Справа № 802/4842/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Крапівницька Н.Л.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
21 січня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П.
за участю секретаря судового засідання: Швець А.І.
за участю відповідача Рудого В.С.
представника відповідача Коваленко Я.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Вінницької районної державної адміністрації, начальника відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації Рудого В.С. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
11.12.2013 року позивач - ОСОБА_4 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Вінницької районної державної адміністрації, начальника відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації Рудого В.С. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 16.10.2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 16.10.2014 року та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги.
В судовому засіданні відповідач та представник відповідача заперечили проти апеляційної скарги, позивач в судове засідання не з'явився, хоча він був належним чином повідомлені про дату час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 05.12.2012 року Вінницькою районною державною адміністрацією Вінницької області винесено розпорядження №789 "Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту", зокрема, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 2,1805 га, з них 2,00 га у власність громадянам для ведення садівництва, 0,1793 га проектні дороги, 0,0012 інші землекористувачі (опори садівництва) на території Якушинецької сільської ради за межами населеного пункту та передано громадянам у власність земельні ділянки загальною площею 2,0000 га для ведення садівництва, за рахунок земель сільськогосподарського призначення.
На підставі чого, ОСОБА_5 як власник земельної ділянки площею 0,1000 га розташованої на території Якушинецької сільської ради, Вінницького району, Вінницької області за межами населеного пункту, цільове призначення для індивідуального садівництва, отримав акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 723292 від 13.07.2012 року.
У відповідності до договору купівлі - продажу земельної ділянки від 30.08.2013 року продавець ОСОБА_5 передав у власність, а покупець ОСОБА_4 прийняла земельну ділянку та сплатила за неї кошти, кадастровий номер земельної ділянки 0520688900:01:004:0158, місце розташування Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, площа земельної ділянки 0,1000 га, цільове призначення земельної ділянки для індивідуального садівництва.
Як свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка площею 0,1000 га розташована на території Якушинецької сільської ради, Вінницького району, Вінницької області, на підставі вищезазначеного договору купівлі - продажу земельної ділянки, перебуває на праві власності у ОСОБА_4 .
30.10.2013 року позивач звернулась до начальника відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації Рудого Володимира Степановича з заявою про видачу будівельного паспорту забудови зазначеної вище земельної ділянки.
Листом від 08.11.2013 року за вих. №01-04-116 начальником відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації Рудим В.С., з підстав відсутності затвердженого детального плану забудови території, відмовлено у видачі будівельного паспорту.
На думку позивача вище вказана відмова є протиправною та порушує його законні права та охоронювані інтереси, що стало причиною звернення до суду.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки" затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05.07.2011р. №103, прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Основними нормативно правовими актами, які регламентують порядок розроблення , узгодження, затвердження містобудівної документації є Закон України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 року, "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року, "Про Генеральну схему планування території України", "Про архітектурну діяльність", "Про землеустрій", Земельний кодекс України, а також Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України "Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації" від 16.11.2011 року.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту, в свою чергу, детальний план території це містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Приписи ч.1 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачають, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Положення ч. 1 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" закріплюють, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Таким чином, факту забудови земельної ділянки передує факт отримання будівельного паспорту.
Позивач, керуючись встановленим правом щодо будівництва будинку на земельній ділянці призначеної для садівництва, подала на ім'я начальника відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації Рудого В.С. заяву про видачу будівельного паспорту від 30.10.2013р., в додаток якої долучено проект житлового будинку, дві копії державного акту на землю, викопіювання з плану землекористування сільської (селищної) ради, та ксерокопію паспорту.
Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Зі змісту п.2.3 р.2 Порядку вбачається, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до п. 2.4. Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 103 від 05.07.2011 року «Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
При цьому, як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачами під час судового засідання детальний план територій, до яких відноситься спірна ділянка відсутній.
Колегія суддів звертає увагу на те, що порядок розроблення детального плану території передбачено ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до якої детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів.
Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.
Аналізуючи вище викладені норми, суд робить висновок про те, що підставою для відмови у видачі є саме невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, з огляду на те, що детальний план території відсутній не відповідність йому встановити було неможливо.
При цьому, такої підстави як відсутність затвердженого детального плану забудови території законодавством не передбачено.
В судовому засіданні представником відповідача було надано копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 03.12.2014 року у справі № К/800/48024/14, якою залишено в силі постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 11.06.2014 року, якою визнано протиправним та скасовано розпорядження Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області від 05.07.2012 року № 789 "Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту".
При цьому, суд звертає увагу на те, що ані державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_5 та ОСОБА_4, ані договір купівлі-продажу земельної ділянки від 30.08.2013 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в судовому порядку не скасовані та є діючими.
З огляду на вище викладене, суд робить висновок про безпідставність відмови позивачу у видачі будівельного паспорту.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог, з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити, постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати дії посадової особи Вінницької районної державної адміністрації, начальника відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації Рудого Володимира Степановича, щодо відмови в видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки площею 0,1000га.,з цільовим призначенням для індивідуального садівництва, що розташова Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада(за межами населеного пункту) та належить на праві власності ОСОБА_4 протиправними.
Зобов'язати Вінницьку районну державну адміністрацію та начальника відділу містобудування та архітектури Вінницької районної державної адміністрації видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,1000га.,з цільовим призначенням для індивідуального садівництва, що розташова Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада(за межами населеного пункту) та належить на праві власності ОСОБА_4, згідно поданих до відділу містобудування та архітектури 31.10.2013 року документів.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Загороднюк А.Г.
Полотнянко Ю.П.