР від 11.01.2007р. та паспорту на свердловини.
В ході проведеної перевірки відповідачем були відібрані взірці питної води у свердловинах № 1 та № 2 ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» по вул. Текстильній, 18, м. Тернопіль. За результатами лабораторного досліджень встановлено, що досліджений взірець питної води відібраний 26 квітня 2012 року із свердловини № 1 (протокол досліджень № 138/02-5 від 26.04.2012 року) та взірець питної води відібраний 26 квітня 2012 року із свердловини № 2 (протокол досліджень № 139/02-5 від 26.04.2012 року) не відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 за вмістом аміаку -2,1мг/дм3, при нормі -0,5 мг/дм3.
На підставі акта перевірки дотримання санітарного законодавства та з урахуванням результатів лабораторних досліджень питної води відповідачам зроблено висновок про порушення ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» ст.ст. 18, 30 Закону України «Про забезпечення санітарного і епідеміологічного благополуччя населення» № 4004-XII та винесено постанови № 42 та № 43 від 27 квітня 2011 року про застосування до позивача адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, а саме: про тимчасову заборону експлуатації свердловини № 1 та свердловини № 2 ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» по вул. Текстильній,18, м. Тернопіль.
Пунктом 1.2 ДСанПіНу 2.2.4-171-10 передбачено, що санітарні норми встановлюють вимоги до безпечності та якості питної води, призначеної для споживання людиною, а також правила виробничого контролю та державного санітарно-епідеміологічного нагляду у сфері питного водопостачання населення.
Відповідно до ст. 59 Водного кодексу України під час здійснення спеціального водокористування для задоволення питних і побутових потреб населення в порядку централізованого водопостачання підприємства, установи та організації, у віданні яких перебувають питні та господарсько-побутові водопроводи, здійснюють забір води безпосередньо з водних об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку проектів водозабірних споруд, нормативів якості води і дозволів на спеціальне водокористування.
Судом першої інстанції встановлено, що вода отримана з свердловин № 1 та № 2 ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» використовується для виробничих і господарсько-побутового водопостачання, в тому числі для споживання людьми. Доказів які б свідчили про очищення, або здійснення інших технологічний процес ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» для доведення показників безпечності та якості питної води до рівнів гігієнічних нормативів не надано.
Пунктом 3.1 ДСанПіНу 2.2.4-171-10 передбачено, що питна вода, призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.
Згідно до п.3.2 ДСанПіНу 2.2.4-171-10 гігієнічну оцінку безпечності та якості питної води проводять за показниками епідемічної безпеки (мікробіологічні, паразитологічні), санітарно-хімічними (органолептичні, фізико-хімічні, санітарно-токсикологічні) та радіаційними показниками, наведеними у додатках 1 - 3.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 Водного кодексу України у разі невідповідності якісних характеристик цих вод встановленим стандартам, нормативам екологічної безпеки водокористування і санітарним нормам їх використання припиняється за рішенням державних органів санітарного нагляду.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що Наказом МОЗ України №505 від 15.08.2011року, який зареєстровано Міністерством юстиції за № 1043/19781 від 02.09.2011року, затверджено зміни до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» затверджених наказом МОЗ України від 12.05.2010року № 400, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 01.07.2010 року за452/17747.
Так, розділ VI. «Державний санітарно-епідеміологічний нагляд у сфері питного водопостачання населення» Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» доповнено новим пунктом 6.3, яким встановлено, що державний санітарно-епідеміологічний нагляд за безпекою та якістю питної води здійснюється в місцях водозаборів, перед надходженням води у водопровідну мережу та безпосередньо в ній, а також на етапах виробництва та реалізації питної води споживачу.
Посилання апелянта в суді першої та апеляційної інстанції на те, що свердловини № 1 та 2 відносяться до трубчастих колодязів, а тому досліджені взірці питної води були відібрані із свердловин № 1 та № 2, а не з водопроводу, в яких вміст аміаку 2,1 мг/дм3 не перевищував допустимого значення 2,6 мг/дм3 відповідно до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10, є помилковими.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до протоколу № 1360 від 28.11.2011 року (а.с.48) та паспортів свердловин на воду № 1 та № 2 свердловини № 1 та № 2 ВАТ «Тернопільське об'єднання «Текстерно» є артезіанськими свердловинами та у комплексі із системою трубопроводів, відповідних споруд, устаткування, яке забезпечує подачу води у санітарно-побутові приміщення, заклади громадського харчування, до питних фонтанчиків дана система відноситься до централізованого питного водопостачання, для якої визначений норматив за вмістом амонію згідно з ДСанПіНу 2.2.4-171-10 -0,5 мг/дм3.
Відповідно до абзацу 5 статті 7 вказаного Закону, підприємства, установи і організації зобов'язані виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Згідно абз. 11 ст. 32 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», державну санітарно-епідеміологічну службу в районі, місті, районі в місті очолює головний державний санітарний лікар відповідної адміністративної території.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників. Основними завданнями цієї діяльності є: нагляд за організацією і проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних заходів; нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому вплив) факторів навколишнього середовища на здоров'я населення; нагляд за дотриманням санітарного законодавства; проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, гігієнічної регламентації небезпечних факторів і видача дозволів на їх використання.
При цьому, державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово за заявами громадян. Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються головним державним санітарним лікарем України.
Мету, основні завдання та порядок здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні, визначає «Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 року № 1109 (надалі - Положення №1109).
Пунктом 3 зазначеного Положення встановлено, що метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства.
Відповідно до п. 5 Положення №1109, державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, іншими посадовими особами, а також установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби у порядку запобіжного та поточного нагляду.
Відповідно до ч. 3 та ч.4 ст.39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян. Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються головним державним санітарним лікарем України.
Згідно ч.2, 5, 6 п 9 Положення №1109, обстеження та перевірка об'єктів нагляду проводиться вибірково за планами, що розробляються органами, установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби, позапланово - залежно від санітарної та епідемічної ситуації, а також за повідомленнями підприємств, установ і організацій та за заявами громадян. Обстеження та перевірка об'єктів проводиться посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби за направленням головного державного санітарного лікаря або його заступників. Результати обстеження та перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються головним державним санітарним лікарем України.
Пунктом «а» статті 42 Закону України від 24.02.1994 року № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»(далі Закон України від 24.02.1994 року № 4004-XII) визначено, що головні державні санітарні лікарі (їх заступники) застосовують такі заходи для припинення порушення санітарного законодавства, зокрема, обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 24.02.1994 року № 4004-XII державні санітарні норми та правила, санітарно-епідеміологічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов'язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади в галузі охорони здоров'я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про дотримання відповідачем порядку проведення санітарних і протиепідемічних (профілактичних) заходів з метою встановлення фактів порушення позивачем вимог санітарного законодавства.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 41, 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об'єднання «Текстерно» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.06.2012 року у справі №2а-2319/12/1970- без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді В.В. Гуляк
Р.Й. Коваль