Постанова від 15.01.2015 по справі 804/2202/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2015 рокусправа № 804/2202/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.

суддів: Чепурнова Д.В. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції техногенної безпеки України про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2014 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної інспекції техногенної безпеки України та уточнивши позовні вимоги просив суд скасувати наказ № 388 від 18.10.2013 року виданий виконуючим обов'язки голови комісії з проведення реорганізації Державної інспекції техногенної безпеки України В.М. Омельяненко, зобов'язати Державну інспекцію техногенної безпеки України зарахувати у розпорядження.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року позовні вимоги задоволено частково, скасовано наказ № 388 від 18.10.2013 року виданий виконуючим обов'язки голови комісії з проведення реорганізації Державної інспекції техногенної безпеки України В.М. Омельяненко. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, Державна служба України з надзвичайних ситуацій подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вона винесена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нове рішення по справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню а постанова суду скасуванню, в частині задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що з 01.09.1993 року ОСОБА_1 проходив службу в структурних підрозділах МВС, МНС, ГУ Держтехногенбезпеки у Дніпропетровській області. З 05.10.2011 року позивача перебував на посаді Заступника начальника Головного управління Держтехногенбеспеки у Дніпропетровській області, відповідно до наказу Головного управління Державної інспекції техногенної безпеки № 2 від 05.10.2011 року.

Відповідно до Указу Президенту України № 726 від 24.12.2012 року «Про деякі заході з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади», Постанови КМУ № 33 від 21.01.2013 року «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання таких, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено як юридичну особу публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій та Державної інспекції техногенної безпеки.

Згідно з наказом № 154 від 27.05.2013 року позивача призначили головою комісії з припинення юридичної особи ГУ Держтехногенбезпеки у Дніпропетровській області (а.с. 27)

Відповідно до наказу Державної інспекції техногенної безпеки № 388 від 18.10.2013 року позивача було звільнено з займаної посади, виключено з кадрів Державної інспекції техногенної безпеки України та направлено для подальшого проходження служби до Державної служби з надзвичайних ситуацій України (а.с. 29).

Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій № 637 від 18.10.2013 року позивача було зараховано у кадри Державної служби України з надзвичайних ситуацій у розпорядження (а.с. 50).

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що наказ від 18.10.2013 року № 388, згідно якого було направлено позивача для подальшого проходження служби до Державної служби України з надзвичайних ситуацій підлягає скасуванню, оскільки його було видано без написання позивачем особисто рапорту та під час перебування його у щорічній відпустці.

Апеляційний суд вважає необґрунтованим такий висновок суду першої інстанції з огляду на наступне.

Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається Кодексом цивільного захисту України та Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 593 (далі - Положення 593).

До прийняття Указу Президента України від 24.12.2012 р. № 726/2012 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади», яким утворено Державну службу України з надзвичайних ситуацій, реорганізувавши Міністерство надзвичайних ситуацій України та Державну інспекцію техногенної безпеки України, полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1 проходив службу цивільного захисту у Головному управлінні Держтехногенбезпеки у Дніпропетровській області в системі Держтехногенбезпеки України.

Порядок утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади врегульовано статтею 5 Закону України від 17.03.2011 № 3166-УІ «Про центральні органи виконавчої влади», відповідно до ч. 5 якої міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Президента про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів (ч.7 ст.5 закону).

На виконання частини 9 статті 5 зазначеного Закону постановою КМ від 20.10.2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, пунктом 12 якого встановлено, що орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Президента про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Президентом сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.

Указом Президента від 16 січня 2013 року №20/2013 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України), згідно якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій є правонаступником Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України, що реорганізовуються.

Згідно з розпорядженням КМУ від 27 березня 2013 р. № 176-р «Питання Державної служби з надзвичайних ситуацій» Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства оборони щодо можливості здійснення ДСНС України покладених на неї Указом Президента України від 16 січня 2013 р. № 20 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" функцій і повноважень Міністерства надзвичайних ситуацій та Державної інспекції техногенної безпеки, що припиняються.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 № 33 «Про утворення територіальних органів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області шляхом злиття ГТУ МНС України в Дніпропетровській області та ГУ Держтехногенбезпеки в Дніпропетровській області.

Наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 затверджено Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, згідно з яким Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області є правонаступником прав і обов'язків Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області та Головного управління Держтехногенбезпеки у Дніпропетровській області.

Наказами Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.02.2013р. № 57 та Державної інспекції техногенної безпеки України від 31.01.2013р. № 19 припинено діяльність Головного територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області та Головного управління Держтехногенбезпеки у Дніпропетровській

області. Штати територіальних органів Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України у Дніпропетровській області скасовано.

На виконання зазначених актів осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту в установленому порядку було переведено для подальшого проходження служби з Держтехногенбезпеки України до новоствореного центрального органу виконавчої влади - Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Відповідно наказу Держехногенбезпеки України від 18.10.2013 № 388 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з посади, яку він займав у Головному управління Держтехногенбезпеки у Дніпропетровській області, виключено з кадрів Держтехногенбезпеки України та направлено для подальшого проходження служби цивільного захисту до ДСНС України.

Пунктом 91 Положення передбачено, що направлення осіб рядового і начальницького складу для подальшого проходження служби з інших органів державної влади з зарахуванням в кадри ДСНС здійснюється за наказом по особовому складу:

Голови ДСНС - осіб середнього, старшого та вищого начальницького складу;

керівника (начальника) органу чи підрозділу цивільного захисту, який має право призначати (звільняти) цих осіб на посади (з посад), - осіб рядового і молодшого начальницького складу за письмовим погодженням з Головою ДСНС.

У зв'язку з чим, саме наказом ДСНС України № 637 від 18.10.2013 р. ОСОБА_1 було зараховано у кадри ДСНС України у розпорядження начальника Головного управління ДСНС України в Дніпропетровській області.

Відповідно до пункту 79 Положення 593 особа рядового і начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту.

Пунктом 80 Положення 593 передбачено, що особи рядового і начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади.

Особи рядового і начальницького складу, які зараховані у розпорядження, продовжують проходити службу цивільного захисту згідно з Положенням. Вони мають право на отримання грошового забезпечення, всіх видів відпустки, мають право піти на лікарняний тощо, а сам час перебування в розпорядженні зараховується до загального періоду проходження служби.

Отже в даному випадку поняття «звільнення зі служби» та поняття «звільнення з посади» не є тотожними, оскільки звільнення з посади передбачає можливість дальшого проходження служби на іншій посаді в іншому органі або підрозділі цивільного захисту.

За таких обставин апеляційний суд приходить до висновку, що винесення оскаржуваного наказу під час перебування позивача у відпустці, не може бути підставою для скасування такого наказу, оскільки позивача не було зі служби.

Відповідно до пункту 12 Положення 593 останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС.

Разом з тим, такого наказу по ДСНС України прийнято не було. З огляду на що ОСОБА_1 до цього часу перебуває на службі цивільного захисту, користується відповідними правами і пільгами,та в будь-який момент може бути призначений на іншу вакантну посаду.

Крім того, оскаржуваним рішенням суду скасовано наказ Держехногенбезпеки України від 18.10.2013 № 388 в повному обсязі, проте вказаним наказом зараховано у розпорядження не лише Позивача, а й інших осіб, що проходять службу та які не вважають цей наказ таким, що порушує їх права і обов'язки.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладені обставини, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції було допущено порушення норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог з постановленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, суд, -

П О С ТА Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог.

В задоволенні позовних ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

В іншій частині постанову суду залишити без змін

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення її тексту у повному обсязі.

Повний текст виготовлено 29 січня 2015 року.

Головуючий: В.Ю. Поплавський

Суддя: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова