18 листопада 2014 року 10:30Справа № 808/6480/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області
до Публічного акціонерного товариства «Токмацький ковальсько -штампувальний завод»
про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (список №1),
03 жовтня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області (далі - позивач або УПФУ) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Токмацький ковальсько -штампувальний завод» (далі - відповідач або ПАТ «ТКШЗ» в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2014 року по серпень 2014 року включно в сумі 28205 грн. 52 коп.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 21 жовтня 2014 року.
21 жовтня 2014 року від позивача надійшло клопотання (вх.№41104) про зупинення провадження по справі.
Провадження у справі зупинялось до 18 листопада 2014 року.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проте до канцелярії суду надіслав клопотання (вх. №44959), в якому він зазначає, що не визнає позов так як ПАТ «ТКШЗ» було здійснено часткове погашення заборгованості на суму 1 812, 10 грн., що підтверджує надісланим до суду платіжним дорученням №2251 від 27.10.2014 року.
18 листопада 2014 року УПФУ до суду було надіслано заяву про зменшення позовних вимог до ПАТ «ТКШЗ» на суму 6237 грн. 94 коп., так як відповідач перерахував зазначену суму до УПФУ в м. Токмаку та Токмацькому районі, про що свідчить довідка, яка надіслана разом з заявою. Також УПФУ просить розглянути дану заяву без їх участі.
Відповідно до ч. 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи клопотання позивача про розгляд справи без участі його представника, неприбуття представника відповідача, а також положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, суд, керуючись частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Статтею 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (надалі Закон № 400/97-ВР) визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та ін. установи та організації, об'єднання громадян та ін. юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідач у справі є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а також платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV), який повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати збір та внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
З 01.01.2004р. набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІV (далі за текстом - Закон №1058-ІV) який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди застрахованим особам пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV у разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". (…) При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону №1058-ІV.
Таким чином, відповідно до розділу 15 (Прикінцеві положення) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсії на пільгових умовах призначаються на підставі законодавства, що діяло раніше, тобто на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991р.
Відповідно до абз. 4 п. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підприємства і організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та ін. корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20% з наступним збільшенням її щороку на 10 % до 100 відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно з п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.04 за № 64/8663), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
- (…) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції (вказано, хто є платниками страхових внесків), зазначеної вище, - відшкодовуються фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (…) у таких розмірах: (…) - 50 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/ або виплачених у 2007 році; 60 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/ або виплачених у 2008 році, 70 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/ або виплачених у 2009 році, 80 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/ або виплачених у 2010 році, 90 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/ або виплачених у 2011 році, 100 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/ або виплачених у 2012 році.
Розмір сум відшкодування, Відповідачу нараховано відповідно до "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України".
Відповідно до п. 6 п. п. 6.2. зазначеної вище Інструкції, витрати на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж на останньому підприємстві враховується в повному обсязі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
А згідно з пунктами 6.4, 6.8 цієї Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином, якщо працівникам призначено пенсію відповідно до пункту "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", то фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах покриваються підприємствами, робота на якому дає право на пільгову пенсію.
Як встановлено з матеріалів справи, колишнім працівникам ПАТ «ТКШЗ»: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,, ОСОБА_8, ОСОБА_9 призначена та виплачується пенсія на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст.13 Закону, України "Про пенсійне забезпечення" за Списком №1. Розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії підтверджується відповідними розрахунками УПФУ та частковим погашенням заборгованості Відповідачем, на обліку якого і знаходяться зазначені пенсіонери. Зайнятість вказаних пенсіонерів на роботах з важкими умовами праці на підприємстві відповідача, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, підтверджується копіями довідок відповідача про підтвердження трудового стажу. Факт призначення вказаним особам пільгових пенсій підтверджується протоколами про призначення пенсій, їх розмір підтверджується довідками та розрахунками, які долучені до матеріалів справи.
Матеріалами справи встановлено, що відповідачу своєчасно надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій пенсіонерам, що мають право на пільгову пенсію на підприємстві відповідача за період з червня 2014 року по серпень 2014 року включно.
Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не відшкодовано у повному обсязі суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, нарахованої і виплаченої органами Пенсійного фонду України у період з червня 2014 року по серпень 2014 року включно вищевказаним пенсіонерам.
Згідно з розрахунком позивача та частковим погашенням боргу відповідачем, загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за період з червня 2014 року по серпень 2014 року включно (з урахуванням часткової сплати відповідачем суми боргу) становить 21967 грн. 58 коп.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується правомірність вимог позивача про стягнення з відповідача фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за віком призначеної на пільгових умовах за списком № 1 у заявленому розмірі - 21967,58 грн.. Відповідач, у свою чергу, не надав доказів відшкодування позивачу вказаних витрат.
У відповідності до ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області до Публічного акціонерного товариства «Токмацький ковальсько -штампувальний завод» про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах згідно п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Токмацький ковальсько -штампувальний завод» (код ЄДРПОУ 00231584; юридична адреса: вул. Куйбишева, 59, м. Токмак, Запорізька область, 71700) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області (р/р 25606301001074, МФО 313957, код ЄДРПОУ 37830810, філії Запорізького обласного управління ВАТ "Державний ощадний банк України") заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах згідно п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з червня 2014 року по серпень 2014 року включно у розмірі 21967 (двадцять одна тисяча дев'ятсот шістдесят сім) грн. 58 (п'ятдесят вісім) коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко