Ухвала від 29.01.2015 по справі 273/2321/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Юрчук М.І.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"29" січня 2015 р. Справа № 273/2321/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

при секретарі Трикиша Ю.О. ,

за участю

позивача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області на постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "29" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

03 грудня 2014 року позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати дії відповідача стосовно перерахунку пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати протиправними та зобов'язати його перерахувати з 01.07.2012 року призначену йому пенсію виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у наданій довідці прокуратури Житомирської області від 17.09.2012 року вих.№18-339, та здійснити відповідні виплати. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в січні 2000 року йому призначено пенсію за вислугою років і його розмір пенсії в подальшому в серпні 2001 року, в січні 2005 року, в травні 2006 року, в березні 2008 року перераховувався відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати.

Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від 29 грудня 2014 року позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі стосовно перерахунку пенсії ОСОБА_3 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області здійснити з 03 червня 2014 року перерахунок та виплату для ОСОБА_3 пенсії виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у наданій довідці прокуратури Житомирської області від 17.09.2012 року за вих.№ 18-339.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в позові відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позов, суд покликався на те, що рішення Управління Пенсійного фонду України щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 80 відсотків при проведенні перерахунку пенсії є протиправним.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Встановлено, що позивачу січні 2000 року призначено пенсію за вислугою років і його розмір пенсії в подальшому в серпні 2001 року, в січні 2005 року, в травні 2006 року, в березні 2008 року перераховувався відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, що підтверджується копією пенсійної справи позивача № 128988 (а.с.18-31).

Через зміну заробітної плати посади слідчого прокуратури позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року (розпорядження № 128988 від 28.09.2012 року УПФУ в Баранівському районі - в розмірі 80 відсотків від заробітку слідчого прокуратури.

23.09.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії із розрахунку 90 відсотків заробітної плати.

Листом від 14.10.2014 року № 15/К-8 відповідач відмовив позивачу у проведені перерахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача незаконними, оскільки звужують його конституційні права.

Колегія суддів вважає такі дії відповідача протиправними, виходячи з наступного.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення та послідуючих перерахунків пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали.

Так, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Ураховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися на підставі довідки Прокуратури Житомирської області від 17.09.2012 року № 18-339 про заробітну плату, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Згідно ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "29" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

М.М. Капустинський

Повний текст cудового рішення виготовлено "29" січня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області вул.Леніна,10,м. Баранівка,Баранівський район, Житомирська область,12700

- ,