Ухвала від 22.02.2011 по справі 2а-0870/780/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РОЗГЛЯДУ

22 лютого 2011 року Справа № 2а-0870/780/11

м. Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева Олена Василівна, розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом: Прокурора Новомиколаївського району Запорізької області в інтересах Новомиколаївського районного центру зайнятості Запорізької області

до: ОСОБА_2

про: стягнення допомоги по безробіття, отриманої незаконним шляхом

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Новомиколаївського району Запорізької області в інтересах Новомиколаївського районного центру зайнятості Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіття, отриманої незаконним шляхом у розмірі 1310,82 грн.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).

Згідно до ч.2 ст.99 КАС України, в редакції яка була чинна на час знаходження відповідача на обліку в Центрі зайнятості, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI, який набрав чинності 30.07.2010, з дня його опублікування у Офіційному віснику України №55/1, були внесені зміни до Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 1 ст. 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач просить суд стягнути з відповідача суму допомоги по безробіттю, отриманої обманним шляхом за період з червня 2006 року по січень 2007 року в розмірі 1310,82 грн.

Посилання позивача на те, що йому стало відомо про те, що гр. ОСОБА_2 на момент реєстрації в центрі зайнятості одночасно була зареєстрована Державним реєстратором Новомиколаївської районної державної адміністрації як фізична особа - підприємець - лише в вересні 2010 року, судом не може бути прийнято до уваги з наступних підстав.

Відповідно до п. 5 ст.43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», від 15.05.2003 №755-ІV, державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.

Таким чином, позивач повинен був знати про те, що відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець не пізніше наступного робочого дня слідуючим за 30.05.2002 (датою державної реєстрації в якості фізичної особи - підприємця). Однак, при взятті на облік відповідача зазначені обставини позивачем перевірені не були.

Відповідно до п.1 ст.51 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор у день державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця у порядку, визначеному статтями 47-50 цього Закону, зобов'язаний надіслати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та відомості реєстраційної картки про проведення державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця.

Таким чином, державний реєстратор Новомиколаївської районної державної адміністрації зобов'язаний був повідомити Новомиколаївський районний центр зайнятості про державну реєстрацію підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2. Отже, починаючи з цього моменту позивач повинен був дізнатися про порушення відповідачем вимог законодавства та застосувати до нього санкції передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Вищезазначене також підтверджується Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України, від 07.12.2005 № 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 за № 1523/11803, яким передбачено щоденне інформування державним реєстратором Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття про проведення реєстраційної дії щодо реєстрації або припинення підприємницької діяльності.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» не містить спеціальних строків для звернення Центру зайнятості до суду щодо стягнення допомоги по безробіттю, отриманої обманним шляхом, тому для визначення строків слід керуватись нормами КАС України.

На час знаходження відповідача на обліку в Центрі зайнятості, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, (на час звернення позивача до суду - шестимісячний) який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, позовна заява Прокурора Новомиколаївського району Запорізької області в інтересах Новомиколаївського районного центру зайнятості Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіття, отриманої незаконним шляхом у розмірі 1310,82 грн. - подана з порушенням встановленого строку.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Заяву про поновлення строку позивачем не подано. При таких обставинах позовна заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ч.2 ст.99, ч.1 ст.100, ч.5 ст.ст.107, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя /підпис/ О.В. Конишева