10 лютого 2010 року Справа № 2а-760/10/0870
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою : Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області
до : Товариства з обмеженою відповідальністю «І.Б.К. БУДСЕРВІС»
про : визнання недійсним та скасування рішення про зміну місцезнаходження
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «І.Б.К. БУДСЕРВІС» про визнання недійсним та скасування рішення про зміну місцезнаходження.
У відкритті провадження за зазначеним позовом необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Згідно із ст. 3 КАС України, під справою адміністративної юрисдикції передбачається спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи владного суб'єкта.
Разом із цим, суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що участь у справі суб'єкта владних повноважень не є безумовною підставою віднесення такого спору до категорії адміністративна справа.
Прокурором Запорізького району Запорізької області подано позов про визнання недійсним (фіктивним) правочину - рішення загальних зборів учасників.
За визначенням статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Фіктивним, стаття 234 цього Кодексу, є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином.
Фіктивний правочин визнається судом недійсним.
Водночас, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Тобто, на підставі, у межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано. Важливим буде і визначення охоронюваного законом інтересу, як об'єктивно існуючої і суб'єктивно усвідомленої потреби, спонукання до дії.
Справою адміністративної юрисдикції, згідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа.
Визнання правочину недійсним, за визначенням статті 16 Цивільного кодексу України, є способом захисту цивільних прав та інтересів.
З огляду на суб'єктний склад учасників має вирішуватись в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України
Відмовити прокурору Запорізького району Запорізької області у відкритті провадження по справі за позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «І.Б.К. БУДСЕРВІС» про визнання недійсним та скасування рішення про зміну місцезнаходження.
Адміністративний позов і додані до нього матеріали повернути на адресу позивача.
Роз'яснити позивачу, що данні правовідносини повинні розглядатися в порядку господарського судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня постановлення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя / підпис/ О.В. Конишева