Ухвала від 27.01.2015 по справі 281/1713/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: К.Г.Бичківська

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"27" січня 2015 р. Справа № 281/1713/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "06" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання зробити перерахунок і виплату коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 06 листопада 2014 року позов ОСОБА_3 задоволено.

Визнано протиправною відмову Управління ПФУ в Лугинському районі щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_3 додаткової пенсії, підвищення до пенсії та пенсії по інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст.ст. 39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язано Управління ПФУ в Лугинському районі здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3, особі віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі двох мінімальних заробітних плат , підвищення до пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та підвищення до пенсії по інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою в розмірі 8 мінімальних заробітних плат, за період з 04.01.2014 року по 31.05.2014 року, з урахуванням фактично проведених виплат.

Ухвалою від 06.11.2014 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління ПФУ в Лугинському районі про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок коштів за період з 01.01.2014 року по 03.01.2014 року залишено без розгляду.

У апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, посилаючись, зокрема на порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, віднесена до 1 категорії громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи та проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, отримує підвищення до пенсії, додаткову пенсію, має статус громадянина, який постраждав від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС , передбачені ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ), але у розмірах, встановлених постановами КМУ.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях гарантованого добровільного відселення, підвищуються в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Згідно положень ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до 1-ї категорії, інвалідам 2 групи додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання із заробітку за межами відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування ". В усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 1 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими 10 мінімальних заробітних пенсій за віком.

У свою чергу, Кабінетом Міністрів України на виконання вказаного положення ст.ст.39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 23.11.2011 року прийнято постанову № 1210 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Закони України "Про державний бюджет на 2011 рік", "Про державний бюджет на 2012 рік" та "Про державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження на момент розгляду справи судом першої інстанції встановлені не були.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню: ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої підвищення до пенсії як непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях гарантованого добровільного відселення, пенсія підвищується в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, ст.50 цього Закону України, в редакції, відповідно до якої особам віднесеним до 1 категорії, інваліди 2 групи які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Розрахунок додаткової пенсії та доплату до пенсії позивачу здійснено, виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому суд обґрунтовано визнав дії Управління Пенсійного фонду протиправними в частині нарахування та виплати позивачу пенсійних виплат не у відповідності ст.ст.39 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Щодо періоду, за який має бути проведено перерахунок та виплачено додаткову пенсію, то суд правильно визначив його відповідно до ч.2 ст.99 КАС України - у межах строку звернення до суду.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "06" листопада 2014 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: А.Ю.Бучик

Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управлінню Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області вул.К.Маркса, 2-а,смт.Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301

4-третій особі: - ,