11 грудня 2014 року
справа № 804/3897/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 р.
у справі за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос" про стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій, -
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 року адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос" про стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій - задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що суд не застосував строк позовної давності у разі звернення з позовом про стягнення пені. Зазначає, що з моменту зобов'язання сплатити адміністративно-господарські санкції пройшло вже більше 4-х років.
В запереченнях на апеляційну скаргу зазначено, що на виконання Постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2011 року відповідач сплатив 27.02.2014 року на користь позивача адміністративно-господарські санкції в розмірі 43736,64грн. за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в 2008 році. Зазначає, що нарахування пені можливе з моменту сплати боргу по санкції, пеня може бути розрахована безпосередньо після погашення такої недоїмки. З дня сплати недоїмки по адміністративно-господарським санкціям, а саме з 27.02.2014 року, Фондом захисту інвалідів подано позов про стягнення нарахованої пені. Даний позов подано з дотриманням шестимісячного строку, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають право на пред'явлення вимог, а саме з 27.02.2014 року. Тому, суд першої інстанції зробив правильний висновок про стягнення з відповідача пені. У зв'язку з чим рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим та не підлягає скасуванню.
Учасники процесу в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Колегія суддів апеляційної інстанції, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції інстанції встановлено, що 08.10.2009р. позивачем проведена документальна невиїзна перевірка СТОВ"Агрос" стану виконання ст. 19 та ст. 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". За результатами перевірки складено акт № 449 від 08.10.2009р. (а.с.6). Перевіркою встановлено, що СТОВ"Агрос" у 2008р. не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, звіт за формою 10-ПІ за 2008р. подано некоректно і несвоєчасно, що призвело до несплати підприємством сум адміністративно-господарських санкцій.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2009р. у справі №2а-13808/09/0470 адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (відділення Фонду) до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос" (СТОВ"Агрос") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задоволено (а.с. 26). Стягнуто з СТОВ"Агрос" адміністративно-господарські санкції у сумі 43736грн. 64коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарські санкції у сумі 2453 грн. 44коп.
Натомість, Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2011р. (а.с. 8) вищевказану постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2009 року - скасовано. Позов задоволено частково. Стягнуто з СТОВ "Агрос" на користь Відділення Фонду адміністративно-господарські санкції в розмірі 43736,64грн. за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в 2008 році. В решті позову відмовлено. Відмовляючи в стягненні суми пені апеляційний суд зазначив, що відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. При цьому пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Зазначено, що нарахування пені можливе з моменту сплати і не раніше, тому вимоги про стягнення пені є передчасними і задоволенню не підлягають.
На виконання вказаної Постанови від 23.03.2011року СТОВ "Агрос" сплатило 27.02.2014р. на користь позивача адміністративно-господарські санкції у розмірі 43736,64грн. (а.с.11).
Визначивши дату 27.02.2014р. моментом сплати адміністративно-господарських санкцій, позивач подав позов про стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій, та надав Розрахунок суми пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій товариством "Агрос", а саме, станом на 27.02.2014р. сума пені становить 15566,25грн.,: ставка НБУ - 6,50%, одноденний розмір пені - 0,02%, кількість днів прострочення з 16.04.2009 по 27.02.2014 включно - 1779 днів ((43736,64грн. х 0,02%) х1779дн = 15566,25грн.).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції при вирішенні даного спору правильно враховані норми Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно ч.4 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Частиною 2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Наведена норма кореспондується з приписами п.3.1 та п.3.4 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №223 "Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати" (далі - Порядок №223), якими встановлено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.
Згідно матеріалів справи на виконання Постанови від 23.03.2011року та сплати боргу, який виник в результаті несплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в 2008 році, товариство "Агрос" сплатило на користь позивача адміністративно-господарські санкції у розмірі 43736,64грн. лише 27.02.2014р. (а.с.11).
Якщо порушення відбулося в 2008 році, то граничний строк сплати адміністративно-господарських санкцій (в силу частини 2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні") - 16 квітня 2009 року.
Отже, позивач своєчасно, в межах строку звернення до адміністративного суду (05.05.2014 року), звернувся з позовом до відповідача про стягнення пені за несвоєчасно сплачені адміністративно-господарські санкції та правильно нарахував пеню за весь період недоїмки (починаючи з 16.04.2009 по 27.02.2014 включно).
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, повно та всебічно дослідив матеріали та обставини справи, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права, тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись п.1 ч. 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос" - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 травня 2014 року у справі за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрос"про стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна